Interiér

Svícny a dekorace „z kuchyně“

Předvánoční čas trávíme z velké části v kuchyni přípravou svátečních dobrot. Avšak nejen dobré jídlo patří k atmosféře Vánoc. Potřebujeme k ní i různé ozdoby a dekorace… Abyste nemuseli od pečení cukroví chodit daleko, ukážeme vám, jak si vytvořit krásné a netradiční dekorace přímo v kuchyni za pomoci toho, co máte po ruce. Jedinou vyjímkou bude nezvyklá přísada do „těsta“ – písek.


Připravila: Alena Isabella Grimmichová, foto: autorka

Cukrový hrad

Bílý svítící hrad postavený ze samých cukrových cihel jistě potěší naše nejmenší stavitele…

Co budeme potřebovat

skleněný svícen na čajovou svíčku (nebo zavařovací sklenice)

kostkový cukr

Jak postupujeme

Svícen položíme na podnos širokým okrajem směrem dolů. Tím si vyznačíme prostor stavby. Kolem skleničky vytvoříme kruh z kostek cukru. Druhou a každou další řadu kostek pokládáme na vazbu stejně jako u skutečných cihel. Po několika řadách skleničku dáme správně dnem dolů a vložíme do ní svíčku. Jakmile postavíme zdi tak vysoké, že za nimi nebude sklenice vidět, vytvoříme ozdobné cimbuří. Okolo věže umístíme nízké zídky a za ně dáme další svícny. (Hrad necháme hlídat cínovými vojáčky a dozdobíme zeleným chvojím. Fantazii se meze nekladou, můžete stavět celé hradní komplexy s bránami, věžemi a okny. Při složitějších stavbách si můžeme pomoci maltou, která cukrové cihly spojí. Jako malta postačí hustá cukrová poleva. Na závěr nezapomeneme celý hrah osvítit svíčkami.

Pečený adventní svícenpeceny_svicen

Těsto z kterého budeme svícen vytvářet, lze používat stejně jako to na cukroví. Dá se vyválet a vykrajovat nebo vytvarovat do forem. My použijeme druhou možnost.

Co budeme potřebovat

hladkou mouku

písek, vodu a olej

bábovkovou formu

čajové svíčky

Jak postupujeme

Těsto na adventní svícen uhněteme ze směsi písku, hladké mouky a vody. Do prosátého písku dáme mouku přibližně v poměru tři díly písku na jeden díl mouky. Dobře promícháme a přidáváme postupně studenou vodu. Vytvoříme husté těsto. Pokud je řídké, přidáme písek a mouku nebo opačně. Formu na bábovku lehce vymažeme olejem a pískové těsto do ní vmáčkneme asi do jedné třetiny výšky. Do takto vzniklého „věnce“ dále vmáčkneme čtyři kalíšky od čajových svíček. Aby těsto během pečení nevyzdvihlo kalíšky ven, zatížíme je kovovým závažím. Pokud je nemáme, postačí, když kalíšky vysypeme suchým pískem.

pekacPečeme ve středně vyhřáté troubě asi půl hodiny. Po vychladnutí opatrně vyklepneme svícen z formy. Vzniklá bábovka bude působit jako celozrné pečivo, ale jíst ji nezkoušejte. Kalíšky od svíček zůstanou v těstě pevně zapečené a do nich budeme pouze vkládat svíčky – buď přímo čajové nebo vysoké podobného průměru. Pokud chceme, aby se kalíšky po upečení daly z věnce oddělit. Namažeme je před vložením do těsta olejem stejně jako bábovkovou formu. Věnec lze dozdobit ozdobami, stužkami nebo větvičkami, které vložíme do jeho středu. Do středového otvoru můžeme také dám malou vázičku nebo skleničku a vložit do ní květy.

Ledová plastika na zahradu

Podobně jako u zmražených bábovek postupujeme u této závěsné dekorace. Vytvoříme ji tak, že naplníme pekáč vodou a poklademe do něj kovová závaží. Voda musí sahat pouze k okraji závaží (nesmí být celá potopená). Po zmražení musíme dekoraci vyjímat velmi opatrně. Narozdíl od bábovek bude vzhledem ke své velikosti a tloušťce velmi křehká. Postupujeme tedy tak, že do pekáče položíme přes led utěrky, pekáč otočíme a pomalu poléváme studenou vodou. Jakmile se dekorace od pekáče oddělí, spadne do měkkých utěrek. Pravděpodobně v ní stále budou zamrzlá závaží. Ta postupně uvolníme dalším poléváním vodou. Poté jedním otvorem provlékneme stuhu a pověsíme ozdobu na strom. Inspirujte se a vytvořte malé i velké ozdoby pro celou zahradu.

Svítící bábovky

Vánoční svícny lze vytvořit ze spousty materiálů. My zmrazíme vodu ve formě na bábovku a vytvoříme si tak romantické osvětlení zimní zahrady.

Co budeme potřebovat:svitici

formy na bábovky

vodu a čajové svíčky

Jak postupujeme

Do čistě vymytých bábovek nalijeme asi tři centimetry pod okraj vodu. Bábovky zakryjeme potravinářskou fólií (není nutné). Nádoby dáme do mrazáku a necháme dobře zmrznout. Po vyjmutí z mrazáku položíme bábovky dnem vzhůru na talíř nebo plech a poléváme ledovou vodou, dokud se led neoddělí. Pokud se nám nebude zdát povrch ledové bábovky dostatečně hladký, můžeme ho lehce opláchnout studenou vodou. Lehce odmrzne a získá tak vyšší lesk. Bábovky umístíme na zahradu nebo na balkon. Do středu bábovek vložíme svíčku. Pokud bude dostatečně chladno, její plamen ledu neublíží. Bábovky vydrží na zahradě nebo na balkoně, dokud bude mrznout.

Článek z RPN č. 12/2010