Špatná lednice: Je fakt kaput?
Špatná lednice uprostřed léta to je pořádná dávka stresu. Než však začnete házet ručník do ringu a oplakávat zmrzlinu, která se brzy promění v mléčný koktejl, musíte se nejprve ujistit, že tomu tak skutečně je.
Nejprve zkontrolujte, jestli je pořádně zapojená a jestli za situací nestojí náhodou vypadlý proud nebo vyhozený jistič. Pokud je všechno v pohodě, ještě zkontrolujte termostat a těsnění u dveří. Starší ledničky mají totiž velmi často problém s gumovým těsněním, takže se snadno horko dostane zvenčí dovnitř, a to může způsobit problém. Pokud ani v tom není problém, lednice vám zřejmě dosloužila.

Fáze dvě: Mise záchrany potravin
Jakmile se ujistíte, že s ledničkou už nehnete, je nutně rychle reagovat a vrhnout se na záchranu potravin. V prvé řadě je důležité, abyste roztřídili všechno, co je v lednici. Věci, které mohou zůstat i mimo lednici, dejte bokem (limonády, alkohol, omáčky bez vajec a mléka a podobně). Těm se v teple nic nestane.
Vejce, tvrdé sýry, salámy, zbytky jídla umístěte do provizorního chlazení. Pokud ho tedy máte. Dost dobře vám pomůže cestovní lednice, kterou můžete zapojit do elektřiny. Pokud ji nemáte, nouzovým řešením jsou i chladící tašky, do nichž můžete v případě nouze na několik hodin potraviny uložit.
Udělejte to tak, že si v potravinách nakoupíte led, který vložíte do tašky, na tuto vrstvu pak umístíte potraviny, které by měly být uloženy ve voděodolných sáčcích, ty pak zasypete druhou vrstvou ledu. Tašky plné ledu potom důkladně uzavřete a uložte je no vany.
Snažte se je potom otvírat co nejméně. Nicméně, mějte na paměti, že je nutné rozpuštěný led odebírat a nahrazovat jej novým. Ty nejrizikovější potraviny, jako syrové maso, mořské plody, měkké sýry, saláty z lahůdek, tatarská omáčka a další podobně rizikové potraviny musíte buď co nejrychleji sníst, nebo se s nimi musíte rozloučit, v případě, že je nemáte kde jinde zchladit. Zeptat se můžete třeba hodného souseda, zda byste si u něj nemohli ty nejrizikovější potraviny aspoň na pár hodin uskladnit.

Hledání nové lednice je závod s časem
V létě prodejci elektrických spotřebičů přiznávají, že nákup lednic stoupá až o 40% oproti jiným ročním obdobím. Je to způsobeno i proto, že většina domácností má doma starou ledničku, kterou už se nevyplatí opravovat. Oprava je nákladná, na součástky by se muselo čekat, stejně jako i na opraváře, který obvykle není hned po ruce. A proto je mnohem jednodušší, rychlejší a lepší (protože nové lednice jsou mnohem úspornějí) je investovat do nové lednice.
Jak však takovou novou lednici pořídit co nejrychleji?
- Mrkněte se na internet do e-shopů těch nejbližších obchodů s elektronikou. Porovnejte jejich nabídky a ceny.
- U nové lednice si všímejte především jakou má spotřebu. Moderní ledničky mohou mít spotřebu až 3-4x nižší než ta stávající. Ty nejúspornější modely dnes dokonce spotřebují asi jen 0,3 kWh denně, což vás vyjde zhruba 2 koruny.
- Dále si všímejte velikosti lednice. Jednou věcí je, jestli nechcete lednici větší, protože je vás více a vy byste to ocenili, ale aby se k vám taková lednice vlezla. Dejte si proto pozor, aby se nejenže vlezla na místo vyhrazené pro lednici, ale aby prošla vůbec dveřmi. Také nezapomeňte, že lednice potřebuje mít prostor aspoň 5 cm po stranách a 10 cm vzadu.
- A to nejdůležitější, pokud jste si vybrali typ lednice, je nutné ji dostat co nejrychleji k vám domů. To je zásadní a rozhodující faktor, který ovlivní to, kde si lednici nakonec koupíte. Spousta obchodů dnes nabízí doručení do druhého dne a někdy i ten samý den.
- V neposlední řadě nezapomeňte na svou starou lednici a najděte si ideálně takového dodavatele, který vám doveze nejen novou lednici, ale tu starou zároveň odveze. Ušetří vám to spoustu starostí s její likvidací.
Doporučení redakce: Nečekejte až „zahřmí”
Popravdě, celému letnímu dramatu se špatnou lednicí uprostřed léta se můžete elegantně vyhnout. Mnohem lepší než čekat, až se lednice rozbije v těch největších vedrech, je vše si předem naplánovat, protože připravit se znamená vyhrát. A lednici prostě strategicky vyměnit ve chvíli, když ještě funguje, ale když už to nejlepší má za sebou.
Kdy to je?
Životnost lednice se obvykle pohybuje okolo 10-15 let, a proto pokud má vaše lednice 10 let za sebou a blíží k patnáctce, je na čase se nad tím zamyslet. Opravy těchto spotřebičů už prostě nejsou výhodné. Navíc stará lednice je kromě rizika poruchy spojena i s větší spotřebou elektřiny. Takže to je přesně ten nejvhodnější čas, kdy byste měli starou lednici vyměnit za novou.
Díky tomu pak nemusíte přijít o spoustu potravin, což by hrozilo při náhlém rozbití lednice. Vše si můžete ještě k tomu naplánovat tak, abyste si novou lednici vybrali v klidu a s rozmyslem v ideální době pro nákup. Máme tím na mysli ve chvíli, kdy jsou lednice nabízeny za tu nejnižší cenu, což bývá obvykle na podzim nebo v zimě, kdy obchodníci na ně nabízí slevy a akce.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroje: choice.com.eu, datart.cz, loganmasterappliance.com, neonet.pl, panagd.pl, north.pl