Dílna a hobby Dům a stavba Zahrada

Jak na dřevěnou terasu s gabionovou zídkou (video)

Dva roky prověřily funkčnost terasy, kterou si zhotovil náš čtenář. Jelikož funguje na jedničku, nabízí osvědčený návod i vám.

jak na dřevěnou terasu s gabionovou zídkou

Materiál na terasu s gabionovou zídkou (celkově 40 795 Kč)

Terasa (34 700 Kč)

  • dřevo (22 980 Kč)
    desky 24 × 142 × 4 000 mm (535 Kč/m2), celkově 28 m2, hranoly 45 × 70 × 3 000 mm (80 Kč/m) celkově 105 m
  • geotextilie (780 Kč)
    60 m2 (13 Kč/m2)
  • štěrk (3 150 Kč)
    0 – 32 mm, 8 t (188 Kč/t), doprava 1 150 Kč,
    0 – 8 mm, 0,5 t (215 Kč/t), doprava 400 Kč
  • betonové kostky (1 600 Kč)
    30 × 30 × 4 cm (23 Kč/kus), 70 ks
  • spojovací materiál (3 200 Kč)
    natloukací rozpěrky (hmoždinky),
    80 mm (1,50 Kč/ks), 60 ks,
    gumové podložky, 100 × 100 × 4 mm
    (358 Kč €/50 ks), celkově 150 ks
    nerezové šrouby pro KREG systém
    (2 050 Kč/700 ks)
  • nátěr (3 000 Kč)
    např. Osmo na terasy set (2 535 Kč/5 l), doprava 432 Kč
  • gabionová zídka (6 120 Kč)
  • gabionový koš (1 510 Kč)
    2 × 0,5 × 1 m včetně spojovacích prvků
  • štěrk (2 175 Kč)
    63 – 125 mm, 4 t (255 Kč/t), doprava 1 150 Kč
  • dřevo (2 450 Kč)
    desky, 24 × 142 × 4 000 ((533 Kč/m2), celkově 3 m2, hranoly, 45 × 70 × 3 000
    (77 Kč/m), celkově 11 m

Nářadí

  • pila nejlépe tzv. pokosová
  • okružní pila
  • rotační laser (vodováha)
  • žába na zhutnění
  • vrtáky 6 mm, do dřeva a do betonu
  • vrtací kladivo, AKU šroubovák
  • souprava KREG na montáž terasy
  • gumové kladivo, štětec
  • rázový utahovač (není nutný, ale urychlí práci)

Zbytkový materiál

Jelikož nám ze stavby zůstal štěrk frakce 0 až 32 mm, rozhodli jsme se založit terasu na štěrkovém lůžku a jako podklad pod hranoly použít kusy betonové dlažby 30 × 30 × 4 mm, které lze štěrkem frakce 0 až 8 mm snadno nivelovat.

Jak jsme stavěli

Všichni jsme věděli, že chceme terasu. Ale jakou? Všeobecné rozhodnutí jsme prodebatovali v rámci rodiny. Rozhodli jsme se pro terasu s rozlohou 20 m2, s rozměry 5 × 4 m. Rozměr 5 m je odvozen od velikosti výklenku na domě, kde jsou dveře na terasu, rozměr 4 m jsme zvolili tak, aby se na terasu vešel plánovaný nábytek, gril a zůstal prostor na běžný pohyb. Při výškovém profilu padlo rozhodnutí nezarovnat terasu s trávníkem kvůli možným problémům se znečištěním při sekání. Směrem do domu jsme se rozhodli pro schůdek na úroveň terasových dveří. Jelikož je to zároveň místo, které je pod střechou, bude sloužit jako prostor na odložení terasového nábytku.

Jako kompromis při výběru materiálu jsme zvolili sibiřský modřín. Je to trvanlivější dřevo než borovice a cenově je ještě dostupné. Různé exotické dřeviny či termodřevo jsou sice ještě trvanlivější, cenově jsou však bohužel podstatně dražší. Alternativu WPC (dřevoplastový kompozitní materiál) jsme vyloučili úplně, protože se nám vzhledově nelíbila.


Dobré rady

  • Pod vytýčenou terasou jsme odstranili půdu do hloubky asi 20 cm a na dno uložili geotextilii. Pomůže se separací štěrku od půdy a ztíží prorůstání plevele. Na geotextilii jsme nasypali štěrk 0 až 32 mm a zhutnili ho tzv. žábou, která se dá zapůjčit. Už v tomto kroku je nutné počítat se sklonem budoucí terasy. Zvolili jsme sklon 1 cm na 1 m (1 %). Na zhutněný štěrk jsme uložili ještě jednu vrstvu geotextilie, protože štěrk byl delší dobu venku a už v něm byly kořínky, které se nepodařilo všechny odstranit. Na takto připravený podklad jsme potom kladli kusy betonové dlažby. Zvolili jsme rozestup hranolů asi 55 cm (10 ks dlažby v tomto směru) a ve druhém směru asi 62 cm (7 ks dlažby).
  • Změříme nejvyšší bod terénu (kam plánujeme dát dlažbu). Na tomto místě budeme potřebovat nejméně štěrku. Celá nivelace se dá samozřejmě provést i pomocí vodováhy, ale máme k dispozici rotační laser, takže jsme si zjednodušili práci.
  • Postupně ukládáme dlaždice na plánovaná místa. Pod každou dlažbu nasypeme potřebné množství štěrku, položíme dlažbu a poklepeme gumovým kladivem tak, aby seděla výsledná výška.

Rady od odborníka

Rozmístění podkladových hranolů

Pokud potřebujeme hranoly spojovat, uděláme to vždy na dlažbě. V místě, kde budeme spojovat terasové desky, je dobré použít dva hranoly tak, že na jednom hranolu končí jedna deska a na druhém další začíná. Spoje terasových desek střídáme, aby nebyly všechny v jedné linii. Hranoly před montáží ošetříme vhodným nátěrem, olejem na terasu nebo impregnací na dřevo. Mezi dlažbu a hranol vkládáme podložky z gumového granulátu. Začátek a konec každého hranolu ukotvíme do dlažby natloukací rozpěrkou.

Terasové desky

…si nahrubo nařežeme a uložíme. Přesné ořezání uskutečníme na závěr. Desky uložíme pohledovou stranou dolů. Před montáží spodek desek ještě natřeme. Po zaschnutí nátěru můžeme montovat. Rozhodli jsme se pro montážní systém Kreg, kde jsou šrouby šroubované do desek šikmo z boční strany. Šrouby jsou minimálně viditelné (což pomůže i v případě, že musíme použít víc šroubů) a desky jsou v případě potřeby vyměnitelné i uprostřed terasy.

Desky první řady

…musíme vybrat absolutně rovné, abychom mohli podle nich orientovat ostatní. Pomocí speciálního vrtáku a vodicího přípravku vyvrtáme pilotní otvor a potom pomocí stejného přípravku zavedeme šroub a zašroubujeme ho. Přípravek je koncipovaný tak, že šroub zašroubujeme vždy stejně hluboko. Další řadu desek osadíme tak, že mezi desky vložíme distanční kolíky a desky s pomocí nějakého přípravku (já jsem si vyrobil vlastní) stáhneme dohromady. To je nutné, protože i kvalitní desky budou trochu ohnuté. Takto pokračujeme, dokud není hotová celá terasa.

Nátěr terasy

Na nátěr terasy jsme použili olej od firmy Osmo. Doporučujeme nákup na ebay.de, kde se dá koupit tento nátěr podstatně levněji než u nás, a to i navzdory vyššímu poštovnému. Údaje o vydatnosti je nutné brát s rezervou, reálná spotřeba je minimálně o 50 % vyšší. Důležité je před nátěrem dřevo nechat zvětrat. Osmo doporučuje u červeného smrku minimálně šest týdnů. Důvodem je vysoký obsah pryskyřice ve dřevě a nátěr se potom nedostane dostatečně hluboko.

Zídka se zahrádkou

K terase jsme se rozhodli vytvořit gabionovou zídku. Bude opticky oddělovat terasu, sloužit jako odkládací prostor při grilování a jako ochrana před větrem. Rozměr gabionového koše je 2 × 0,5 × 1 m, rozměr oka 5 × 10 cm. Ke koši se dodávají spirály na spojování a táhla na zpevnění gabionu. Výslednou zídku tvoří dva takovéto koše.

Základ zídky tvoří 15 až 20 cm silné zhutněné štěrkové lůžko a tři svislé zabetonované sloupky, které zabezpečí gabionu stabilitu. Díru na sloupek vyhloubíme například vrtákem s průměrem 20 cm do hloubky asi 80 cm a vyplníme rychle tuhnoucím betonem.

Na vyrovnanou vrstvu štěrku uložíme spodní gabionové sítě. Postupně přidáváme boční sítě a spojujeme je spirálou. Mezi gabiony stačí jedna boční strana, společná s dalším gabionem. Potom začneme postupně přidávat kamenivo (63 až 125 mm v mém případě). Viditelné kamenivo ukládáme esteticky, kamenivo uprostřed koše stačí nasypat. Přibližně ve dvou třetinách gabionu osadíme táhla na zpevnění. Na každém čtverečním metru jimi spojíme protilehlé velké strany. Osadíme je i v koutech. Takto postupujeme, dokud není gabion plný, průběžně však kontrolujeme, zda jsou boční strany svislé. Pokud ne, musíme odchylku napravit. Na vrchní straně vytvoříme z hranolů něco jako dřevěný věnec. Na hranoly připevníme terasové desky, a tím vytvoříme odkládací prostor.

Text a foto: Marián Javorčík
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů