Dům a stavba

Víte, jak si správně vybrat stínicí doplněk?

Blíží se nejteplejší období roku, a protože tento rok doma trávíme ještě více času než obvykle, je dobré myslet na to, jak zabránit přehřívání domácnosti. Věděli jste, že vhodně zvolený stínicí doplněk dokáže snížit teplotu v interiéru až o 7 °C?

Podkrovní okna s venkovními roletami

Slunce je dobrý a potřebný sluha, ale v letních vedrech nás jako špatný pán dokáže pěkně potrápit nejen v podkroví, ale také například v bungalovech. Dobře zvolená kvalitní stínicí technika na střešní okna však dokáže problém s přehříváním vyřešit nebo alespoň výrazně zmírnit. Jak si však správně vybrat z množství stínicích doplňků ten nejvhodnější? Poradíme vám, jak postupovat při třech různých scénářích.

1 Potřebuji vyřešit přehřívání

Přehřívání domácnosti se nejefektivněji řeší vnějšími stínicími doplňky. Účinek vnějšího stínění spočívá v prevenci – zamezení přístupu tepla k okenním tabulím, které by po zahřátí přenášely teplo do interiéru, a vnitřní rolety či žaluzie by tomu už nedokázaly zabránit. „Když potřebujeme stínicím doplňkem regulovat teplotu v místnosti, musíme teplo odrazit ještě před okenní tabulí,“ vysvětluje podstatu fungování Jakub Mrázek, produktový specialista společnosti VELUX.

Vnější stínění střešních oken zajišťují buď markýzy, nebo rolety. Jednodušší variantou je markýza z průhledné síťoviny, která zabraňuje průchodu světelných paprsků, a tím i tepla k oknu, zároveň umožňuje výhled ven a propouští do interiéru světlo.

Dražší a komfortnější řešení přináší venkovní roleta, kterou oceníte celý rok. V létě výrazně sníží teplotu v interiéru a v zimě naopak zabrání únikům tepla a sníží tak náklady na vytápění. Navíc tlumí hluk z deště a krupobití, chrání okno před poškozením a díky 100% zatemnění zajišťuje i dokonalou ochranu soukromí a nerušený spánek.

Od letoška je k dispozici ještě třetí možnost – lehká venkovní roleta na solární pohon. Novinka značky VELUX je ideálním kompromisem mezi roletou a markýzou. Účinně ochrání před horkem, zatemní interiér, má dálkové ovládání s tichým a rychlým chodem i elegantní design. V porovnání s klasickou solárně napájenou venkovní roletou navíc výrazně ušetříte.

2 V interiéru mám příliš mnoho světla

Zejména u střešních oken, která jsou orientována na jih, je třeba regulovat nejen teplo, ale i množství světla. V případě, že máte v dané místnosti problém i s přehříváním, je určitě vhodné vybrat si vnější stínicí roletu, která vyřeší oba problémy. Pokud je však primárně třeba řešit množství světla v místnosti, o úplné zatemnění se postarají vnitřní rolety či žaluzie.

Vnitřní stínicí doplňky si můžete zvolit z množství typů či designových variant tak, aby se vám co nejvíce hodily do interiéru. Nová kolekce zcela zatemňujících rolet Colour by You nabízí až 1 800 odstínů a hravě ji sladíte s kobercem či pohovkou.

Vnější stínění střešních oken

3 Chci vyřešit přehřívání přes těžko přístupné okno

Stínění střešních oken VELUX je možné řídit i na dálku. Existují dvě možnosti takového pohodlného řešení. Dálkové ovládání může být napájeno ze sítě, takže k oknu je třeba přivést elektřinu. V případě, že jste na elektrický pohon nemysleli už v předstihu a dodatečně nechcete přivádět k oknu kabel, můžete se obejít i bez něho a využít druhou variantu. Tou je dálkově ovládané stínění na solární pohon. V tomto případě je baterie motoru pravidelně dobíjena fotovoltaickým napájecím článkem rolety, která funguje na bázi denního světla, tedy zcela spolehlivě bez ohledu na počasí.

Zcela komfortní stínění, aniž jste se o něj museli starat, zajistí inteligentní systém VELUX ACTIVE. S jeho pomocí lze ovládat nejen stínicí doplňky, ale i dálkově ovládaná střešní okna, a tím automaticky zajistit příjemné a zdravé vnitřní prostředí. Inteligentní ochrana před teplem je založena na sledování místních online předpovědí počasí či senzorů, které průběžně vyhodnocují aktuální stav. VELUX ACTIVE v případě potřeby stáhne rolety ještě dříve, než k přehřátí interiéru dojde.

Umíte udržet sluneční paprsky pod kontrolou?

Zúčastněte se našeho soutěžního kvízu a hrajte o inteligentní systém VELUX ACTIVE with NETATMO.

ZDROJ: PR článek společnosti Velux