Dům a stavba

Pokládání PVC podlahy není složité. Naučte se, jak postupovat

PVC je jednou z nejrychlejších a nejjednodušších možností pokládání podlahy. Poradíme vám, jakých chyb se vyvarovat, abyste si užili nové pohodlí pod vašima nohama.

Pokládka PVC podlahy
Zdroj: Shutterstock

Vyznejte se v druzích podlah

Druhů podlah existuje víc. Například PVC, vinyl nebo plovoucí podlaha. Každá z nich vyžaduje jiný přístup k pokládce. Hodně záleží na povrchu, jeho úpravě, ale také ceně a představě toho, co od podlahy vyžadujete.

Typy podlah:

  • dřevěná
  • laminátová (známá jako plovoucí)
  • PVC
  • marmoleum (takzvané lino)
  • vinyl
  • korek
  • bambus
  • dlažba

Každá ze zmíněných podlahových krytin má svá pozitiva, ale i negativa. Vinylová a laminátová podlaha má například nevýhodu v tom, že se vám do spár může dostat voda, jelikož jde o skládané podlahy z dlouhých dílů.

Proto se také laminátová krytina nedoporučuje do kuchyní, pokud nemá vodotěsný spoj. Tento problém odpadá u podlahy PVC, která je navíc cenově dostupnější a pokládku si v pohodě provedete úplně sami.

Jak na PVC podlahu

V našem případě jsme se rozhodli právě pro PVC. Důvod byl jednak cena, ale jednak i podklad, na který jsme podlahu nakonec instalovali. V případě ložnice a obývacího pokoje se jednalo o staré dřevěné desky.

Obyčejně by to mohl být problém, ale naštěstí byly položeny rovně a s opravdu nepatrnými spoji a beze stop po hřebících. Tento podklad byl dostatečně kvalitní na to, aby se zde PVC mohlo použít, aniž bychom s podkladem něco dělali.

Stejnou krytinu jsme využili i v kuchyni, kde sice byl původně beton, ale plochu jsme nakonec zalili nivelací.

PVC podlaha
Zdroj: Shutterstock

Tloušťka PVC

Faktem zůstává, že jsme se museli zamyslet nad tloušťkou podlahy. Přeci jen podklad totiž drobné spáry obsahuje a hrozilo riziko, že pokud bude PVC příliš tenké, spáry se budou do povrchu promítat velmi rychle.

Na výběr je obvykle tloušťka od 2 do 4,5 milimetrů. Zvolili jsme 4 milimetry, takže je dostatečně tlusté, aby si nějakou dobu zachovalo rovný povrch a bylo odolné proti odírání. PVC je obecně tiché a eliminuje chlad od podlahy, jen se nejedná o přírodní, ale umělý produkt z ropy.

TIP: Vinylová podlaha je také vyrobena, v podstatě stejně jako PVC, jen s příměsí skelného vlákna, takže je ještě odolnější proti poškození.

Jak PVC položit

Nejsložitější bylo na celém procesu přenést tubus, dlouhý 5 metrů do dané místnosti a následně podlahu rozložit. To vyžaduje notnou dávku trpělivosti, síly, ale i pomoci minimálně jednoho člověka navíc. Snažte se krytinu nezlomit, protože pak se nerovnosti už nezbavíte. Při rozkládání také čekejte, že občas odřete kousek stěny, která se dá však lehce zapravit.

Pokládka PVC podlahy
Zdroj: Shutterstock

Důležité je rozložit krytinu ve správném směru a rozměrech místnosti, protože smotávat vše zase zpátky je velmi náročné.

Při nákupu PVC myslete na to, že si k celkovým rozměrům z každé strany připočtete alespoň 20 cm navíc. Po rozbalení tedy bude krytina přesahovat podél zdí. A v ten moment nastává čas ořezu.

Ořez samotný není tak náročný, jen řežte s trpělivostí. Ořez by měl být maximálně 2 cm od zdi. Prázdného místa se nebojte, protože přesně tam pak připevníte lišty, takže budou ořezaná podlaha schovaná.

Nejlépe se PVC ořezává odlamovacím nožem, který se používá i na koberce. Část podlahy, kterou chcete uříznout, si druhou rukou co nejvíce přitiskněte ke zdi, ať se opravdu neseknete o 5 centimetrů. A samozřejmě – buďte opatrní, zmíněný nůž je někdy až chirurgicky ostrý, proto si dávejte pozor a mějte nasazeny čisté pracovní rukavice.

Nedostatky zakryjí lišty

Uřízli jste o centimetr víc, než jste chtěli? Odřeli jste těsně nad podlahou zeď? Tak to vůbec nevadí, protože budete instalovat lišty, které tato problematická místa zakryjí a nikdo si ničeho nevšimne.

Instalace lišty k podlaze
Zdroj: Shutterstock

I lišt existuje hned několik druhů, záleží, na co je chcete použít. U zdi využijete tzv. soklové lišty. Pokud máte příliš nerovný přechod mezi podlahami, pak se používají přechodové lišty.

Na schody se používají schodové lišty, které mohou být i protiskluzové a na závěr jsou tu lišty rohové, které jsou určeny na zdi, ale i parapety, přechody mezi dveřmi a zdí a na kuchyňské lince. V kuchyni se mohou přilepit silikonem nebo připevnit hřebíky a jejich cílem je i ochrana povrchu před vodou.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů