Vaření

Tradiční třešňová marmeláda a domácí griotka z višní

Využijte sezonu třešní a višní na přípravu tradiční marmelády nebo domácí griotky.

tradiční třešňová marmeláda a domácí griotka z višní
Zdroj: Shutterstock

Tradiční třešňová marmeláda bez pektinu

Budete potřebovat

  • 1 kg vypeckovaných a odstopkovaných třešní
  • 0,7 kg cukru
  • 1 citron

Jak třešně a višně odpeckovat

Věděli jste, že to jde i obyčejnou kancelářskou sponkou? Vezměte si sponku, která vypadá jako podlouhlý zavináč, vnikněte do třešně skrz dírku po stopce, podeberte pecku a vytáhněte ji. Jestli se chcete vyhnout stříkání šťávy při odpeckovávání, višně nebo třešně vložte do mísy s vodou a proces odpeckování udělejte pod vodou.

Třešňová marmeláda
Zdroj: Shutterstock

Postup přípravy marmelády

  1. Umyté, odpeckované třešně vložte do většího hrnce, přisypte k nim cukr a dejte směs na sporák vařit.
  2. Rozkrojte umytý citron na polovinu, vytlačte z něho do směsi šťávu, a nakonec do hrnce přidejte obě vymačkané poloviny citronu. Směs dobře promíchejte a přiveďte k varu.
  3. Snižte teplotu a směs nechte za občasného míchání vařit přibližně 30 až 60 minut. Vyvařené citrony vyndejte, a pokud chcete dosáhnout jemnější konzistence marmelády, ponorným tyčovým mixérem směs rozmixujte.
  4. Zda je marmeláda hotová, zjistíte tak, že z ní trochu kápnete na talířek vychlazený v ledničce. Když marmeláda zůstane na talířku po jeho naklonění nehybně na místě, je hotová, když se po něm rozlévá, pokračujte ve vaření.
  5. Hotovou marmeládu plňte do čistých skleniček až po jejich okraj a zavřete sterilizovanými víčky. Můžete na ně kápnout i dvě tři kapky rumu nebo vodky. Po uzavření sklenic je otočte dnem nahoru, aby se vytvořil podtlak. Hotovo!

Domácí griotka

Budete potřebovat

  • 0,75 kg cukr
  • 4 kg višní
  • domácí pálenka, brandy nebo rum
Domácí griotka z višní
Zdroj: Shutterstock
  1. Višně se stopkami opláchněte vodou. Stopky potom zkraťte na délku asi 1 cm. Takto připravenými višněmi naplňte až po vrch velkou pětilitrovou zavařovací sklenici.
  2. Skrz trychtýř přisypte do 1/3 sklenice cukr, a nakonec zalejte brandy nebo domácí pálenkou až po vrch sklenice.
  3. Pevně uzavřete víčkem a sklenici v rukou protřepte, až dokud se nerozpustí cukr.
  4. Potom nádobu umístěte na šest měsíců na chladné tmavé místo. Nezapomeňte se sklenicí každý měsíc zatřást.
  5. Na Vánoce slijte hotovou griotku do lahví a koktejlové višně použijte například do pralinek.

Třešňový kompot

Třešně vytřiďte, odstopkujte a umyjte. Můžete je blanšírovat v různých šťávách, chutnou volbou je višeň nebo (což je ještě lepší) třešňovo-rybízová šťáva s trochou skořice. Sklenice plňte za horka, dobře uzavřete a sterilizujte v hrnci s vodou 25 minut při 85 °C.

Třešňový kompot
Zdroj: Shutterstock

Náš tip: Třešňové kompoty jsou výborné, někomu však trochu vadí, jak jsou „masité“. Umyté a odstopkované třešně ještě před blanšírováním zalejte slanou teplou vodou (asi 40 °C; na 1 l vody dejte 10 až 15 g kuchyňské soli). Asi po hodině červíky vrtule třešňové vylezou. Potom stačí třešně jen opláchnout a můžete zavírat.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů