Chystáte se na malování? Podívejte se, jak správně oškrábat omítky! Zdroj: Shutterstock

Chystáte se na malování? Podívejte se, jak správně oškrábat omítky!

22. 06. 2022

Pokud je na stěnách příliš mnoho původních vrstev barvy, ta nová by se nám brzy začala loupat. Co s tím? Často nestačí ani starou barvu natřít kvalitní penetrací a původní nátěry je zkrátka potřeba oškrábat. V našem článku zjistíte, jaké nástroje budete potřebovat, i jak při škrábání správně postupovat, abyste si nepřidali práce.

Než se pustíte do škrábání omítek

Odstěhujte z místnosti pokud možno veškerý nábytek. Případně ho dejte do středu pokoje a pečlivě přikryjte malířskou fólii, abyste zabránili jeho znečištění. Zakryjte samozřejmě i podlahu, nejlépe dvěma vrstvami fólie, které pečlivě upevníte páskou. Na fólie pak ještě položte vrstvu papíru, kartonu nebo staré látky – zabráníte tak tomu, aby na zemi vzniklo „bláto“ z vlhké oškrábané omítky.

Zakrytí oken fólii před malováním

Zdroj: Bára Kocmánková

Dále zakryjte také okna, lustry, případně je rovnou odinstalujte, a nezapomeňte ani na zásuvky a vypínače. Pamatujte, že čím pečlivěji místnost na škrábání připravíte, tím méně úklidu vás potom bude čekat.

Co budete potřebovat na škrábání omítek

Některé z těchto pomocníků nejspíše najdete doma, jiné budete muset případně koupit v hobby shopu nebo v pracovních potřebách:

  • ochranné brýle
  • pracovní rukavice
  • respirátor nebo rouška
  • štafle
  • škrabka
  • kýbl s vodou
  • velká malířská štětka, případně i fasádní váleček
  • smeták
  • lopata
  • velký pytel na oškrábanou omítku
pomůcky na malování: smeták a lopata, malířská štětka a škrabka

Zdroj: Bára Kocmánková

Jak škrábat omítku

Prvním a velmi důležitým krokem je starou omítku důkladně namočit. Pro snazší práci a lepší výsledek je zkrátka dobré nechat starý nátěr co nejvíce nasáknout vodou. Pokud zeď navlhčíte a hned se pustíte do škrábání, půjde vám to krapet ztuha, a navíc riskujete, že na omítku víc přitlačíte a poškodíte tak štuk.

Namočení staré omítky štětkou

 Zdroj: Bára Kocmánková

Vezměte tedy kbelík s vodou a pečlivě štětkou namočte zdi. Chvíli je nechejte nasát, a pak se pusťte do škrábání.

Malý tip – neotvírejte okno a nenechávejte v místnosti proudit vzduch, je důležité, aby se v ní po celou dobu držela vyšší vlhkost.

Škrabání staré omítky

Zdroj: Bára Kocmánková

Škrabku při škrábání nedržte přímo kolmo ke stěně, ale vždy pod menším úhlem (na plocho), abyste nezaryli příliš hluboko.

Pokud máte mezi zdmi a stropem zakulacené rohy, zbavte se staré omítky tvrdým kartáčem.

Stará omítka

Zdroj: Bára Kocmánková

Jestli škrábete omítky v domě či bytě, který je pro vás nový, a nevíte, jestli jsou stěny tvořeny z různého materiálu, všímejte si změn na povrchu, případně otestujte zdi poklepem. Můžete se totiž setkat s vyzdívkou, sádrokartonovou částí či zasádrovanou plochou, které se budou při škrábání chovat trochu jinak.

Ve chvíli, kdy máte oškrábanou celou místnost, pusťte se do rozmytí omítky. Jedná se o poměrně důležitý krok. Na zdech zcela jistě zůstanou praskliny, póry nebo nedoškrábané části, které je potřeba zahladit.

Rozdíl na zdi před a po rozmytí omítky

Rozdíl na zdi před a po rozmytí omítky | Zdroj: Bára Kocmánková

Vyměňte vodu v kbelíku a namočenou štětkou rozmývejte omítku krouživými pohyby do ztracena a do hladka. Po zaschnutí by omítka měla být v ideálním případě jednobarevná. Počítejte ale s tím, že u obzvlášť starých omítek se vám to úplně nepodaří.

Zbytky oškrábané omítky nechejte na podlaze chvíli uschnout, aby se vám lépe uklízela. Poté ji jednoduše zameťte a odstraňte ochranné fólie. A úplně na závěr ukliďte i odkrytou podlahu, stejně jako parapety a další části místnosti, na kterých se mohly usadit nečistoty.

Text: Bára Kocmánková
Foto: Bára Kocmánková, isifa/Shutterstock

Atlas

Nejrozšířenější choroby rostlin, škůdci a fyziologické poruchy. Podle čeho je poznáte? Jaká ochrana je účinná?