Dílna a hobby Zahrada

Zapomeňte na plast! Vyrobte si letos na Dušičky živý věnec z netřesků, kterému neuškodí ani vrtochy počasí

Věděli jste, že věnec můžete vytvořit i z rostoucích rostlin? Ukážeme vám výrobu dekorace z nenáročných netřesků, která nemusí zdobit jenom vaší zahradu, ale bude i ekologickou alternativou věnců v době Dušiček.

zahradní věnec z netřesků a rozchodníků
Zdroj: Lucie Peukertová

Věnce patří mezi nejoblíbenější zahradní dekorace, které se buď pokládají na stůl či jinou podložku, nebo se pak zavěšují například na zahradní branku. Při jejich výrobě jsou oblíbené minimalistické drátěné konstrukce, které umožní snadné uchycení rostlin. K dispozici jsou ale také konstrukce, „korpusy“ hned z několika drátů, které lze vyplnit pěstebním materiálem. Vznikne tak vlastně jednoduchá nádoba pro vysazení rostlin. Krásný věnec na stůl pak může vzniknout třeba z netřesků a rozchodníků.

Kde se bude netřeskovému věnečku dařit

Protože se do věncového korpusu vejde jen opravdu omezené množství pěstebního substrátu, bude nutné zvolit jen nenáročné, ideálně kobercově rostoucí skalničky. Netřesky (Sempervivum) a rozchodníky (Sedum) proto vybírejte s ohledem na charakter věnce. Oba druhy jsou schopny růst i v opravdu extrémních podmínkách. Díky sukulentnímu charakteru jim vyhovuje plné slunce a dobře snesou i nedostatek vody.

Věnec tedy můžete mít položený na zahradním stole nebo na jiné podložce. Jen ho každý den zlehka pokropte vodou. Na jídelním stole bude vhodné věneček vypodložit nízkou skleněnou mísou nebo talířem, aby se voda nerozlévala. Výhodou podložky je také možnost nasáknutí podkladového mechu vodou, díky čemuž zůstane pěstební substrát déle vlhký. Díky tomu budou rostliny dlouhodobě prosperovat i v teplém počasí.

I zimu by ale věnec měl bez obtíží přečkat. Pokud chcete mít jistotu, přeneste ho třeba do skleníku nebo ho uložte do pařníku. I během zimy ale občas zalévejte. Po čase počítejte s možnou nutností obměny některých rostlin. V případě netřesků totiž kvetoucí růžice zaniká, a pokud nevytvořila dceřiné rostliny, vznikne po ní volné místo. Dosadba ale nebude nijak zvlášť složitá. Vyměňte původní nebo dosypte nový substrát a vysaďte novou rostlinu, přičemž se snažte zmenšit substrátový bal na kořenovém systému, aby se rostlina na korpus dobře vešla.

Do věnce se nejvíce hodí netřesky a rozchodníky jemné struktury. U netřesků můžete použít různé kultivary, v omezeném množství lze vysadit i rostliny s většími růžicemi. V případě rozchodníků budou krásné druhy s mírně převisajícími výhony, které budou z věnce volně splývat. Nezapomínejte i na zajímavou barevnost, kultivary s červeným nebo žlutým zbarvením budou příjemným zpestřením.

Text, foto a realizace: Lucie Peukertová
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů