Zahrada

Přeměna balkonu v útulnou zahrádku

Náš architekt vám poradí, jak si i na obyčejné panelákové lodžii vytvoříte odpočinkovou oázu. Nepotřebujete na to příliš mnoho peněz ani času.

balkon

Panelákový balkon

Malý prostor neomezuje fantazii a přináší nápaditá a šikovná řešení.

Panelákový balkon je trochu zavádějící označení, jelikož ve stavebním slovníku se pod balkonem rozumí předsazená konstrukce před fasádou objektu, ohraničená zábradlím ze tří stran. Typický panelákový „balkon“ je u nás lodžie. Je to z jedné strany otevřená konstrukce, ze tří stran má plné stěny a ukládají se na ni stropní desky. Lodžie může být předsazená nebo zapuštěná do fasády objektu.

Velikost

Vzhledem k charakteru konstrukce balkon, respektive lodžie neoplývá velkou podlahovou plochou. V drtivé většině uvažujeme o rozměrech maximálně 5 m2. Takže bojujeme o každý centimetr. Neznamená to ale, že se musíme vzdát představy zajímavého prostoru. Samozřejmě, požadavky by neměly být nereálné. Správné kompromisy, cit pro detail a správný výběr funkcí malého prostoru nám v konečném důsledku dokážou přinést malou útulnou zahradu i v panelákovém bytě.

balkon

Dispozice

Posezení při dobré debatě na terasách patří přes léto k oblíbeným činnostem. Na tu svou panelákovou „terasu“ tedy potřebujeme umístit alespoň jeden pár židlí a kompaktní stolek. Pro údržbu, změnu počasí je dobré, pokud je celá stolovací sestava skládací. Jednoduše můžeme celé sezení složit v případě využití prostoru na odložení objemnějších věcí jako například bicykl.

Materiály a konstrukce

Podlaha na balkoně nebo lodžii je namáhaná povětrnostními vlivy mnohem víc než podlahy v interiéru. Často používaným materiálem v exteriéru je proto mrazuvzdorná dlažba. Její nevýhodou však je, že působí chladně, hůř se vyměňuje za jinou dlažbu nebo jiný materiál. Příjemnou alternativu představuje dřevěná podlaha.

Efektivní a na zručnosti náročnější je dřevěná roštová podlaha. Ta vyžaduje přiměřeně rovný povrch a můžeme ji ukládat přímo na existující dlažbu. Vyhneme se prašným bouracím pracím a v budoucnosti můžeme poškozené dřevěné prvky snadno vyměnit. Terasové desky ukládáme kolmo na podkladové hranolky. Jako materiál na podkladové hranoly nám postačí smrk, případně odolnější akát. I na viditelnější terasové desky použijeme z domácích dřevin smrk nebo akát. Z cizokrajných to může být například teak.

Jak přeměnit panelákový balkon?

preomena balkonu
Na vytvoření přírodního prostředí je původní zábradlí překryto proutěným výpletem.
promnena balkonu
Volnou stěnu využijeme jako prostor na svislou zahradu.
promnena balkonu
Balkon vypadá dobře a volně i při pohledu zvenčí. Původní vzhled fasády není narušený.
promnena balkonu
Podlaha je vylepšená palubovkou, která je pohodlná a teplá i při chození naboso.
promnena balkonu
Díky přirozenému osvětlení si ve svislých květináčích vypěstujeme nejen květiny, ale i pár druhů bylinek do kuchyně.
promnena balkonu
Zařízení musí být u malých balkonů velmi skromné a mobilní. Na pohodlné posezení u kávičky či cigaretky úplně stačí malý skládací stolek a dvě křesílka.

Výsadba na balkon

Základem zahrady je výsadba okrasných rostlin. Kvůli prostorovým omezením se nemůžeme roztahovat po ploše. Musíme uvažovat hlavně o výšce, respektive stěnách. Typické a ověřené závěsné květináče nemusí být jedinou volbou. Atypický a úsporný květináč si při troše šikovnosti dokážeme vytvořit i z poslední dobou populární dřevěné palety. Ta má sama o sobě pevně dané rozměry, proto se nemusí hodit do každého prostoru.

Úprava takovéhoto materiálu je relativně nenáročná. Spočívá v podbití spodních částí dřevěnými deskami. Na jedné dřevěné paletě takovýmto postupem vytvoříme tři květináče navzájem spojené v jedné dřevěné konstrukci. Dno a stěny každého květináče vysteleme vodonepropustnou fólií nebo alespoň igelitem na co největší ochranu dřeva před vlhkem zeminy. Celou konstrukci upevníme kotvicími prvky na stěnu. Paleta-květináč je připravená na výsadbu rostlin.

Rostliny do květináče

Při výběru rostlin vycházíme hlavně ze světelných podmínek. Pokud předpokládáme, že všude bude dostatek slunce (jih, západ), tak na balkoně kromě oblíbených bylinek můžeme vysadit i sluncovku, aksamitník, petúnii, paprskovku nebo sporýš.

Podlaha, vertikální stěna s výsadbou a exteriérový nábytek vytvářejí celek, který alespoň trochu připomíná malou soukromou zahradu obklopenou samotnou konstrukcí balkonu.

balkon

Dobré rady

Výška podlahy

Určitě platí, že každý krok je třeba si dobře promyslet. Například nová výška dřevěné podlahy i s roštem musí být pod spodní hranou otevírání balkonových dveří. Jde o estetické, ale hlavně funkční pravidlo, jelikož práh balkonových dveří slouží jako filtr vody, nečistot nebo sněhu v zimě.

Kazetová vnější krytina

Pro méně zručné řemeslníky nebo pro ty, kteří u klasické roštové konstrukce nemohou dodržet správnou výšku podlahy na balkoně, je tu možnost použít modulovou vnější podlahovou krytinu. Její výhodou je velmi lehká montáž – ukládá se nasucho spojováním jednotlivých dílců do sebe. Má ale pevně stanovené rozměry. Je velká pravděpodobnost, že takovýmto způsobem nevyplníme podlahu po celé její ploše.

Navzdory údržbě

Dřevěná podlaha vyžaduje víc péče a údržby než klasická betonová dlažba. Působí ale mnohem příjemněji a dodává prostoru balkonu eleganci zahrady a přírody.

Zábradlí

Výrazně viditelným prvkem konstrukce je zábradlí. Plní základní bezpečnostní funkci, ale ne vždy působí moderně a vkusně. Pokud nepomůže nový nátěr nebo kovová konstrukce nezapadá do nově zařízeného prostoru balkonu, je nejefektivnější možností samotné zábradlí překrýt. Jedním ze základních materiálů na překrytí jsou rákosové rohože. Přírodní vzhled a dostupnost jsou výhodou. Rákosové rohože však podléhají povětrnostním vlivům a po čase se musí vyměnit.

Proutěný plot na balkoně

Zajímavou alternativou je použití proutěných plotů. Vyrábějí se z vrbových prutů osazených v kovových rámech, což jim dodává požadovanou pevnost. Vrbové proutí je přírodním a v podstatě stále živým materiálem. Má dlouhou životnost při téměř žádné údržbě. Je dostupné v různých rozměrech a jeho moderní design přinese oživení jinak fádního zábradlí.


Text a vizualizace: Ing. arch. Miroslav Šteiner :: Foto: isifa/Shutterstock