Dům a stavba Interiér

Na stěně nebo v koupelně. Vinyl vynikne i jinde než jen na podlaze

O tom, že jsou vinylové podlahy opravdu multifunkční, vás přesvědčí skutečnost, že je můžete použít nejen na podlahu, ale také na stěnu nebo na schody. Celá řada dekorů vinylových podlah, které dokonale imitují dřevo, kámen a dokonce také vzor koberce, se stane zárukou, že se váš interiér promění k nepoznání.

vinyl v interiéru

Slaďte podlahu a stěny

Pokud vás už nudí fádní stěny a přemýšlíte, čím je zpestřit, netradičním řešením by mohl být právě vinyl. Vinylová podlahovina Thermofix od českého výrobce Fatra se totiž díky své konstrukci a technologii hodí i jako obklad stěny. Thermofix se totiž dodává v dílcích (v rozměru 900 x 150 mm u imitace dřeva, 900 x 300 mm, či 450 x 450 mm u imitace keramické dlažby a textilu), které se jednoduše nalepí těsně vedle sebe tak, že jsou pevně spojeny s podkladem. A je hotovo. Může tak vzniknout zajímavý dekor stěny, který bude stylově navazovat na podlahu nebo naopak s ní kontrastovat.

vinyl jako obklad stěny
Fatra Thermofix, ořech bělený

Je libo zajímavou zeď ve vstupní chodbě pod věšáky? Nebo netradiční čelní stěnu v obývacím pokoji či pracovně? Nebojte se experimentovat. Vybírat můžete z 52 dekorů věrně imitujících dřevo, kámen i koberec. Takže váš interiér se může vmžiku proměnit v příjemný prostor laděný do přírodních tónů, které působí uklidňujícím dojmem. Na rozdíl například od kamenného či dřevěného obkladu je podlahovina Thermofix dobře omyvatelná vodou, což ocení hlavně hospodyňky. Krytina Thermofix má totiž jen minimální nároky na údržbu. Na úklid obkladu vám postačí běžný hadr.

Koupelna trochu jinak

Přemýšlíte o rekonstrukci koupelny? Dlažba je sice evergreen, praktičtějším a rozhodně zajímavějším řešením je ale obklad z vinylových dílců Thermofix. Pokud se nebojíte nových řešení, budete překvapeni, jak příjemným obkladem může Thermofix v koupelně být.

Ke koupelnové klasice patří především přírodní dekory a dekor dřeva, proto nadčasové vzory podlahovin Thermofix, které jsou k nerozeznání od přírodních materiálů, jsou dobrou variantou pro všechny, kteří se chtějí obklopit dřevěnou podlahou či stěnou, ale zároveň mají požadavky na materiál s dobrou odolností vůči vlhkosti a snadnou údržbu.

vinyl v koupelně

Ideální volba? Thermofix

Vinylové dílce Thermofix totiž díky své konstrukci patří mezi nejkvalitnější vinylové heterogenní podlahoviny na světě. I přesto, že se při jeho instalaci používá lepidlo, nemusíte se bát o své zdraví. Výroba vinylových dílců podléhá přísným nárokům a kontrolám. S certifikovanou antibakteriální úpravou a bez škodlivých ftalátů vyhovuje všem náročným světovým požadavkům.

Jaký dekor zvolit?

Velmi působivého efektu dosáhnete ve chvíli, kdy zvolíte stejný dekor podlahy i stěny. Celý interiér se dokonale sjednotí. Dramatičtější dojem naopak vytváří kontrastní spojení tmavé podlahy a světlého obkladu stěn nebo naopak.

vinylové podlahy

Víte, jak položit vinylovou podlahu na stěnu? Poradíme vám

Správne nachystání stěny na lepení je zásadní

I u stěn, stejně jako u podlah, platí, že je nutné je před pokládkou na lepení obkladu připravit. Pokud chcete dosáhnout dokonalého výsledku bez nerovností, podklad musí být suchý, rovný a bez prachu.

Penetrace

Následně je vhodné celou stěnu napenetrovat naředěnou penetrací a nechat ji dostatečně vyschnout. Nyní byste měli mít stěnu připravenou k nanesení lepidla.

Nanesení lepidla na zeď

Jaké lepidlo zvolit? Sáhněte například po lepidlu  UZIN KE 2000S, nebo se na doporučení správného lepidla zeptejte přímo prodejce vinylových podlah. Lepidlo následně rozetřete rovnoměrně po zdi. Jak dosáhnout ideálního rozetření? Nejdříve naneste lepidlo na zeď štětcem a poté použijte zubovou stěrku A1. Dílce nalepte těsně vedle sebe a je hotovo.

Zdobí stěny vašeho interiéru vinylové podlahy? Pošlete nám fotografii a inspirujte ostatní.

ZDROJ: PR článek společnosti Fatra, a.s.