Dílna a hobby

Z kačáku skvost

Při našich toulkách za nápady jsme projížděli i Všedobrovicemi u Štiřína a obdivovali rybník u silnice. Jeho hladina se ve slunci zaleskla před pár lety, do té doby tam bylo jen zarostlé bahno. Poznali jsme jeho majitele, kteří věnovali nemálo prostředků a úsilí, aby k té proměně došlo.

A také jsme se dozvěděli, že o rybník pečuje také ředitel divadla Na Fidlovačce, senátor a sportovní rybář Tomáš Töpfer. A tak jsme si tu dali schůzku s ním, ale také s naším předním odborníkem v rybníkářství panem Oldřichem Pechou z Tábora. Bylo zajímavé poslouchat jejich rozhovor. Tomáš, jmenovaný majitelem do funkce vrchního baštýře, vyprávěl panu Pechovi o tom, jak tento kraj zveleboval i pomocí kaskády rybníků známý český průmyslník Ringhoffer. A jeden z těchto rybníků právě zachránil jeho kamarád, i když hlavní podíl na tom měla jeho energická žena. Pan Pecha především ocenil nový rybník, nazval ho skvostem mezi rybníky – má ostrov, poloostrov, odtokovou stoku, na břehu stojí rybářská chatka, kterou využívají asi nejvíc děti. Pro ty tu pořádají nejrůznější soutěže, učí je poznávat ryby a zasvěcují do tajemství rybolovu. Rozhodně se nepočítá s tím, že by se rybník stal továrnou pro komerční výkrm kapra. Tomáše Töpfera nejvíce zajímalo, kolik kaprů by se tady uživilo bez přikrmování. Dozvěděl se, že v tomto hektarovém rybníku určitě může žít asi 200 kaprů, ale mnohem lepší by bylo, kdyby tu byla pestrá směs nejrůznějších druhů ryb. Může se jim nabídnout suchý rohlík nebo nasypat pšenice, ale ryby stejně potřebují přírodní stravu, umělé krmení nestačí. Pan Pecha se vyptal, jaké ryby v tomto rybníku dnes žijí a hned na druhý den po našem natáčení zařídil, aby se sem dostali dva urostlí tolstolobici. Pomohou nejen zpestřit rybí osádku, ale také zbavovat rybník rákosu. Byla by škoda, kdyby se tento skvost znovu začal proměňovat v bahnitý kačák.

Text k foto

Vrchní baštýř z Všedobrovic věnuje každou volnější chvilku rybaření. Drží se hesla sportovních rybářů „chyť a pusť!“ Pouští ovšem ryby z řek výhradně do bývalého kačáku ve Všedobrovicích.

Článek z RPN č. 1-2/2011