Dům a stavba

Jak postavit pergolu

V létě je velmi důležité mít zastíněný prostor, který nás chrání před teplem a sluncem. Pergoly nebo altány jsou bezpochyby nejlepším řešením, navzdory všemu není vždy snadné najít model vhodný pro konkrétní rozměry a styl vašeho prostoru. Jaké jsou možnosti stavby pergoly?

Jak postavit pergolu: jaké jsou možnosti

Stavba svépomocí

Nejlevnější a možná nejoptimálnější volbou by určitě bylo jít do prvního dostupného obchodu a vybírat mezi různými typy pergol na trhu. Ve skutečnosti dnes existují produkty vhodné pro všechny rozpočty, a to jak pro nejnáročnějšího zákazníka, tak pro zákazníka, který hledá levnější, ale stále funkční řešení. Vedle řemeslných pergol jsou na trhu také pergoly v různých tvarech a velikostech, a proto jsou určitě vhodnější pro splnění individuálních potřeb, již předem smontované a proto snadno instalovatelné. Pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet své dovednosti a zejména trpělivost, stále existuje možnost vybudovat si svou vysněnou pergolu svépomocí.

Stavba svépomocí není příliš obtížná, stačí mít určitou představu o technice a umět pracovat s centimetry a matematickými výpočty, stejně jako mít jistou zručnost s použitím typických tesařských nástrojů, abyste zajistili, že vaše konstrukce bude bezpečná a trvanlivá po dlouhá léta. První věcí, kterou musíte udělat, je určitě zvolit tvar pergoly v závislosti na materiálech, z nichž jste se rozhodli ji postavit. Nejpoužívanějším materiálem pro tento druh konstrukcí je určitě dřevo, i když je také možné použít ocel, což je volba, která je jistě přijatelnější jak pro nižší nároky na údržbu, tak pro větší trvanlivost v čase. Velkým hitem poslední doby jsou i bioklimatické pergoly.

Bioklimatická pergola je zvláštní struktura vybavená nastavitelnými lamelami, které se otáčejí podle slunečních paprsků, regulují vstup světla a vytvářejí proud vzduchu, který udržuje chladné prostředí pod zemí. Tyto lamely vyrobené z hliníku jsou motorizované a mohou se otáčet z plně uzavřené polohy, aby chránily nábytek před působením deště a slunce až do otevření až 130 °. Kryt lamel je vodotěsný a díky odvodňovacímu systému je schopen odvádět dešťovou vodu na zem po obvodu konstrukce.

Stavba s odbornou firmou

Každý z nás se začátkem horkého léta sní o tom, že unikne během horkého dne do stínu, stráví několik okamžiků absolutní relaxace ležením na pohodlné houpací síti a popíjením chladných nápojů ve stínu kryté pergoly. Kdo si nikdy nepředstavoval, že ve své zahradě vytvoří přístřešek, pod který může uložit své auto tak, aby zůstalo chráněno před agresí horkých paprsků slunce? Každý se alespoň jednou podíval z okna a představoval si, jak bude pergola vypadat dobře, a to přímo v rohu zahrady, který ještě zbývá vylepšit.

Dnes, díky návrhům poskytovaným různými stavebními společnostmi je možné nechat si pergolu vystavět odbornou firmou, která vyřídí nejen všechny potřebné formality, ale splní do puntíku vaše představy. Stavba pergoly s odbornou firmou je jistě finančně náročnější, ale na druhou stranu se nemusíte trápit nad návrhy, ochranou dřeva či samotnou stavbou konstrukce, rovněž nemusíte shánět potřebné náčiní.

ZDROJ: PR článek společnosti ISOTRA a.s.

Komentovat

Nepřehlédněte