Dílna a hobby

Sáček na kolíčky

Dnes si ukážeme další z možností zkrášlení textilu, který se nám již nelíbí nebo má na sobě svrny, které nejdou vyprat. My jsme k tomuto účelu použili žlutý sáček na kolíčky, jehož barva již byla vyrudlá. Stejným způsobem si můžeme ozdobit téměř jakoukoliv textilii z přírodního materiálu.

Připravila: Alena Isabella Grimmichová, foto: autorka

Co budeme potřebovat:

bavlněné plátno

batikovací barvu zelenou a modrou

zlatou krycí barvu na bavlnu

provázek, štětec, nůžky

razítko ze dřeva, gumy nebo linolea ve tvaru sněhové vločky (lze ho koupit nebo doma vyřezat třeba z obyčejné gumy na gumování)

Jak postupujeme:

Látku nařasíme a pevně svážeme bavlněným provázkem. Modrou a zelenou batikovací barvu v prášku (Duha, Iberia, Cheds…) nasypeme do mističek, přidáme k nim na špičku nože soli a přelijeme vařicí vodou. Rozmícháme a necháme vychladnout. Barvu nanášíme štětcem na svázanou látku. Vytváříme barevné skvrny, tak dlouho, dokud nebude látka zcela nasáklá. Modrá a zelená barva se slijí dohromady, a tím vytvoří velmi jemnou batiku, vhodnou jako podklad pro tisk. Poté štětcem naneseme na látku vodu s octem a necháme chvíli uležet. 5. Svázanou látku zavážeme do mikrotenového sáčku a vložíme do hrnce s pařákem. Tam látku 20 minut fixujeme v páře, poté sundáme hrnec z vařiče, odklopíme pokličku a necháme vychladnout. Látku vymácháme, rozvážeme a opět vymácháme, necháme usušit a vyžehlíme. Zlatou barvu naneseme štětcem na razítko a otiskujeme jednotlivé vločky, kam se nám zachce. Nejprve ale vyzkoušíme otisk na papír, abychom věděli, kolik barvy na razítku potřebujeme. Barvy z rubu zažehlíme a máme hotovo. Sáček na kolíčky opatříme stuhami na zavázání a zároveň zavěšení sáčku na sušák. Sáček můžeme samozřejmě použít i mnoha dalšími způsoby, třeba tak, jako na našem obrázku.