Dům a stavba

Nová Zelená úsporám opět startuje. Buďte připraveni!

15. března byl zahájen příjem žádostí pro dotace z programu Zelená úsporám pro bytové domy v Praze. Týká se dotací na zateplení bytových domů, výměnu oken či dveří, výměnu kotlů na tuhá paliva, na pořízení solárních panelů, vypracování dokumentace a technický dozor. V oblasti „C“ programu výměny zdrojů vytápění, instalace solárních systémů, instalace systémů větrání se zpětným získáváním tepla, nově také instalace fotovoltaických panelů či napojení na centrální zdroje tepla apod.

Jednatel neratovické stavební společnosti KASTEN, Ing. Aleš Kocourek, získal za 20 let, po které se KASTEN rekonstrukci, revitalizaci a zateplení domů věnuje, řadu zkušeností. Nemálo dotací pomohl svým zákazníkům získat. Svědčí o tom i děkovné dopisy, které jsou k přečtení na www.kasten.cz

Stojí za to se o dotaci ucházet?

A. K.: Určitě. V letech 2009 až 2015 získalo v rámci programu Zelená úsporám 74.024 majitelů bytových domů a rodinných domů 20 miliard korun. Pro roky 2016 až 2021 je připraveno pro bytové domy v Praze a rodinné domy po celé republice 27 miliard korun. Majitelé pražských bytových domů mohli žádat o peníze už loni. K dispozici bylo 500 milionů, ale výzva byla časově omezená a maximální výše podpory byla jen 20 procent. Takže dorazilo pouze 290 žádostí za 174 milionů korun. Nyní je ale výzva kontinuální, což znamená, že majitelé mohou žádosti průběžně posílat až do roku 2021. A ti, kteří úspěšně zažádali loni, mohou svou žádost přepsat do letošní výzvy a dostat tak vyšší podporu.