Interiér

Na úsporách tepla se může podílet i lodžie

Tedy zasklená lodžie. Když byly v rámci stavebních výzkumů porovnávány teploty vzduchu v prostoru zasklené lodžie a přilehlých obytných místnostech a v prostoru nezasklené lodžie a přilehlých obytných místnostech, ukázalo se, že v prostoru neosluněných lodžií se v zimě průměrná teplota zvýšila o šest stupňů, v případě osluněných bylo toto zvýšení ještě markantnější

Bez ohledu na teplotu vnějšího vzduchu stoupla vlivem slunečního záření teplota v prostoru lodžie až na 30 °C (při vnější denní teplotě -5 až -10 °C). U lodžií orientovaných na neosluněné světové strany u středních bytů dosáhne snížení spotřeby energie 21 %, u lodžií orientovaných na osluněné světové strany to může být až 37 %. S plným využitým akumulačního tepla při uzavřené lodžii se úspory mohou pohybovat až na hranici 50 %.

Praktické poznatky ukazují, že se teplota v místnostech přilehlých k zasklené lodžii zvýší v zimě nejméně o 2 až 4 °C. A to přináší znatelné úspory nákladů na topení. Zasklení tak přispěje k vyšší tepelné pohodě a komfortu bydlení. Vedle komfortu pak promyšleně a kvalitně zřízená lodžie přináší zvětšení využitelného prostoru bytu a slouží i jako ochrana proti prachu a hluku.

A jen tak mimochodem, ze zasklené lodžie vám vítr nikdy nic neodnese.

Jiří Bureš,

výkonný ředitel KASTEN, spol. s r. o.

ZDROJ: PR článek společnosti KASTEN, spol. s r.o.