Vaření

Na zdraví: Osvěžující zdravé limonády

Léto je ještě v plném proudu, proto v horkých letních dnech a zejména při přímém pobytu na slunci se vyplatí dodržovat zásady pitného režimu. Výborná je samozřejmě voda, ale správný letní nápoj by měl být nejen osvěžující, ale také s dostatkem Vitamínů a minerálů. Podívejte se spolu s námi, jak se s chutí napít a navíc posílit své zdraví ovocem a zeleninou, které v tomto ročním období najdete všude.

limonady

Určitě se vyhněte syceným kolovým nápojům. S příliš velkým množstvím cukru ve vás uměle vyvolávají pocit žízně neustále. Kromě vody ošetřené barvivy, stabilizátory a konzervanty do sebe dostanete i ohromné množství cukru, což je velmi nežádoucí. Zejména lidé s obezitou a s náběhem na diabetes by se měli těmto nápojům zcela vyhnout.

Připravit si lahodnou limonádu můžete kdykoliv a kdekoliv. Výborným pomocníkem vám bude mixér. Obejdete se i bez drahého odšťavňovače. Pokud vyrábíte osvěžení pro celou rodinu, využijete skleněný džbán o objemu alespoň 2 litry. Limonády neskladujte. Vždy je připravujte těsně před konzumací. Voda by neměla být příliš studená, vyhněte se i přídavku ledu. Příliš studené nápoje mohou vyvolat bolesti v krku nebo nachlazení, a to hlavně u menších dětí.

Máta

  • Osvěžuje tělo, mysl ale i dech. Patří k nejoblíbenějším bylinám vůbec. Obsahuje silici mentol, třísloviny, hořčiny a řadu dalších látek. Máta povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a harmonizuje trávení. Pomáhá odstraňovat křeče, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Podporuje správnou funkci jater, slinivky a žlučníku.
  • Do limonád používáme mladé vrcholové části stonků, nebo samotné listy. Vybrat si můžete z řady druhů. Nejznámějším je máta peprná (Mentha piperita), která se velmi snadno pěstuje na zahradě i v nádobě na balkóně. Mezi lahůdkové druhy patří máta mochito (Mentha species „Mojito“), čokoládová máta (Mentha x piperita „Chocolade“), bergamotovo-citronová máta (Mentha × piperita var.citrata).

letne limonady

Okurky

Nejlepší jsou šťavnaté velké salátové okurky. Jsou výborným zdrojem rostlinné vody, které obsahují až 90 %. Okurky mají řadu minerálů a vitamínů, jako je draslík, hořčík, vápník, sodík, fosfor, křemík, síra, vitamín C, K, A a komplex vitamínů B. Okurková voda představuje výborný přírodní elektrolytický roztok pro sportovce. Její energetická hodnota je velmi nízká a výborně se hodí i do diety. Okurka je výborné diuretikum, které podporuje funkci ledvin, čistí pleť a působí proti ukládání kyseliny močové v těle. Pleť čistí, uklidňuje a stahuje i zevně. Rozmixovaná se dá použít na pleťovou masku, stejně jako samotné oloupané plátky slupek.

limonady

Zázvor pravý (Zingiber officinale)

Zázvor není jen doménou zimního období, kromě čaje s medem a citronem z něj vyrobíte i fantasticky osvěžující limonádu. Zázvor je rostlinný všelék. Obsahuje esenciální oleje, kromě nich má však v sobě také celou řadu vitamínů, např. vitamín A, B1, B2, C, E, a minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo. Působí antibakteriálně a protizánětlivě. Podporuje chuť k jídlu, posiluje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem a nadýmání. Působí preventivně proti chřipce a rýmě.

Citrony

Plody obsahují bioflavonoidy, pektin, silice, přírodní kyseliny, provitamin A, vitamín B a C. Citrony jsou rovněž zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku. Citrony bychom měly povinně konzumovat denně po celý rok. Po probuzení je voda s vymačkanou citronovou šťávou tím nejlepším startérem do nového dne. Citrony harmonizují metabolismus a působí v žaludku silně zásaditě. V průběhu dne jimi můžeme vyrovnávat reakci kyselinotvorného jídla, jako je například káva. Posilují imunitní systém a obranyschopnost, pomáhají při zažívání, zabraňují krvácení z dásní, působí na krev a posilují tepny, jsou dobrou prevencí křečových žil a pomáhají odvádět z organismu kyselinu močovou.

Pozor:

Vyvarujte se použití kůry. Obsahuje řadu chemikálií z postřiků. Pokud chcete do limonády přidat plátky plodů, vždy jej oloupejte. Výjimkou jsou bio, chemicky neošetřené citrony. Ty stačí pouze umýt teplou vodou a kartáčkem.

 PŘÍPRAVA LIMONÁD

  • Příprava je pro většinu limonád velmi podobná. Nejprve musíme v mixéru rozmixovat hlavní složku (citrony, listy) s vodou, ideálně na co nejjemnější kousky, poté podle chuti dosladíme. Ještě jednou promixujeme a přecedíme přes jemnou tkaninu (plátno, punčocha) nebo sítko.
  • Pro slazení použijeme třtinový cukr, agávový sirup nebo med. Výborná je i stévie. Toto přírodní sladidlo neobsahuje cukr a žádné kalorie. Nápoje slazené stévií pomohou při kontrole vaší štíhlé linie. Dobrou alternativou je sladit napůl stévií a jiným sladidlem s obsahem cukrů.

Mátovo-citronová letní limča

  • Je naprosto výborná, chutná jako mojito, jen neobsahuje alkohol. Do mixéru vložte 5–8 snítek máty a vymačkanou šťávu z jednoho citronu. Rozmixujte, doslaďte a přeceďte.

Text: Daniela Dušková :: Foto: isifa/Shutterstock