Dílna a hobby

Nářadí, bez kterého se neobejde žádná dílna

Pracovat na rozviklaném kuchyňském stole v pološeru s jedním kladivem, jedním šroubovákem, krejčovským metrem a neupnutým plátkem pilky na železo? Namísto svěráku používat manželčinu ruku? To nemůže vést k dobrému výsledku! Dílnu, svatyni každého kutila byste měli zařizovat s rozmyslem.

hornbach

Co by v takové parádní dílně mělo být?

Každá dílna by měla být vybavena dostatečně velkým pracovním stolem. Podle hlavního využití by mělo jít o stůl zámečnický nebo truhlářský. Pracovní místo musíte mít dobře osvětleno a to nejlépe z více míst. Na přístroje, nástroje a materiál si pořiďte skříně, pevné přehledné regály a organizéry, které pomůžou udržet pořádek. Uklidit vám pak každopádně pomůže dílenský vysavač.

Podívejte se na kompletní nabídku pracovních stolů

Jaké stroje a přístroje si do dílny pořídit?

Nemusíte je mít nutně všechny. Výběr pečlivě zvažte. Některé přístroje jsou hodně specializované, ale třeba silná ruční příklepová vrtačka nejlépe s dvourychlostní převodovkou,  je v permanenci skoro neustále. Určitě využijete i další vrtačky, např. sloupovou, která je nejlepší na vrtání stejných otvorů, velkých průměrů a k vykružování.

Na všechno to další šroubování a vrtání je nejlepší aku šroubovák se dvěma akumulátory a k utahování větších šroubů a vrutů zase rázový utahovák.

Výbornými pomocníky jsou brusky, pily a frézy. Úhlovou brusku využijete na rozbrušování kovu, kamene, plastů, svárů a dřeva. Přímou brusku zase na úpravu otvorů a to pomocí brusných kamenů, rotačních pilníků a rašplí. K obroušení dřeva, kovů, obkladaček nebo skla budete potřebovat pásovou brusku. Kov nejlépe opracujete pásovou pilou, která se používá tam, kde by rozbrušovačka teplotou řezu nevhodně ovlivnila materiál.

Milovníci dřeva by si měli dílnu vybavit různými pilkami. Neocenitelným pomocníkem při obkládání palubkami a lištování je kapovací pila a pokosová pila. Poslouží ke zakrácení přesných kolmých přířezů i pod úhlem. Na delší přímé řezy dřeva, zkracování nebo drážkování je dobrým partnerem ruční kotoučová pila nebo její přesnější varianta, kterou je stolní pila. Pilou ocaskou zase můžete řezat i stavební dřevo, větve na zahradě a dokonce i tvárnice pro suché zdění.

Podívejte se na kompletní nabídku kotoučových pil

Neocenitelnou položkou na nákupním seznamu je určitě kompresor. Využijete ho na dofouknutí pneumatik, míče, bazénu, stříkání barev nebo třeba na tlakování sudu piva při zahradní párty.

Kutilové budou při svých projektech potřebovat svářečku, horkovzdušnou elektrickou pistoli a na rychlé a pevné lepení dřeva, papíru a plastů tavnou lepicí pistoli.

Aby poličky a šuplíky v dílně nezůstaly prázdné, zaplňte je šroubováky různých tvarů a velikostí, klíči a nástavci. Svoje místo v kutilském ráji mají kombinované kleště, štípací kleště, nastavitelné kleště, které znáte jako sikovky, hasáky a kladiva. Materiály potřebují opracovat, takže nezapomeňte na brusné papíry, plátna, kameny, leštící pasty a řezné a brusné kotouče pro různé typy brusek. Jednou měř a dvakrát řež – zaměřte se tedy na měřidla, svinovací a skládací metry, posuvná měřítka, úhloměry, měrky, vodováhy a na nože na papír, koberce nebo lepenku.

Chcete-li pracovat na svých projektech kvalitně, potřebujete k tomu skvěle vybavenou dílnu.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH