Dům a stavba

Jak zabezpečit svůj domov proti zlodějům a nechtěným návštevníkům?

Podle statistik za uplynulé roky patří krádeže vloupáním do první pětice nejčastějších trestných činů, které u nás policie musí řešit. Jak zabezpečit svůj domov proti zlodějům a nechtěným návštěvníkům? A na jaké zlozvyky si musíme dát pozor před odjezdem na prodloužený víkend nebo dovolenou?

Jak zabezpečit dům před zloději

Základní pravidla bezpečného domova

Nespoléhejte na to, že vám se to stát nemůže. Moderní technologie totiž neusnadňují život jen čestným lidem – dají se zneužít též k neoprávněnému vniknutí do prostoru. Při výběru zabezpečení si proto dejte obzvlášť záležet na referencích dodavatele (firmy, výběr značky aj.).

Nevynechejte ani jeden krok ve snaze ušetřit – aby byly bezpečnostní dveře či vložka do dveří opravdu bezpečnostní a splňovaly certifikáty, je nutné, aby je instaloval certifikovaný odborník. Jestli si myslíte, že ušetříte pár korun tím, že si celý chytrý systém s kamerami a detektory instalujete sami, může se též stát, že bude mít technologické mezery (pokud s tím samozřejmě nemáte zkušenosti, případně si nevyberete řešení vhodné i k samoinstalaci). Jaká pravidla se ještě vyplatí dodržovat?

Zlozvyky, kterých se vyvarujte

 • Byt vždycky uzamkněte a zavřete všechna okna, i když odcházíte jen na krátkou dobu. Zloději mohou mít zmapovány vaše denní aktivity (například dlouhodobým pozorováním) a na vniknutí do bytu či domu jim často stačí i méně než třicet vteřin. Touto nezodpovědností jim jen přidáváte bonusový čas na loupež.
 • Nikdy neoznamujte plánovanou dovolenou či delší nepřítomnost na sociálních sítích – ať už formou odpočítávání do dnů dovolené, nebo sdílením fotek z destinace, zatímco jste ještě tam.
 • Nesdílejte na sociálních sítích ani svou přesnou adresu či SPZ automobilu. Také nesdílejte detailní fotografie z vašeho domova – nechlubte se novou televizí či hrací konzolou – na to je důležité upozornit hlavně děti a náctileté.
 • Nenechávejte náhradní klíče od domu na obvyklých místech – pod rohožkou, v květináči atd.
 • Vchod do domu by měl být dobře viditelný už od přístupové cesty. Zloději preferují vchody chráněné keři, porostem či tmavé a odlehlé.
 • Nenechávejte v bytě cennosti ani větší finanční hotovost. Je vhodné chránit okna záclonami, aby zloději neměli všechno jako ve výkladní skříni.


Co dělat, když… odjíždíte na víkend

 • Nezatahujte rolety ani žaluzie, jen tak dáte najevo, že nejste doma a zlodějům v případě vloupání necháváte úplné soukromí.
 • Nastavte krátké automatické rozsvícení některých svítidel v domácnosti alespoň dvakrát denně (v brzkých ranních nebo večerních hodinách).
 • Klidně nechte puštěné malé rádio, které nespotřebovává moc elektrické energie. Když ho zloději uslyší, pravděpodobně je to znejistí – možná je někdo doma, případně si majitelé jen odskočili a brzy se vrátí.
 • Přístupovou cestu a okolí vchodů do bytu zabezpečte senzory pohybu s automatickým rozsvícením.

Zabezpečení domácnosti proti zlodějům: poštovní schránka.

… odjíždíte na týden

 • Oznamte důvěryhodným sousedům, že odjíždíte, poproste je, aby dům a zahradu alespoň jednou zkontrolovali (uzamčení dveří, zavřená okna atd.).
 • Též je vhodné požádat rodinu, přátele či sousedy, aby vám občas přišli vybrat poštovní schránku, případně přeparkovat auto, pokud jste ho nechali doma.
 • Jako v předešlém případě, nezatahujte rolety a využijte chytré rozsvícení svítidel či puštění televize na určitou dobu, hlavně ve večerních hodinách.

… odjíždíte na déle než sedm dnů

 • Kromě předešlých bodů doporučujeme též požádat rodinu nebo blízké přátele, aby se nepravidelně u vás doma zastavili a krátce pobyli.
 • Zabezpečte domácnost na vzdálený přístup tak, abyste pomocí aplikace mohli ovládat osvětlení, spotřebiče i kamerový systém.
 • V případě dlouhodobější nepřítomnosti zvažte zabezpečení domu alarmem s připojením na pult centralizované ochrany policejního sboru nebo soukromé bezpečnostní služby.

Tip na článek: Ochrana domu před vodou: Základy i sklep v bezpečí

Kdy se nejčastěji krade?

Podle evropských statistik jsou vloupání do soukromých nemovitostí nejčastěji realizována v pracovních dnech v dopoledních či poledních hodinách. Není však nic výjimečného, když ke krádeži dojde v zimních měsících i mezi 16.00 a 18.00 – sousedům v té době není pohyb po domě podezřelý.

Text: Zuzana Tureková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů