Dům a stavba Interiér

Renovace koupelny za babku: Obnovujeme stěny a obklad (video)

Obnova koupelny s sebou nemusí přinést otloukání starých kachliček. Bourání opotřebované vany a otloukání dlažby. Pokud sáhnete po moderních nátěrech, můžete prostoru navrátit svěžest v průběhu několika dní. My jsme vylepšili nátěrem stěny, obklady, vanu, okna, trubky, podlahu i radiátor.

renovace koupelny před a po

Co budeme na renovaci potřebovat

Materiál

  • penetrační nátěr
  • interiérová disperzní barva
  • akrylát na obklad
  • akrylát na kov
  • technické kapaliny
  • čisticí prostředky

Nářadí

  • malířské válečky
  • štětec
  • malířské pásky maskovací, o šířce 30 a 40 mm
  • malířská miska

Rady pro malování stěn

Zbavte se starých nátěrů stěn

Staré nátěry se obvykle nesnesou s moderními disperzními barvami. Proto se doporučuje odstranit je až na holou omítku. Hlinkové a vápenné nátěry se po navlhčení a rozetření mezi prsty změní na mazlavou hmotu. Jejich podstatou je zušlechtěný jíl přibarvený pigmentem, který si zachová svou rozpustnost ve vodě. Pokud jde o koupelnu, příprava musí být dokonalá.

Jak na odstránění nátěrů ze stropu

Strop při škrábání vyžaduje mnohem více nasazení a vypětí sil, než je třeba u stěn. Navlhčete ho předem, a to opakovaně. Na nejednom místě se může stát, že se stará barva začne olupovat i bez vašeho zásahu. Aby voda lépe pronikla do hlubších vrstev, pomůže, když do ní přidáte trochu saponátu nebo leštidla do myčky nádobí. Tak pronikne i skrz mastný povlak.


Penetrování vyžaduje přesné ředění

Přebytek penetračního nátěru by na stěně způsobil „skelný“ efekt. Uzavřené póry stěny by nebyly ochotné vytvářet vazbu s novým nátěrem a krytí by bylo velmi slabé. Při řešení se tedy vždy držte pokynů výrobce, Důležitý je i výběr válečku. Jestliže sáhnete například po Vestane od Spokaru, penetrační nátěr vám nebude stékat a stříkat po místnosti.

Vrstvení barevného krycího nátěru má smysl

Na bílém podkladu se může vrstvení jevit jako ekonomický nesmysl. Pravdou však je, že takový postup stěny dokonale sjednotí. Není zvláštností, že řemeslníci používají dvě vrstvy nátěru i u tmavých, sytých odstínů, kde tak dosáhnou lepšího krytí než při použití lacinější podkladové barvy v tmavších odstínech.

Krycí fólie

Fólie mohou zjednodušit úklid. Aby se pod tíhou seškrábané omítky netrhaly, dejte při nákupu pozor na jejich mikronovou sílu. Jemné fólie (na nátěry a stříkání) jsou nevhodné, pevnější nabízejí především prodejny stavebnin. Takto sesbíraný odpad není možné separovat, budete se muset spokojit s tím, že rozhodování necháte na pracovnících sběrného dvora nebo ho vyhodíte do směsného komunálního odpadu.

Umývání oškrábaných stěn

I kartáčování oškrábaných stěn dává smysl. Právě při tomto kroku si uvědomíte, kolik starého nátěru stále zůstalo na omítce. Přestože nejde o invazivní techniku, od níž můžete očekávat rychlost, výsledkem této práce je jednotný povrch s rovnoměrnou strukturou a pórovitostí. Chcete-li se při renovaci vyhnout poškození omítky a stěrkování, uděláte dobře, když se do přípravných prací pustíte s předstihem, abyste na takovéto dočišťování měli dostatek času.

Inspirujte se: Přírodní motivy v koupelnách

Před penetrací nechte zeď pořádně proschnout

Proschnutí je u zmáčené stěny důležitější, než byste si mohli myslet. Jen na suchou stěnu je možno s úspěchem nanést penetrační nátěr, který pronikne do dostatečné hloubky. Pokud v koupelně chybí okénko nebo je v přechodném období roku teplota příliš nízká, vysychání může zabrat víc než 12 hodin. Obzvláště tam, kde je pod nátěrem silná vrstva vápenné omítky. Ta má hygroskopické vlastnosti.

Nátěr keramického obkladu

Příprava obkladaček

Obkladačky mají extrémně lesklý povrch, na který se barvy nedokážou upnout tak pevně jako na pórovité materiály, proto je příprava nesmírně důležitá. Sáhněte po osvědčených saponátech a čisticích prostředcích, které jsou schopny rozpustit staré nánosy. Pokud jsou spáry plesnivé, je třeba vhodným přípravkem odstranit i plíseň. Taková příprava zaručí, že obkladačky budou dokonale čisté a barevný film bez problémů unesou.

Nanášení akrylátu

Nanášení akrylátu vyžaduje cvik, jinak budeme mít pocit, že štětce a válečky se po hladkém povrchu jen kloužou a nátěr je nerovnoměrný. Pokud chcete dosáhnout dostatečného krytí a mít jistotu, že nátěr bude jednotný, použijte pěnový váleček s tzv. flokovým vláknem, který má konkávní frézovaná ukončení. Díky němu na stěně neodhalíte ani napojování tahů, ani místa, kde jste váleček namáčeli do barvy. Při použití nátěru (např. V2045 Akrylcol) natónovaného do jemných pastelových odstínů budou potřeba i čtyři vrstvy,aby se tmavé cementové spáry přestaly lišit od běloučkých obkladaček. Je to však důsledek toho, že jde o kvalitní nátěr s vysokým podílem disperzních barviv bez přebytku plniva. Taková barva je trvalejší, houževnatá, i když méně kryje.

Namočená akrylátová barva

Namočená akrylátová barva ve světlých pastelových odstínech vždy odhalí podstatu svého pojiva, tedy akrylátu. Ačkoliv je syntetická pryskyřice v suchém stavu průhledná, v mokrém prostředí nabírá bělavé tóny. Na natřených obkladačkách se proto v případě postříkání vodou objeví světlejší skvrny, které po vyschnutí zmizí. Takové chování je přirozené, nemá vliv na životnost nátěru ani na jeho barevné tóny. Děje se to i v exteriéru, tam si toho však většinou nevšimnete, protože natřené předměty jsou vlhkosti vystavené rovnoměrně.

Údržba natřeného obkladu

Údržba by se vždy měla obejít bez používání agresivních rozpouštědel či abrazivních čisticích prostředků. Saponáty a prostředky na čištění koupelny nátěr nepoškodí, drátěnkám, abrazivním houbičkám či kartáčkům byste se ale měli vyhnout.

Text: Marcela Gigelová
Foto: Martin Gigel
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů