Dům a stavba

Chystáte se na rekonstrukci bydlení? Těchto 6 praktických rad teď určitě oceníte

Jak bezpečně překonat různá úskalí, která vás mohou při přestavbě bytu či domu čekat?

žena s vrtačkou
Zdroj: iStock

1 Nepleťte si profese

Stavební inženýr není designér a architekt není statik ani elektrikář. Přestože mají tyto profese k sobě blízko, každá má jinou roli. Neočekávejte například od šéfa stavební firmy, že vám navrhne interiér, stejně tak jako nepůjdete s pokaženým žaludkem k ortopedovi, i když je lékař.

Úkolem architekta nebo designéra je navrhnout interiér tak, aby vše spolu ladilo, aby měly prostory logiku, funkčnost a estetickou kvalitu. Pokud však jde o to, jak konkrétně se bude všechno realizovat, jak se vyřeší různé technické detaily, v tom se musíte obrátit na někoho jiného.

Dřív, než se pustíte do přestavby, měli byste si proto dohodnout na obhlídku specialisty – zejména statika, instalatéra a elektrikáře, aby zhodnotili technický stav a realizovatelnost vašich představ. Proč? Protože není nic horšího, než si něco vymyslet a až během realizace zjistit, že se to nedá udělat, a potom narychlo improvizovat.

2 Nešetřete na návrhu

Asi nejdůležitější rada zní – na začátku nešetřete! U komplexní rekonstrukce byste určitě měli mít v rukou návrh, který bude promyšlený do detailů. I když vás bude něco stát, větší rozdíl v konečném součtu vám udělá volba dražších nebo levnějších materiálů.

Pokud se navíc za pochodu vymýšlí, jak věci zrealizovat nebo jak napravit chyby, bude to určitě stát čas i peníze. Zejména u větších stavebních zásahů a výroby zařízení na míru byste se proto neměli spokojit jen s ideovým návrhem architekta nebo designéra.

Architekt se zákazníci při projektu bydlení
Zdroj: iStock

I když není potřeba stavební povolení, je dobré, když se na návrhu podílí i konstruktér nebo technik. Společně by měli vytvořit návrh, který je funkční, pěkný i realizovatelný za rozumnou cenu. Jeden se postará o architektonický koncept, dá bytu celkovou ideu, domyslí barevnost, druhý dořeší technické detaily.

3 I na papíry potřebujete čas

Pokud při přestavbě zasáhnete do příček – bouráte je nebo stavíte, jste povinni ohlásit stavbu stavebnímu úřadu. Slovo ohlášení je však trochu matoucí – nestačí totiž stavbu jen ohlásit, musíte i počkat na souhlasné vyjádření.

Stavební úřad má na to lhůtu 30 dní, kterou obvykle využije (nebo překročí). Když byste začali s pracemi bez schválení, riskujete pokutu v nemalé výši. Dobrou správou je, že ohlášená drobná stavba se po dokončení nemusí kolaudovat.

Jestliže stavebními úpravami zasáhnete i do nosných konstrukcí, budete potřebovat stavební povolení. Takovou rekonstrukci doporučujeme dobře zvážit, protože bude náročná z technického, finančního i časového hlediska. Například na vydání stavebního povolení budete potřebovat i vícero souhlasů, přičemž jen získání souhlasů od sousedů vám může trvat několik týdnů.

4 Zvažte svoje síly

Mnozí mají ambice zvládnout rekonstrukční práce svépomocí, ale nemusí to být dobrý nápad. Zejména větší přestavba si žádá odpracovaný čas, a pokud se jí budete věnovat jen po práci, může se natáhnout na mnoho únavných měsíců. Nebo se vzdáte příjmu a budete namísto své práce rekonstruovat?

Ekonomicky to obvykle nemá velký smysl. Některé změny, například výměna rozvodů, se navíc nedají dělat postupně a při zásadní přestavbě se alespoň jistý čas nebude dát v bytě bydlet – čím déle, tím víc peněz vás bude stát náhradní bydlení.

Rozsáhlá rekonstrukce interiéru v domě
Zdroj: iStock

5 Počítejte s překvapeními

Když se chystáte rekonstruovat opravdu od základu, nikdy nevíte, co vás čeká po odstranění povrchových vrstev, respektive při jejich odstraňování. Typickým překvapením ve starých bytech je skladba podlahy.

Namísto betonového potěru, který se běžně používá v dnešních stavbách, mohou být pod starými parketami popraskané desky a násyp ze škváry nebo písku. Takovou skladbu vám statik zřejmě nedovolí nahradit betonem, budete muset použít tzv. suchou podlahu na bázi sádrovláknitých desek.

Až na ty se mohou položit nové parkety. Odstranění podobných překvapení i vytvoření nových konstrukcí vás bude stát čas i peníze, se kterými jste původně nepočítali. Další užitečná rada tedy zní: ve staré stavbě vás může čekat cokoliv, nechte si proto rezervu. Finanční i časovou.

6 Řemeslníky nevybírejte podle ceny

Kvalita jejich práce je důležitá a u nejlevnějšího mistra zřejmě nebude příliš vysoká. Na tom, jak udělají řemeslníci svou práci, záleží – s levnějšími ušetříte možná několik tisíc, ale bude vás to zřejmě stát víc času, a pokud nebudete spokojeni s výsledkem, budete muset reklamovat vady při rekontrukci nebo vás to může rozčilovat roky. Nebo zaplatíte ještě jednou za to samé, aby to bylo udělané pořádně? Potom jste neušetřili, ale prodělali.

Text: Erika Kuhnová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů