Interiér

Renovace koupelny I: Obnova stěn a obkladu

Obnova koupelny s sebou nemusí přinést otloukání starých kachliček. Bourání opotřebované vany a otloukání dlažby. Pokud sáhnete po moderních nátěrech, můžete prostoru navrátit svěžest v průběhu několika dní. My jsme vylepšili nátěrem stěny, obklady, vanu, okna, trubky, podlahu i radiátor.

renovace koupleny

Renovace koupelny I: Nátěr osvěží povrchy rychle a levně

Jak na to

 • Náročnost:
 • Doba: 3 dny
 • Náklady: cca 1 100 Kč
 • Lidé: 1
 • Období: celoročně

Kontrolní seznam

Materiál (skutečná spotřeba)       cca 1 100 Kč

 • penetrační nátěr = 85 Kč
  např. Colorlak E0601 Ekopen
 • interiérová disperzní barva = 390 Kč
  např. Colorlak V2519 Prointeriér Top, Colorlak V2005 Prointeriér Color
 • akrylát na obklad = 490 Kč
  např. Colorlak V2045 Akrylcol Mat
 • akrylát na kov = 14 Kč
  např. Colorlak V2115 Aquarex (8,10 €/0,6 l)
 • technické kapaliny = 27 Kč
  např. Colorlak C6500 ředidlo uni
 • čisticí prostředky = 80 Kč
  např. Cif krém, Cif rozprašovač koupelna, Cif Brilliance

Nářadí a pomůcky

 • malířské válečky
  např. Zebra Spokar, Zebra Vestan, Perlon Spokar
 • štětec
  např. Akryl 81320 Spokar
 • malířské pásky
  maskovací, o šířce 30 a 40 mm
 • malířská miska
Původní stav. Tato koupelna měla za sebou 60 let používání bez jakékoli renovace.

1. Škrábání


Staré uvolněné nátěry stěn musí jít pryč. Pevná škrabka se zaoblenými rohy a čepelí bude ke stěně šetrná, nezanechá při práci rýhy.

2. Vlhčení


Vápenné a hlinkové nátěry po důkladném navlhčení měknou. Zahradní ostřikovač naplněný vodou s několika kapkami saponátu přijde vhod.

3. Demontáž


Ze stěn odmontujeme žaluzie, skříňky, poličky, věšáčky a všechnu užitkovou výbavu. Cílem je dostat se ke stěnám bez překážek.

4. Umývaní

Oškrábané stěny na závěr umyjeme hadříkem. Ten z nich stáhne zbytky nátěrů a pomůže zarovnat drobné nedostatky, které vznikly při škrábání.

5. Tmelení


Kazy na vlhkých stěnách – otvory po rozpěrkách, nerovnosti kolem zasekaných kabelů či opadané kousky omítky – opravíme sádrovým tmelem.

6. Uhlazení

Tmelená místa zarovnáme brusnou houbičkou se zrnitostí P40. Při broušení se zahladí stopy po tazích stěrky a záplata se srovná s okolím.

7. Broušení


Brusným papírem ohladíme i všechny trubky a rozvody, které na viditelných místech vycházejí ze stěn. Odstraníme povrchové vrstvy barvy.

8. Ředění


Penetrační nátěr si naředíme do malířské vaničky v předepsaném poměru a připravíme si váleček s 18 mm dlouhým vlasem z polyesterového plyše (např. Vestan).

9. Penetrování


Připravené stěny a strop důkladně napustíme penetračním nátěrem. Pracujeme systémem mokré do mokrého. Vždy uděláme jen jeden nátěr.

10. Páskování


Obkladačky, zárubně a okenní rámy překryjeme malířskou páskou. Ohraničíme si tak plochu stěn a stropu před připravovaným nátěrem.

11. Bílení

Stěny a strop vybílíme moderní disperzní barvou odolnou vůči mokrému otěru. Nanášíme ji válečkem s krátkým vlasem, vždy ve dvou vrstvách.

12. Detaily


Rohy, kouty a detaily natíráme štětcem s poddajným přírodním vlasem. Důležité je dosáhnout jednotného vzhledu, beze stop napojování.

13. Rozměřování


Rozměříme si rysky pro podstropní linii. Ta nám při barevné výmalbě stěn pomůže utajit nerovný přechod mezi stěnami a stropem.

14. Páskování


Malířskou páskou vymezíme hraniční linii. Volíme nosič s jemnou lepivou vrstvou, která má sníženou přilnavost k podkladu.

15. Míchaní


Tónovanou barvu na stěny důkladně promícháme až po samé dno nádoby. S metličkou ze šlehače upnutou ve vrtačce to jde výborně.

16. Natírání


Nejprve natíráme obvodové linie, rohy a bezprostřední okolí vypínačů a zásuvek. Štětcem nanášíme přiměřenou vrstvu barvy.

17. Plochy


Plochy natíráme malířským válečkem. Moderní disperzní barvy sjednocují svůj vzhled v ploše, a tak hranice napojování a technika válečkování nejsou důležité.

18. Druhá vrstva

Po vyzrání nátěru nanášíme druhou vrstvu. Tentokrát si už vystačíme jen s válečkem, kterým natřeme dostupnou plochu stěn.

19. Odpáskování


Pásky nahřejeme fénem a ze stěny je stahujeme, když je barva ještě vlhká. Tak zabráníme tomu, aby se čerstvý nátěr z podkladu odlupoval.

20. Čištění


Spárování kachliček zahladíme stěrkou. Tady jsme narazili na nekvalitní opravy bílým cementem, který jsme patrně strhli dolů.

21. Kartáčování


Kartáčem projedeme spáry, abychom z nich dostali ven uvolněný písek a zrníčka cementu. Důležité jsou pevné a tvrdé kartáče.

Dobré rady

Staré nátěry stěn

Staré nátěry se obvykle nesnesou s moderními disperzními barvami. Nejsou dostatečně houževnaté, aby ustály silné pnutí, kterému by je nová vrstva nátěru vystavila. Proto se doporučuje odstranit je až na holou omítku. Hlinkové a vápenné nátěry poznáte podle toho, že se po navlhčení a rozetření mezi prsty změní na mazlavou hmotu. Jejich podstatou je zušlechtěný jíl přibarvený pigmentem, který si zachová svou rozpustnost ve vodě. Pokud jde o koupelnu, příprava musí být dokonalá.

Strop

Strop při škrábání vyžaduje mnohem více nasazení a vypětí sil, než je třeba u stěn. Navlhčete ho předem, a to opakovaně. Na nejednom místě se může stát, že se stará barva začne olupovat i bez vašeho zásahu. Aby voda lépe pronikla do hlubších vrstev, pomůže, když do ní přidáte trochu saponátu nebo leštidla do myčky nádobí. Tak pronikne i skrz mastný povlak, který se mohl na malbě nahromadit v průběhu let.

Krycí fólie

Fólie mohou zjednodušit úklid. Aby se pod tíhou seškrábané omítky netrhaly, dejte při nákupu pozor na jejich mikronovou sílu. Jemné fólie (na nátěry a stříkání) jsou nevhodné, pevnější nabízejí především prodejny stavebnin. Takto sesbíraný odpad není možné separovat, budete se muset spokojit s tím, že rozhodování necháte na pracovnících sběrného dvora nebo ho vyhodíte do směsného komunálního odpadu.

Umývání

I kartáčování oškrábaných stěn dává smysl. Právě při tomto kroku si uvědomíte, kolik starého nátěru stále zůstalo na omítce. Přestože nejde o invazivní techniku, od níž můžete očekávat rychlost, výsledkem této práce je jednotný povrch s rovnoměrnou strukturou a pórovitostí. Chcete-li se při renovaci vyhnout poškození omítky a stěrkování, uděláte dobře, když se do přípravných prací pustíte s předstihem, abyste na takovéto dočišťování měli dostatek času.

Proschnutí

Proschnutí je u zmáčené stěny důležitější, než byste si mohli myslet. Jen na suchou stěnu je možno s úspěchem nanést penetrační nátěr, který pronikne do dostatečné hloubky. Pokud v koupelně chybí okénko nebo je v přechodném období roku teplota příliš nízká, vysychání může zabrat víc než 12 hodin. Obzvláště tam, kde je pod nátěrem silná vrstva vápenné omítky. Ta má hygroskopické vlastnosti.

22. Tmely


Odstraníme i všechny staré silikonové a akrylátové tmely, které sousedí s obkladačkami. Týká se to obvykle vany a umyvadla.

23. Opravy


Tam, kde původní cementová spárovačka chybí, aplikujeme sádrový tmel. Ten ještě zamokra vyhladíme, abychom ho nemuseli dobrusovat.

24. Umývaní


Obkladačky důkladně umyjeme koupelnovými saponáty a přípravky. Potřebujeme z nich stáhnout dlouhodobou, 60letou patinu.

25. Linie


Linie křivě uložených obkladaček vyrovnáme ryskami. Při vytyčení linií si pomáháme pružnými řemeslnickými provázky.

Jak to udělat

Penetrování vyžaduje přesné ředění

Penetrování není činností, při které platí, že více znamená lépe. Přebytek penetračního nátěru by na stěně způsobil „skelný“ efekt. Uzavřené póry stěny by nebyly ochotné vytvářet vazbu s novým nátěrem a krytí by bylo velmi slabé. A to i po několika pokusech o přetření. Při řešení se tedy vždy držte pokynů výrobce, a pokud si nevíte rady, vyberte si namísto koncentrátu nátěr, který byl už v továrně naředěný pro okamžité použití. Důležitý je i výběr válečku. Jestliže sáhnete například po Vestane od Spokaru, penetrační nátěr vám nebude stékat a stříkat po místnosti.

Vrstvení barevného krycího nátěru

Na bílém podkladu se může vrstvení jevit jako ekonomický nesmysl. Pravdou však je, že takový postup stěny dokonale sjednotí. Platí to nejen při malování na seškrábaný podklad, ale i při překrývání kontrastních vzorů jemnými pastely. Není zvláštností, že řemeslníci používají dvě vrstvy nátěru i u tmavých, sytých odstínů, kde tak dosáhnou lepší krytí než při použití lacinější podkladové barvy v tmavších odstínech.

Sjednocení barevných ploch  = původně se nevešlo

Když jsou barevné plochy sjednocené, je to signál, že nátěr vyzrál. Ačkoliv se na první pohled po nátěru zdá, že výsledek je trochu nerovnoměrný a flekatý, po proschnutí a vyzrání se všechno ztratí. Takto se chovají mnohé interiérové barvy vyráběné podle novějších receptur. Proto byste vždy měli nahlédnout do technologického listu, kde vyčtete, kolik hodin nátěr potřebuje na vyzrání. Možná se vám to zdá jako zbytečné čekání, ve finále je však malba trvanlivější a mnohdy ušetříte peníze tím, že nemusíte nanášet další vrstvu, která vlastně ani není potřebná.

Jemný přístup a obezřetnost jsou potřebné

Obezřetnost je potřebná hlavně v případě, pokud se rozhodnete na staré stěny nanést barvy zařazené do vyšších jakostních tříd. Nikdy nemůžete zaručit, že se vám všechnu hlinku a vápno podařilo odstranit. Proto při malování detailů nikdy nenanášejte barvu na mokré sousedící plochy a vždy používejte takovou pásku, která se odstraňuje nejjednodušeji. Pokud takovou „specialitu“ v prodejně nemají, pomozte si starým malířským trikem: pásku před nalepením na stěnu přiložte k bavlněnému triku či montérkám, aby se její lepidlo částečně pokrylo prachem a vlákny. Přídržná síla pak bude nižší.

26. Páskování


Tentokrát páskou ohraničujeme obkladačky, takže pásku lepíme přímo na nový, už vyzrálý nátěr stěny. Pásku přitlačujeme gumovým válečkem.

27. Odmaštění


Obkladačky důkladně odmastíme. Vzhledem k tomu, že na ně použijeme akrylátový nátěr, podklad musí být dokonale čistý, bez zbytků tuků.

28. Míchání


Promícháme si barvu na obklad a připravíme si nářadí na její nanášení. Akryláty si rozumějí se syntetickými vlákny a plyši.

29. První nátěr


Na obklad nanášíme první nátěr. Nemělo by nás překvapit, že bude krýt jen nepatrně. Jeho úlohou je vytvořit spojovací most.

30. Detaily


Detaily, spáry, nerovnosti a nedostupná místa natíráme štětcem. Nanášení barvy by mělo mít stejnou intenzitu jako na válečkovaných plochách.

31. Opakování


Po třech či čtyřech vrstvách je výsledek na obkladačkách dokonalý. Vznikl nám souvislý matný film, přes který jemně prosvítá struktura podkladu.

32. Troubky


Základním nátěrem ošetříme i trubky, které jsme předem obrousili a ošetřili odrezovačem. Získáme tak pevný nosný podklad.

33. Kolorování


Trubky natřeme krycími nátěry – před stěnou interiérovou disperzní barvou, před obkladačkami akrylátem. Po sjednocení tónů přestanou působit rušivě.

Nátěr keramického obkladu

Obkladačky

Obkladačky mají extrémně lesklý povrch, na který se barvy nedokážou upnout tak pevně, jako na pórovité materiály, proto je příprava nesmírně důležitá. Sáhněte po osvědčených saponátech a čisticích prostředcích, které jsou schopny rozpustit staré nánosy. S Cif krémem a drsnou houbičkou dokážete odstranit povlaky, na které je draselné mýdlo příliš slabé. Na spáry se nám osvědčilo použít rozprašovač Cif koupelna. Pokud jsou spáry plesnivé, je třeba vhodným přípravkem odstranit i plíseň. Taková příprava zaručí, že obkladačky budou dokonale čisté a barevný film bez problémů unesou.

Nanášení akrylátu

Nanášení akrylátu vyžaduje cvik, jinak budeme mít pocit, že štětce a válečky se po hladkém povrchu jen kloužou a nátěr je nerovnoměrný. Pokud chcete dosáhnout dostatečného krytí a mít jistotu, že nátěr bude jednotný, použijte pěnový váleček s tzv. flokovým vláknem, který má konkávní frézovaná ukončení. Díky němu na stěně neodhalíte ani napojování tahů, ani místa, kde jste váleček namáčeli do barvy. Při použití nátěru V2045 Akrylcol natónovaného do jemných pastelových odstínů budou potřeba i čtyři vrstvy,aby se tmavé cementové spáry přestaly lišit od běloučkých obkladaček. Je to však důsledek toho, že jde o kvalitní nátěr s vysokým podílem disperzních barviv bez přebytku plniva. Taková barva je trvalejší, houževnatá, i když méně kryje.

Namočená akrylátová barva

Namočená akrylátová barva ve světlých pastelových odstínech vždy odhalí podstatu svého pojiva, tedy akrylátu. Ačkoliv je syntetická pryskyřice v suchém stavu průhledná, v mokrém prostředí nabírá bělavé tóny. Na natřených obkladačkách se proto v případě postříkání vodou objeví světlejší skvrny, které po vyschnutí zmizí. Je to podobné, jako když se podíváte na lepený spoj dřeva, který ve vlhku získává mléčné zabarvení. Takové chování je přirozené, nemá vliv na životnost nátěru ani na jeho barevné tóny. Děje se to i v exteriéru, tam si toho však většinou nevšimnete, protože natřené předměty jsou vlhkosti vystavené rovnoměrně.

Údržba natřeného obkladu

Údržba by se vždy měla obejít bez používání agresivních rozpouštědel či abrazivních čisticích prostředků. Saponáty a prostředky na čištění koupelny nátěr nepoškodí, drátěnkám, abrazivním houbičkám či kartáčkům byste se ale měli vyhnout.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizace: Milan Gigel

Komentovat

Nepřehlédněte