Zažívací stres z cestování? Domácí první pomoc do kapsy Zdroj: Shutterstock

Zažívací stres z cestování? Domácí první pomoc do kapsy

14. 07. 2025

Cestování miluji, ale moje trávení si to zřejmě nemyslí. Kolikrát se těším na dovolenou, vše je sbaleno, plán perfektní… a po pár hodinách v autě nebo po prvním cizím jídle se mi začne ozývat břicho. Někdy jen lehký tlak, jindy pocit na zvracení, občas nafouklé břicho jak balon. A tak jsem si za poslední roky vytvořila vlastní malou „první pomoc“ do cestovní tašky. Takové přírodní záchranné kolo, co zabere málo místa, ale už mi několikrát zachránilo dovolenou.

Nejde o žádné složité lektvary – většinu věcí máte možná doma, jen vás třeba nenapadlo si je přibalit. Tak tady je moje osvědčená výbava.

Sušený zázvor – moje malá hvězda

Zázvor je podle mě naprostý zázrak. Pomáhá při nevolnosti, nadýmání, žaludečním diskomfortu, a navíc má i protizánětlivé účinky. Na cesty si vždycky vezmu pár kousků sušeného zázvoru v plátcích – někdy se prodává i mírně oslazený nebo kandovaný, ale ten používám spíše jako nouzovku.

Když se mi začne dělat špatně třeba v autobuse nebo v letadle, stačí si dát jeden plátek do pusy a pomalu ho cucat jako bonbon. Funguje rychle a šetrně. Někdy ho přihodím i do termosky s horkou vodou, pokud je po ruce, a udělám si jednoduchý zázvorový čaj.

Skleněná lahvička s mátovým olejem postavená mezi čerstvými snítkami máty na tmavém podkladu.

Bylinná pomoc – máta přináší úlevu při žaludečních potížích
Zdroj: Shutterstock

Máta – klasika, která nikdy nezklame

Další stálice mé cestovní lékárničky je sušená máta. Buď si připravuji malý pytlíček s nasekanou sušenou mátou (do čaje), nebo si rovnou beru mátový olej – stačí pár kapek do vody nebo si jím lehce natřít břicho. Někdy pomáhá i jen vůně – zvlášť když je člověku nevolno nebo mu není úplně dobře ze špatného vzduchu v autě.

Pokud nemáte olej, vezměte si mátový čaj v sáčku – většina hotelů nebo ubytování má varnou konvici a v krizové chvíli udělá hodně.

Jablečný ocet – nečekaný pomocník

Zní to možná divně, ale jablečný ocet mi párkrát opravdu zachránil zažívání. Stačí malá lahvička (ideálně v plastu, aby nehrozilo rozbití) a pár kapek do vody. Ocet pomáhá trávení, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a často se mi osvědčil i při lehké otravě jídlem nebo „těžkém žaludku“ po podivném bufetu.

Dávám zhruba jednu čajovou lžičku na sklenici vody, někdy přidám trochu medu. Pokud je k dispozici citron, klidně i ten. Je to taková domácí verze „detoxu“, která chutná líp, než by člověk čekal.

Domácí sáček první pomoci

Moje tajná zbraň je malý látkový sáček, do kterého si připravuji pár základních věcí. Nezabere skoro žádné místo a vejde se i do kabelky nebo batohu. Co v něm nosím?

  • pár plátků sušeného zázvoru
  • mátový čaj v sáčku
  • malou lahvičku jablečného octa
  • pár aktivních uhlí (pro jistotu)
  • mini balení hořké čokolády (pro energii a jako univerzální útěcha)
  • pár papírových kapesníčků a pytlík na odpad
  • a někdy i kapesní termofólii – když mě bolí břicho, i trochu tepla udělá zázrak
hrejiva kapsa

Úleva od bolesti břicha s hřejivým obkladem.
Zdroj: Shutterstock

Co ještě pomáhá

  • Horká voda: Ne vždy k dispozici, ale když je, snažím se vypít aspoň jednu sklenici teplé vody po ránu. Rozhýbá trávení líp než cokoliv jiného.
  • Chůze: Když je mi těžko od žaludku, raději jdu pomalu na vzduch, než abych se válela. I deset minut pomalé chůze někdy udělá zázrak.
  • Nepřehánět to s jídlem: Na cestách často člověk ujede – spousta nových chutí, porce jak pro obra… Ale jakmile to přeženu, vím, že si zadělávám na problém. Lepší je ochutnat od každého trochu než jít „do plna“.

Zažívací potíže na cestách sice nejsou nic dramatického, ale dokážou dovolenou pořádně znepříjemnit. Od té doby, co si vozím vlastní mini sadu přírodních pomocníků, je všechno snesitelnější. A když se mi podaří udržet žaludek v klidu, mám hned lepší náladu i energii na všechny výlety a zážitky.

Takže pokud taky patříte mezi ty, kterým se žaludek snadno ozve, zkuste si připravit vlastní sáček první pomoci. Zabere to pět minut a může to zachránit celý den.

Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroje: Kniha – Herbal Medicine for Gut Health — Jill Stansbury, ND
Kniha – The Herbal Apothecary: 100 Medicinal Herbs and How to Use Them — JJ Pursell, ND
Kniha – The Green Pharmacy Guide to Healing Foods — James A. Duke, PhD
Kniha – Digestive Wellness — Elizabeth Lipski, PhD, CCN, CNS

Atlas

Nejrozšířenější choroby rostlin, škůdci a fyziologické poruchy. Podle čeho je poznáte? Jaká ochrana je účinná?