Zdraví

Nakličování semínek: Proč jsou klíčky zdravé

Nejlepším naším stimulátorem je slunce. Toho je však v těchto dnech méně, proto pokud chceme předejít jarní únavě, už nyní se můžeme nastartovat do nové sezony. Stačí využít sílu klíčících semínek.

Ta jsou totiž plná životodárných enzymů, vitamínů a energie. Právě tyto enzymy dokážou naše tělo očistit a správně nastartovat. Na jejich tvorbu však naše tělo spotřebovává velké množství živin i energie, a proto nám bude vděčné, pokud mu je dodáme v podobě naklíčených semen. Jak na to? Tradičně se semínka mnoha luštěnin nebo obilnin nechají nejprve ve vodě nabobtnat, protože voda a teplo je pro ně signálem, že se blíží jejich vegetační období a že je potřebné se vzbudit. Potom je necháme na vlhkém vzduchu vyklíčit a syrové klíčky následně konzumujeme. Abychom životodárné enzymy ohřátím nad teplotu 45 °C nezabili, klíčky nepřidáváme ani do horké polévky, ale počkáme, až vychladne.

Mladé rostliny

Naklíčená semínka však nejsou jedinou možností předjarní detoxikační kúry. Naklíčená semena dvouděložných rostlin můžeme nechat i vyrůst, ať se zazelenají. Takovéto mladé rostlinky potom konzumujeme. Samozřejmě, aby to mělo dostatečný ozdravný efekt, jíme je hlavně syrové ve formě salátů a natí namísto koření, nebo také jako vitamínový přídavek v pomazánkách či nádivkách. Chuť mladých rostlinek si můžeme i trochu regulovat, protože ta se mění od nasládlé po nahořklou, a to podle toho, čím dříve a déle jsou vyrostlé rostlinky osvětlené. Beze světla jsou více nasládlé. Na vytvoření žádoucího chlorofylu je však často stačí osvětlovat jen půl dne.

Lěk z okenního parapetu

Naklíčená semínka i mladé rostlinky nejsou pro nás jen vitaminózní a enzymatickou salátovou pochutinou, ale jsou dokonce plnohodnotnou potravinou. Po procitnutí semínka ze zimního spánku se totiž aktivuje program rozvoje a ze zásobních látek se začnou tvořit zpočátku hlavně bílkovinové enzymy, které následně odpovídají za tvorbu bohatého množství bílkovin, aktivních sacharidů a energetických látek, tuků, množství vitamínů, hlavně celého B komplexu, betakarotenu, vitamínu E, K, C, ale i za aktivaci látek chránících klíčící semínko před predátory. Tímto způsobem, přímo zázračnou vnitřní aktivitou genetického programu vzbuzeného semínka, se ze zásobárny menšího množství živin stane hotová výživová, stavební i ochranná bomba. Ta nás zbaví škodlivých usazenin vytvořených během zimy a vytvoří ochranu před civilizačními chorobami.

Pokud po vyklíčení semene z něj necháme vyrůst mladou rostlinku, kterou osvětlíme, vytvoří se v ní chlorofyl, jenž pomocí sluneční energie mění vzdušný oxid uhličitý a vodu z kořenů rostliny na energetické cukry. Ty jsou základem tvorby ostatních látek potřebných pro život rostlin.

Kouzelný chlorofyl

Jeho složitá struktura prakticky totožná s naším krevním hemoglobinem, v němž je však ústředním atomem železo, zatímco v chlorofylu je to hořčík, napovídá (a praxe tomu dává za pravdu), že chlorofyl může podporovat tvorbu hemoglobinu, a tím doslova léčit často nebezpečnou chudokrevnost. Je proto dobré kombinovat v jídle zdroj železa se zdrojem chlorofylu. Příkladem může být čočková kaše s volským okem – v obou je dostatek železa, v čočce i dostatek sacharidů. Ideálně podáváme se salátem hlavně ze zelené listové zeleniny.

Chlorofyl však chrání naši pokožku zevnitř a v léčebných i kosmetických přípravcích i zvenčí proti mnoha kožním nemocem, vředům, ale i chronickému akné. Dostatek chlorofylu v syrové zeleninové stravě dokonce pomáhá proti mužské neplodnosti. Chlorofyl bezkonkurenčně neutralizuje i nepříjemné tělesné pachy nejen jejich překrytím, ale především odstraněním jejich příčin. Jsou to různé dechové pachy od jídla, alkoholu, tabáku, dokonce i česneku, ale i od hnisavých zubů, zanícených dásní či hrdla. Zmírňuje i zápach z nadměrného pocení, menstruace, moči, stolice. Má mimořádně hojivé a antiseptické účinky na rány, u nichž výrazně zlepšuje všechny tři fáze jejich hojení, přičemž snižuje i bolest a tvorbu jizev. Prakticky působí i jako přírodní antibiotikum. Nejednou stačí, jak to dělali i naši prapředkové, přiložit na ránu rozdrcené zelené listy.

Velmi výživné jsou například brokolicové klíčky.

Jak nakličovat

Propláchnutá semínka stačí namočit na 24 hodin do vody, někdy stačí od večera do rána, a potom je nechat stát například na velkém umělohmotném sítě položeném na hrnci s trochou vody na dně (semínka nesmějí stát ve vodě) zakrytá pokličkou někde v rohu kuchyně. Je vhodné je denně dva až třikrát propláchnout vlažnou vodou. Podle druhu semínka vyklíčí během 2–4 dnů, a pokud je necháme dále růst, tak po 5–10 dnech můžeme sbírat úrodu mladých chutných rostlinek. Takovéto klíčení je nejjednodušší, ale můžeme si zakoupit i různé misky na klíčení, nicméně výsledek bude stejný.

Čím je teplota prostředí vyšší, tím rychleji rostlinky vyrostou, ale je tu i vyšší riziko tvorby plísní. Tomu můžeme zabránit, pokud na několik hodin nebo na noc vložíme naklíčené zrno do chladničky nebo na něj namíříme proud vzduchu z ventilátoru, čímž snížíme nadměrnou vlhkost vzduchu, která podporuje růst plísní. Naklíčená semínka nebo vyrostlé mladé rostlinky konzumujeme pouze syrové a čerstvé, neboť jen tehdy mají nejvyšší hodnotu a jsou tím nejlepším detoxikantem a stimulátorem. Používáme je jak do salátů, tak i na oživení všech pomazánek, polévek, kaší, omáček a na mixované živé nápoje.

Koktejl z klíčků a mladé zeleniny můžeme dochutit i konzervovaným ovocem.

Text: Ing. Jaroslav Pížl :: Foto: autor, isifa/Shutterstock