Interiér

Jak jednoduše a rychle vyčistit sporák. Stačí vám domácí prostředky za pár korun

Existuje několik způsobů, jak důkladně vyčistit sporák. Vyberte si jednu z následujících metod a váš sporák bude během chvíle zářit čistotou. Pravidelné čištění je doporučeno nejen z estetických důvodů, ale také z hygienických a funkčních důvodů. Zbytky jídla nebo jiné nečistoty mohou poškodit povrch varné desky, což by byla velká škoda.

Čištění sporáku
Zdroj: Shutterstock

Mytí sporáku nemusí být vaše oblíbená činnost. Když už je to ale nutné, pojďme se podívat na to, jak to udělat rychle a efektivně. Každý typ sporáku vyžaduje specifický přístup k čištění.

Plynový sporák

Sundejte hořáky a grilovací desku, pokud jsou odnímatelné. Namočte je do teplé vody s čisticím prostředkem. Povrch sporáku vyčistěte jemnou houbičkou namočenou v teplé vodě s čisticím prostředkem. Hořáky a desku opláchněte a nechte vyschnout. Poté vše zpět namontujte. Pro lesk použijte speciální čisticí prostředek na nerezovou ocel.

Elektrický sporák

Před čištěním sporák vypněte a nechte zcela vychladnout. Povrch očistěte jemnou houbičkou namočenou v teplé vodě s čisticím prostředkem. Sporák musí být před zapnutím zcela suchý. Pro lesklý povrch použijte čisticí prostředek na nerezovou ocel.

Sklokeramický sporák

Na tomto typu sporáku je vidět téměř vše, takže pravidelná údržba je nezbytná. Sporák musí být studený (varné zóny zůstávají i po vypnutí nějakou dobu horké). Na čištění použijte speciální čisticí pastu pro sklokeramiku. Naneste ji na povrch a jemně otřete hadříkem nebo houbičkou. Poté opláchněte a vysušte.

Keramický sporák

Povrch musí být studený. Pro čištění použijte speciální čisticí prostředek na keramický povrch. Naneste ho, nechte několik minut působit a poté otřete měkkým hadříkem nebo houbičkou. Sporák bude zase zářit jako nový.

Další možností je sáhnout po doma dostupných surovinách a použít je k čištění. Dosáhnete skvělých výsledků za pár korun. Dělaly to už naše babičky, tak je pojďme následovat 😊.

Ocet a jedlá soda

Z octa a sody vytvořte pastu – stačí je smíchat v poměru 1:1. Pastu naneste na povrch sporáku a nechte působit 15-20 minut. Poté jemně otřete a opláchněte vodou. Ocet a soda odstraní nečistoty a mastné skvrny.

Špinavý sporák
Ocet a soda odstraní nečistoty a mastné skvrny. | Zdroj: Shutterstock

Citronová šťáva

Vymačkejte citronovou šťávu a naneste na povrch sporáku. Nechte působit až 30 minut, poté otřete a opláchněte. Citronová šťáva také skvěle čistí mřížky – nastříkejte je šťávou a nechte přes noc působit. Ráno opláchněte. Šťáva z citronu rozpouští tuk a zanechá příjemnou vůni.

Vařící voda

Nalijte ji opatrně na usazené skvrny. Nechte působit a změkčit nečistoty, poté otřete houbičkou. Horká voda změkčí a odstraní ztuhlé nečistoty.

Horký ručník

Zbavte se skvrn od mléka nebo omáčky. Povrch nastříkejte octem nebo potřete citronovou šťávou, posypte jedlou sodou a zakryjte horkým vlhkým ručníkem. Nechte působit 15 minut a poté smyjte.

Ocet a sůl

Do nádoby s půl litrem horkého octa přidejte 6 lžic soli. Rozmíchejte a přelijte do rozprašovače. Směs nastříkejte na sporák, nechte působit půl hodiny a setřete. Ocet dezinfikuje a sůl pomůže odstranit zaschlé nečistoty.

Čištění sporáku
Ocet dezinfikuje a sůl pomůže odstranit zaschlé nečistoty. | Zdroj: Shutterstock

Prášek do pečiva

Smíchejte prášek do pečiva s peroxidem vodíku. Nebo postříkejte celou plochu varné desky octem a na něj rovnoměrně nasypte prášek do pečiva. Směs začne reagovat a šumět. Nechte 15 minut působit a poté setřete.

Citron a sůl

Na mastnotu nasypte sůl a polovinou citronu začněte třít dané místo, dokud mastnota nezmizí.

Šťáva z citronu a jedlá soda

Smíchejte 3 lžíce jedlé sody s 5 lžícemi citronové šťávy. Pastu naneste na hořáky a nechte 15 minut působit. Poté setřete vlhkým hadříkem. Dávejte pozor, aby se pasta nedostala do otvorů a nepoškodila průchod plynu.

Jedlá soda se solí a vodou

Smíchejte 2 lžíce jedlé sody, 1 lžíci soli a 3 lžíce vlažné vody. Pastu naneste na mastný povrch a nechte zaschnout, poté omyjte.

Olej, jedlá soda a sůl

Ideální na čištění mřížek: Smíchejte 2 lžíce jedlé sody, 1 lžíci hrubozrnné soli a 1 lžíci rostlinného oleje. Pastu podle potřeby zřeďte kapkou vody. Naneste na mřížku a nechte 15 minut působit, poté vydrhněte houbičkou. Kombinace jedlé sody a soli je šetrná k povrchu desky.

Jak se o sporák starat

Čištění sporáku
Pravidelně varnou desku čistěte, jinak zkrátíte její životnost a může dojít ke zkratu. | Zdroj: Shutterstock
  • Odstraňte omáčku, olej, vodu z brambor a jiné skvrny ihned po každém vaření.
  • Před vařením otřete prach z desky.
  • Pravidelně varnou desku čistěte, jinak zkrátíte její životnost a může dojít ke zkratu.
  • Nikdy nepoužívejte drátěnku, nůž nebo jiné ostré předměty.
  • Na hodně připečené nečistoty použijte škrabku určenou pro sklokeramiku.
  • Jemné škrábance odstraníte pastou z jedlé sody a vody nebo zubní pastou.
  • Při vaření vždy zapínejte digestoř, která zachytí výpary a mastné částice.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: www.ohayno.cz www.dumazahrada.cz www.denik.cz