Dům a stavba

Nezapomínejte na větrání ani v chladném počasí

V roce 2020 všechny nepříjemně překvapila epidemie a připomněla potřebu pravidelného větrání v souvislosti se zdravím. V zimním období se nám však do větrání často příliš nechce, protože ztrácíme tepelnou pohodu. Navíc se bojíme, že to pocítí naše peněženka. Jak tedy větrat, abychom chránili svoje zdraví a neplýtvali energií ani penězi?

Větrání v zimě

Dostatek čerstvého vzduchu a přirozeného světla je hlavním předpokladem zdravého vnitřního prostředí.

Jak dlouho bychom měli větrat v zimě?

Když otvíráme okna jen sporadicky, je pravděpodobné, že žijeme v domácnosti s příliš vlhkým a znečištěným vzduchem. Vytvořit zdravé vnitřní prostředí s dostatkem čerstvého vzduchu je přitom jednoduché. Stačí se naučit pravidelně větrat. A to i v zimě.

Odborníci doporučují větrat krátce a intenzivně alespoň třikrát denně tak, že otevřete najednou vícero oken. Takto se vzduch v interiéru vymění rychle, aniž by došlo k velkým únikům tepla.

Čas větrání závisí na ročním období. V zimě otevřete okna na 5 až 10 minut. Během jara a podzimu můžete větrání prodloužit na 15 až 30 minut několikrát denně.

Větrání v zimě

Pomocníci při větrání: komínový efekt a střešní okna

Výhodu při udržování zdravého bydlení mají majitelé domů a bytů se střešními okny. Kromě toho, že střešní okna přivádějí do interiéru denní světlo, umožňují také rychle a efektivně vyvětrat. Při současném otevření oken v různé výšce vzniká tzv. komínový efekt – teplý vzduch uniká směrem nahoru a vzduch v místnosti se vymění rychleji. I toto je jedna z výhod střešních oken, pro které jejich popularita roste. Netřeba se obávat ani finanční náročnosti. Okna s výbornými parametry jsou nyní cenově dostupnější. Nová střešní okna společnosti Velux totiž přinášejí výhody prémiové třídy do kategorie Standard Plus. Jde o lepší tepelnou izolaci (Uw = 1,0 W/(m2K), při zapuštěné montáži jen Uw = 0,94 W/(m2K)), vyšší zvukový útlum, včetně snižování hluku z deště (Rw = 35 dB), a samočistící vrstvu. Těchto vlastností nová okna dosahují díky trojsklu se speciální skladbou skleněných tabulí o různých tloušťkách.

www.velux.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Velux