Vaření

Jak pečovat o dřevěné prkénko a jak ho zbavit nepřijemných pachů?

Přírodní materiály, jako je dřevo, se těší čím dál tím větší oblibě. Ani se tomu nedivím, také jsem si ho zamilovala. Dřevo vypadá hezky, ale na rozdíl od plastového prkénka vyžaduje péči. Když mu jednou za čas věnujete chvilku, vydrží vám ještě hodně dlouho.

starostlivost o dřevěné prkénko
Zdroj: iStock

Jak pečovat o dřevěné prkénko?

Aby nepopraskalo

Dřevo má tendenci po určité době popraskat a s tím už se nic nedá dělat. Praskání je nejčastěji způsobené vysycháním dřeva anebo delším pobytem ve vodě.

Nejlepší ochranou proti popraskání je olej. Tento trik se mi osvědčil nejen u prkénka, ale i u jiných kuchyňských pomůcek ze dřeva a kokosových misek. Stačí na prkénko nalít 1–2 lžičky oleje, rozetřít po celém prkénku a nechat cca 15 minut vsáknout. Poté opakujte z druhé strany. Hadříkem nebo utěrkou olej rozleštěte do ztracena. Změna bude vidět na první pohled, uvidíte sami.

Olej používám nejčastěji kokosový nebo slunečnicový. Olivový olej by se sice použít dal, ale není vhodný kvůli své výrazné vůni.

3 pravidla mytí

  1. Nemyjte dřevěná prkénka ani jiné věci ze dřeva v myčce. Zkoušela jsem to několikrát a pokaždé se zkroutilo nebo popraskalo.
  2. Vyhněte se dlouhému namáčení – po použití prkénko umyjte a dejte do odkapávače nebo rovnou vysušte utěrkou. Rozhodně ho nedávejte do dřezu plného vodou, abyste ho odmočily.
  3. Prkénko myjte ideálně hned po použití. Když se špína nechá zaschnout, je těžké se jí bez namáčení zbavit.

Jak vyčistit prkénko

Na zaschlé nečistoty, zbytky jídla použijte drátěnku (používám drátěnku z lufy nebo juty, jelikož nejsou tak drsné) anebo se mi osvědčila koupit kuchyňská škrabka.

Čištění dřevěného prkénka
Zdroj: Shutterstock

Sůl a citron

Když nepomůže opláchnutí, můžete prkénko důkladně vyčistit pomocí soli a citronu. Funguje to skvěle. Prkénko posypte kuchyňskou solí, vezměte do ruky půlku citronu a vydrhněte s ní celé prkénko. Sůl prkénko zbaví zbytků jídla, ale přitom ho nepoškrábe. Citron navíc pohlcuje pachy, které na prkénku zůstaly. Nakonec prkénko otřete a osušte.

Čištění pomocí jedlé sody

Další způsob, jak prkénko vyčistit, je pomocí jedlé sody. Prkénko posypte jedlou sodou – na střední prkénko budou stačit tak 3 lžičky. Sodu pokapejte citronovou šťávou nebo octem a houbičkou vydrhněte. U hodně zaschlé špíny nechte směs 15 minut působit.

Jak zbavit prkénko nepříjemné vůně?

Materiál, jako je dřevo, pohlcuje pachy. Stačí tedy na prkénku krájet česnek, připravovat ryby nebo něco podobně aromatického a prkénko načichne. Vodou ani prostředkem na nádobí se této vůně bohužel nezbavíte.

Nejlepší přírodní pohlcovač pachů je jednoznačně jedlá soda – používá se jako pohlcovač pachů do bytů, do ledničky…Zkrátka všude, kde je to třeba. Proto jsem sodu začala používat i na prkénko a funguje to skvěle!

Pasta z jedlé sody

Jako první si připravím pastu z jedlé sody a vodu. Záleží na velikosti prkénka, podle toho si připravím odpovídající množství pasty. Na prkénko střední nebo menší velikosti by vám měly stačit 2 lžičky jedlé sody a 1 lžička vody. Smíchejte. Pro větší prkénko použijte dvojitou dávku.

Jako první prkénko umyjte a otřete do sucha. Připravenou pastu z jedlé sody a vody naneste na prkénko a rozetřete po celé ploše. Nechte 15–30 minut působit, poté smyjte a usušte. Pokud vůně přetrvává, ještě jednou postup opakujte.

Kdo nemá sodu, může prkénko pokapat citronovou šťávou, rozetřít a nechat působit stejně jako pastu ze sody. Po 15 minutách smyjte a osušte.

Jak po použití sody, tak i po citronu vždy prkénko potřu olejem.

Text: Veronika Poláčková
Foto: iStock, isifa/Shutterstock