Dům a stavba

Střecha, která slouží a chrání. Na co si dát při výběru pozor?

Stavba střechy je jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu. Střecha schytá za dobu své existence nápory větru, průtrže mračen, sněhové závěje i hodiny žhnoucích slunečních paprsků a je proto potřeba ji postavit z takových komponentů a takovým způsobem, aby vše vydržela a dalo se pod ní po celý rok příjemně dýchat.

Vybíráme střechu

Typ střešní krytiny na první pohled ovlivní vzhled vašeho domu. Materiálových i tvarových variant je na výběr celá řada. Vybírat můžete pálené nebo betonové tašky, břidlici, eternit, plechové, asfaltové či plastové střešní krytiny. Zásadní pro volbu střešní krytiny je sklon střechy. Výrobci uvádějí, pro jaký sklon střechy se daná krytina hodí, takže se v nabídce trhu dokážete v tomto ohledu snadno orientovat. Například pálená střešní taška je doporučována pro šikmé střechy o sklonu zhruba 22 až 40°, betonové tašky se doporučují u střech se sklonem okolo 22°.

Pak přijde na řadu posouzení kvality výrobků jednotlivých výrobců. Optimální střešní krytina by měla mít životnost minimálně jednu generaci, tzn. 30 let. Certifikovaní výrobci střešních tašek uvádějí však u některých produktů životnost mnohem delší. Když si uvědomíme, že střešní krytina musí být nehořlavá, mrazuvzdorná a odolná vůči UV záření i mechanickému tlaku, je nasnadě, že je dobré si za kvalitu raději připlatit. Důležitým faktorem při volbě střešní krytiny je také složitost střechy – tady ovšem platí, že čím je střecha jednodušší, tím méně chyb a problémů může nastat. Zohlednit byste měli i klimatické podmínky dané lokality a orientaci domu.

Každá střecha je tak dokonalá, jak dokonalý je celý její systém. Rozhoduje správná volba materiálu i striktní dodržení technologických postupů montáže. Důležitým faktorem při volbě střešní krytiny je také složitost střechy. Čím je střecha jednodušší, tím méně chyb a problémů může nastat, a tím snadnější pak bude její údržba.


Ochrana izolací

Stejně tak jako budete po desetiletí profitovat z vhodně vybrané střešní krytiny, k příjemnému bydlení výrazně přispěje také kvalitní izolace včetně parozábran. Ta zajistí ochranu před letním horkem, zamezí únikům tepla a tak vás ochrání před zimních chladem a zajistí zdravé obytné klima po celý rok. Vybírejte izolaci, která je odolná vůči plísním, bez alergenních přísad, jako jsou biocidy, změkčovadla, pojiva s obsahem formaldehydu a další látky, které se mohou odpařovat a nemusí tak být úplně zdravotně nezávadné.

Vybírejte také ekologicky smysluplnou izolaci, která nezatěžuje životní prostředí a pochází z trvale udržitelné výroby, a stejně tak dbejte na to, abyste díky izolaci významně snížili náklady na energie, a to nejen za topení, ale v létě i za klimatizaci. Od začátku nového tisíciletí se náklady na energie téměř zdvojnásobily, takže dobře izolovaná střecha je jedním z nejefektivnějších opatření. Navíc s dotačním programem Nová zelená úsporám je možno žádat o dotace na zateplení obvodových stěn, střechy, stropu a podlah, a to v závislosti na ploše zateplované konstrukce. Pro nejlepší výsledek volte každopádně ucelené systémové skladby.

Při výběru nové střešní krytiny zbytečně nepodléhejte módním trendům, ale spíše vsaďte na prověřenou klasiku.

Vybíráme střechu: domy se zelenou střechou

Zelené střechy

Když už jsme u dotací a vztahu k životnímu prostředí, musíme se zmínit o zelených střechách. Ty významným způsobem oživují budovy a nabízejí celou řadu výhod, jako je ochlazování vzduchu, výroba kyslíku, regulace vlhkosti vzduchu, absorpce prachu a retence dešťové vody, čímž odlehčují kanalizační řád a současně díky odpařování zachycené vody prostřednictvím listů rostlin ochlazují a zvlhčují své okolí. Tím také zelené střechy výrazně přispívají k ochlazení budovy v létě. Mají také vliv na zvýšení tepelněizolačních vlastností, chrání hydroizolaci i konstrukci střechy před teplotními výkyvy, kroupami, klimatickými vlivy a tím prodlužují její životnost. Kromě nesporných výhod jsou krásné a můžete na jejich výstavbu získat dotaci ve výši 500 Kč/m2 její půdorysné plochy.

Text: Martina Paulová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů