Dílna a hobby Dům a stavba Zahrada

Návod na poschoďový zahradní domek se skladem a obývacím pokojem (video)

Tento domek není jen místem na hraní. Plní roli skladu v přízemí a obývacího pokoje v poschodí.

poschoďový zahradní domek

Jak domek stavěli

Kutilové Jaroslav a Janka

„Již při koupi domu s menší zahrádkou jsme si vyhradili tento prostor na náš zahradní domek. Ale na jeho stavbu jsme neměli čas, vlastně až teď po čtyřech letech jsme ho konečně smontovali; bydlíme tu už 5 let. Jsem žena v domácnosti a vyrábím umělecké panenky. Mám uměleckou školu s jiným zaměřením, možná právě proto věci dotvářím do osobitého stylu. Strašně se mi líbí domky v severském stylu. Manžel Jaroslav pracuje jako montážník, takže má i nějaké truhlářské zkušenosti a je velmi zručný. Zhotovil domek, s nímž jsem velmi spokojená. Původně to měl být domek na odkládání věcí, ale potom jsme si řekli, že jsme celou dobu snili o domku na stromě, ale nikdy jsme nenašli vhodný strom. Teď nebudeme mít domek na stromě, ale na poschodí!“

„Jak jsme stavěli domek? Řekli jsme si, že více méně jdeme do toho bez financí a že si chceme postavit zahradní domek, normálně jako každý člověk, který bydlí v rodinném domě. Chtěl jsem domek, řekněme 2 × 2 m nebo 2 × 3 m, obyčejnou budku. Potřebovali jsme ho na uskladnění věcí, protože původně jsme měli věci v garáži a chtěli jsme je přesunout do tohoto domku – sekačku, pilu a podobně. Musím poznamenat, že i když montuji truhlářské a nábytkové konstrukce, s podobnou stavbou jsem do té doby neměl žádné zkušenosti. Ale zvládl jsem ji, ačkoli jsem se přitom ani nedíval na internet a nehledal jsem žádné inspirace. Chtěl jsem, aby stavba byla jen ,moje‘. Žádnou skicu ani náčrt jsem nedělal, všechno šlo z hlavy. Když jsem domek dokončil, pochlubil jsem se jím na své internetové stránce. Okamžitě se rozproudila diskuse o tom, co na to říkají sousedé. Ale sousedy jsme (na straně domku) tehdy ještě neměli, takže problém s nimi nebyl. Domek má výhled otočený směrem k domu, takže pro nás není běžný a při tomto pohledu si mnohokrát pomyslíme, že jsme v nějaké jiné zahradě.“

Základní rozměry domku

přízemí (sklad): 3 × 2 × 2,30 m
poschodí (pokoj): 4 × 2 × 2,50 m
celková výška: 4,90 m
celková využitelná plocha: 14 m2

Konstrukce

„Nejdříve jsem vybetonoval základové patky. Uložil jsem je do suchého betonu, jen takovou hromadu betonu jsem do jámy vsypal. Jámy tvarované do čtverce jsem nekopal. Potom jsem položil zámkovou dlažbu. Sehnal jsem třímetrové hranoly 8 × 8 cm. Vyšly levněji než nějaké dvoumetrové, nevím proč. Věděl jsem, že k nim budu potřebovat i desky. Hranolů jsem koupil asi 12 nebo 16 plus nějaké hranoly s profilem 10 × 6 cm a začal jsem stavět základní konstrukci. Ale potom jsem musel ještě dokoupit další, protože ,projekt‛ se změnil. Jelikož máme dceru, žena chtěla, aby měla nahoře nějaký prostor pro sebe na volný čas. Neměl mi kdo pomáhat. V domě jsou kromě mě samé ženy. Jednou přišla pomáhat švagrová, tu jsem raději poslal domů, nezvládala nic zvednout, trámy nebyly lehké. Od té doby jsem si pomáhal stahovacími pásy (tzv. kurtnami).“


Změna plánů za pochodu

„Desky a trámy jsem musel všelijak zajišťovat, přidržovat, přenášet žebřík… Šlo to pomalu, hlavně když jsem začal montovat krov. Tady jsme také změnili plány. Nejprve jsme plánovali střechu bez vikýřů, ale potom jsme si řekli, jelikož se uvnitř nedalo ani pořádně se postavit, že uprostřed domku uděláme vikýř. Původně neměla být ani levá část, která přesahuje nad spodní část domku (s dveřmi a schody). Původní plán byl, že na straně štítové stěny se bude vylézat na půdu po opřeném žebříku. Ve štítové stěně měla být jen díra (otvor), ne dveře. Ale potom jsme si řekli, že uděláme vikýř s pohodlnějším stabilním schodištěm. Ani ta boční část se schody (přečnívá nad domek) nebyla přistavěná. Hráli jsme si s tím dlouho. Zabetonoval jsem tedy další účka na sloupky pod převisem a další dvě na ukotvení schodiště. Samozřejmě bylo nutné dodělat další dlažbu. Konstrukci jsem spojil trámy. Nebylo to moc stabilní, celá konstrukce se kývala. Po vybudování vikýřů a horního vchodu byl však prostor v poschodí prostornější, půdorys má 4 × 2 m. Potom jsme udělali i tyto mlynářské schody. Později jsme je natřeli šedou barvou, která imituje staré dřevo.

Střecha na domku a upevnění kostrukce

Střecha – na trámy jsem přibil OSB desky, na ně jsem nabil levné asfaltované pásy a potom asfaltový šindel. Pásy se aplikují se vzájemným překrýváním a postupuje se směrem zespoda nahoru. Byla to dost složitá práce, když to má člověk dělat sám. Například natahovat lepenku po celých kotoučích na strmou střechu by bylo velmi těžké. Musel jsem odříznout jeden větší kus, vynést ho a potom přibít atd. Totéž se šindeli. Ale domek stojí první rok a přestál i veškerý vítr. Nekýve se. Kdy se přestal kývat? Když jsem založil stěny – s tím jsem i počítal, protože konstrukce ,chytala‛ při výkyvu odchylku až do takových 5–10 cm. Stěny ji potom zachytily. Do té doby jsem pracoval přes víkendy od jara do léta, dohromady asi 12 dnů, ale potom jsem si vzal dva týdny dovolené a celou věc jsem dokončil.

Stěny jsem zhotovil z tatranského profilu a desek OSB silných 12 mm. Dělal jsem je tak, že nejprve jsem na hranoly základní konstrukce přibil tatranský profil a potom jsem ještě přišrouboval desku OSB. Stěny jsou tedy dvojité. Hranoly základní konstrukce jsou viditelné, tzv. přiznané, a vnitřek má větší šmrnc díky struktuře OSB. Tatranský profil jsme zvenčí natřeli červenou barvou, trámy bílou, takže byly výraznější. Potom jsem potřeboval udělat futra a obložky zárubní, hranoly na rámy a křídla okna.

Inspirujte se: Záhradní domek z ohýbaného dřeva

Aby do domku nezatékalo

Okna jsem si vyrobil sám, stejně jako všechno, co tady vidíte. Aby nám dovnitř nepršelo, přimontovali jsme i okenice, i takový průhyb nad okny, která nejsou dobře utěsněná. Neměl jsem žádné zkušenosti, jak udělat věci tak, aby do domku nezatékalo. Napršelo mi tam i přes zavřené dveře, takže jsem musel domontovat ještě stříšku nade dveře. Konečně do něj nezatékalo.“

Připojení na síť

„Problémem bylo, jak k domku dostat elektřinu, protože je asi 15 m od domu. Jeden volný vývod elektřiny, který měl původně sloužit na osvětlení terasy, jsem spojil s kabelem a ten jsem vedle plotu dovedl až do chatky. Spotřeboval jsem přitom jeden 20metrový kotouč a použil jsem čtyři zásuvky a čtyři vypínače. Poprvé v životě jsem se snažil zapojit rozvody uvnitř v chatce. Kabel jsem tahal zespodu po stěnách a je vložený v kabelových úchytkách.

Co se na stavbu zahradního domku použilo

Materiál (celkem 42 050 Kč)

hoblované smrkové řezivo 20 350 Kč
hranoly na konstrukci, 3 000 × 80 × 80 mm – 30 ks,
hranoly na krov, 3 000 × 100 × 50 mm – 14 ks,
hranoly na zárubně oken a dveří a na rukojeti zábradlí, 3 000 × 75 × 50 mm – 6 ks,
hranoly na okenní křídla, 3 000 × 50 × 30 mm – 5 ks,
hranoly na příčky okna, 2 500 × 25 × 25 mm – 6 ks,
lišty na obíjení spár mezi deskami, 2 500 × 40 × 9 mm – 6 ks,
tatranský profil 3 000 × 100 × 15 mm – 40 m2
desky OSB 7 500 Kč
např. nebroušené desky Kronospan OSB/3 F0 Superfinish
2 500 × 1 250 × 12 mm – 14 ks,
2 500 × 1 250 × 18 mm – 4 ks
podlaha 1 540 Kč
např. laminátová podlaha Skandor 7.0 curiosity wood – 8 m2
střecha 2 445 Kč
asfaltovaný pás – 1 ks
střešní šindel červená bobrovka
spojovací materiál 257 Kč
šrouby do dřeva – Ø 6 × 100 mm
Ø 5 × 80 mm,
Ø 4,5 × 30 mm, hliníkové hřebíky lepenkáče – 30 × 3,5 mm
kování 1 580 Kč
patky ve tvaru U – 81 × 100 × 200 mm s roxorem na ukotvení sloupků,
dveřní kličky a štíty, zadlabávací zámky, protiplechy, okenní kličky nebo rozvory a okenní jazyky s protiplechy, panty (závěsy) na okna, okenice, dveře
elektrické rozvody
a instalační materiál 1 670 Kč
kabel CYKY-J 3 × 2,5 mm2, 30 m,
čtyři nástěnné zásuvky, IP 54,
dva nadomítkové dvojvypínače, IP 54
čtyři svítidla, IP 44 a žárovky
nátěry 5 040 Kč
např. Belinka Toplasur Staré dřevo šedá – 1 ks, Osmo Venkovská barva na dřevo bílá – 2 ks, červená – 1 ks
dlažba, beton, štěrk, písek 1 670 Kč
zámková dlažba, tloušťka 6 cm, drcený štěrk/písek, suchý beton

Nářadí

elektrická pila, AKU šroubovák
kladivo, žebřík, metr, dlouhá vodováha
kolečko, lopata, hrábě, štětec
nádoba na barvy, kombinačky, elektrická zkoušečka
šroubovák, zednická lžíce

Text a foto: Jaroslav a Janka Méry
Titulná foto: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů