Zdraví

Dost bylo chemie! Vyrobte si levné a EKO čisticí prostředky doma

Ať už kvůli dětem, pro vlastní zdraví, nebo udržitelnou budoucnost naší planety, zkuste nahradit běžné čisticí prostředky těmi podomácku vyrobenými. Jde to snadno a hlavně levně. Nevěříte? Tyto tipy vás přesvědčí o opaku.

Úklid bez chemie: recepty na domácí čisticí prostředky
Úklid bez chemie: recepty na domácí čisticí prostředky
Foto: Shutterstock

Koupelna a toaleta

Co se udržování hygieny týče, jde patrně o nejnáročnější místnosti v bytě či domě. Jak například dezinfikovat povrchy, aniž byste museli sáhnout po látkách nebezpečných pro člověka i životní prostředí? Postačí vám 3% roztok peroxidu vodíku a pár kapek antiseptického éterického oleje.

V případě toaletní mísy je to snad ještě jednodušší, ingredience máte určitě v kuchyni – jedlou sodu (1/2 šálku) a ocet (1 šálek). A pokud chcete toaletu i krásně provonět a případně ji zbavit octového odéru, nakapejte do této směsi trochu antiseptického éterického oleje, např. tea tree.

Jedlá soda a ocet se vám budou hodit i v případě ucpaného odpadu v umyvadle nebo vaně/sprchovém koutě. Stačí nasypat 1 šálek jedlé sody, přilít 1 šálek octa a po několika minutách zalít vroucí vodou.

Marně bojujete s vodním kamenem usazeným na umyvadle, dlaždičkách a podobně? Smíchejte 250 ml převařené nebo destilované vody s 5 g kyseliny citronové a nastříkejte na postižená místa. Nechte chvilku působit a pak smyjte.

Úklid bez chemie: recepty na domácí čisticí prostředky do koupelny
Foto: Shutterstock

Kuchyně

I když patříte mezi šťastlivce, kteří vlastní myčku, omytí nádobí v ruce se určitě čas od času nevyhnete. A tehdy přichází na řadu prostředek na nádobí, který si rovněž můžete snadno a levně vyrobit doma. Budete potřebovat práškovou sodu na praní (1/4 lžičky), glycerinovou mýdlovou hmotu (asi 45 g), glycerin (1 lžička) a vodu (800 ml). Mýdlovou hmotu svaříte s vodou, vmícháte sodu a pak i glycerin. Nechte přes noc odstát a poté rozmixujte, případně ještě zahustěte trochou prací sody, nebo naopak nařeďte vodou.

Co si počít s nerezovým nádobím nebo nerezovými povrchy, které svůj lesk už dávno ztratily? Vyzkoušejte leštění olivovým olejem. Oděrkami neutrpí ani vaše nádobí, ani vaše ruce.

Pocity zoufalství může po báječném víkendovém vaření zapříčinit velká mastnota a připečené zbytky. Jak na ně? Z šálku jedlé sody, 1/2 šálku hrubé soli a 1/4 šálku tekutého olivového (kastilského) mýdla vyrobte pastu, kterou naneste na znečištěná místa a nechte několik hodin působit. Pak rozmíchejte ocet v teplé vodě a místa umyjte tímto roztokem.

Okna, koberce a nábytek

Nejen na mytí oken, ale i k udržení čistých skel kdekoli v bytě, můžete použít čisticí směs získanou z octa (1/4 šálku), lihu (1/4 šálku), teplé vody (2 šálky) a škrobu (1 lžíce).

Úklid bez chemie: recept na domácí čisticí prostředek pro nábytek
Foto: Shutterstock

Pakliže máte doma koberce a děti, nejspíš se celkem pravidelně potýkáte s otázkou, jak z koberce dostat tu či onu skvrnu většinou neznámého původu. Vyzkoušejte směs z horké vody (3 šálky), tekutého olivového (kastilského) mýdla (1 lžíce), 3% peroxidu vodíku (1/8 šálku), octa (1 lžíce) a pár kapek éterického oleje, např. tea tree. Vzniklou směs naneste na skvrnu, nechte působit a vyčistěte kartáčem. Nakonec místo omyjte teplou vodou.

I nábytek potřebuje občas důkladnější péči než jen setření prachu. Výroba domácí leštěnky je však více než jednoduchá – na hadřík naneste směs 1 dílu olivového oleje a 1 dílu citronové šťávy a jemně vetřete do nábytku.


Text: Helena Pokorná Hladíková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: A. Thomas: Děláme si to doma sami, JOTA 2014; www.zijemehomemade.cz, www.ekokoza.cz