Dílna a hobby

Postavte dětem domek na stromě

Možná si už delší dobu pohráváte s myšlenkou postavit pro svoje ratolesti domek na stromě. Pokud už máte jasnou představu nebo zatím jen desítky kreativních nápadů, poradíme vám, na co při výstavbě domku na stromě myslet.

stavba domku na stromě
Zdroj: Hornbach

Zábava v zahradě není jen pro nejmenší

„Všichni dobře víme, že pobyt venku je dobrý nejen pro naše fyzické zdraví, ale i to duševní. Je to též příležitost, jak se opět spojit s přírodou. Moderní technologie ale našim ratolestem skutečné dětství doslova kradou,“ říká David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach, a dodává: „Děti se prostřednictvím zábavních aktivit můžou v přírodě mnoho naučit a probudit tak vlastní kreativitu. Jestliže máte zahradu a dostatečně velké a pevné stromy, není nic lepšího než postavit domek na stromě.“ Přestože je výstavba často odvážným projektem, každý šikovnější kutil to s pomocí svých dětí zvládne levou zadní.

Vyberte vhodné stromy

Prvním krokem k výstavbě domku je výběr správných stromů. „Vybírejte stromy s tlustým kmenem a silnými větvemi. Když je strom příliš mladý, může být slabý a v budoucnu růst mimo kontrolu. Staré stromy zase mohou být napadené škůdci, kteří způsobí, že je kmen nestabilní a suchý,“ upozorňuje David Benda.

domek na stromě
Zdroj: Hornbach

Nezapomeňte na pevný základ

Pro zajištění dobré stability se musí postavit pevná opora. Možností je několik – přišroubování opory ke stromu či vybudování nosných sloupů. „Přišroubováním podpěr přímo ke stromu se rozumí připevnění nosných trámů plošiny ke kmeni stromu. Musíte být ale opatrní, protože volbou nevhodných materiálů a špatnou montáží můžete kmen stromu příliš poškodit a tím narušit jeho stabilitu. Výhodnější je výstavba nosných sloupů, které jsou zapuštěny do země v blízkosti stromu. Tento způsob strom vůbec nepoškodí,“ vysvětluje odborník David Benda z Hornbachu.

Ochrana před počasím

Střecha domku na stromě je stejně důležitá jako střecha rodinného domu. Celou stavbu ochrání před nepříznivým počasím. Dostatečně velká střecha zabezpečí dobrý odtok vody, takže stěny a podlaha zůstanou suché i po silných deštích. Plochá střecha na skrýše v korunách stromu nepatří. Ideální jsou střechy se sklonem 30° až 45°. Pokud to strom neumožňuje, minimální sklon musí být alespoň 5°.Jako stavební materiál se nejčastěji používá dřevo. Zapomínat by se tedy nemělo na pravidelné ochranné nátěry dřevěných trámů – správnou péčí se zajistí dlouhá životnost domku.

stavba domku na stromě
Zdroj: Hornbach

Zapojte do práce děti

„Požádejte děti, aby vám pomohly s návrhem domku. Určitě se při plánování společně zabavíte i sblížíte. Při samotné výstavbě vám mohou děti pomoct s nošením některých materiálů, přibitím menších klínků, natíráním barvy nebo výzdobou interiéru. Dovolte jim vydovádět se do sytosti při zařizování. Pestré barvy, řetěze solárních světel, fotografie s jejich nejlepšími kamarády. To je jen pár příkladů, jak můžete domek na stromě oživit a vytvořit skutečně útulné místo,“ radí odborník David Benda z Hornbachu.

To nejlepší na konec

Domek na stromě se hravě může doplnit o řadu zábavních aktivit. Se staršími pneumatikami lze jednoduše vytvořit houpačky, s pomocí palet zase vybudovat lezeckou stěnu. Jestliže není domek postavený příliš vysoko, je možné dokoupit dětskou skluzavku, po které se mohou děti klouzat na zem přímo z domku. Možností je skutečně nespočet a fantazii se rozhodně meze nekladou.

ZDROJ: PR článek společnosti Hornbach