Dílna a hobby Dům a stavba

Mnohostranné využití montážních pásek

Každý asi doma nebo na chatě zažil situaci, kdy z prasklé hadice tekla voda, a po ruce nebylo nic, čím by šlo díru rychle zalepit, aby si mohl v klidu připravit další opravu. Nebo kdy potřeboval v koupelně zavěsit zrcadlo, ale nechtěl vrtat do tvrdého obkladu stěny. A přesně k těmto a ještě mnoha dalším účelům slouží speciální opravné a lepicí pásky.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv autora

Nejjednodušší je běžná izolační páska pro řemeslníky, která dobře přilne i k hrubému povrchu. Dalším typem je oboustranná univerzální lepicí páska – tenká a průhledná, s papírovým obalem. To ji předurčuje k nenápadnému použití – například zavěšení plakátů. Oby typy pásek lze odtrhnout rukou a papírový obal s pásky po nalepení snadno odstraníme. Pro náročnější aplikace jsou určeny pásky montážní, maskovací, opravné, kobercové a speciální. Široké uplatnění mají pásky se suchým zipem.

Různé opravy

Opravné pásky jsou pevné, trvanlivé a některé dokonce odolávají ohni. Použití je mnohostranné: od upevnění uvolněných věcí, přes opravu zahradní hadice, až po izolaci elektrického vedení. Mají obvykle pevný nosič z netkané textilie a pak speciální lepicí vrstvu dle plánovaného použití. Dají se odtrnout rukou a k dostání jsou v různých barvách.

Mezi opravné pásky se řadí i speciální pásky s hliníkovým nosičem, které jsou vhodné pro opravy, vyžadující tepelnou odolnost – například na provizorní opravu podvozku či výfuku auta, netěsnících parovodů, nebo okapů. Dalším pomocníkem pro opravy jsou sklolaminátové pásky, určené k zakrytí trhlin či prasklin ve zdivu, sádrokartonu či skle.

Při práci venku dobře uplatníme pásku s textilní mřížkovanou výztuhou. Je vyrobena bez použití rozpouštědel a lze ji snadno odtrhnout rukou. Přitom je velmi přilnavá a dobře drží při teplotě od -40 do +90 °C za jakéhokoliv počasí. Je určena na opravy namáhaných venkovních povrchů, například stanů, bazénů, slunečníků a podobně.

Zavěšení předmětů

Zrcadla, skříňky a police musejí být na keramickém obkladu zavěšeny pevně a trvale. Připevnění pomocí šroubů a skob je obtížné a po odstranění obvykle zůstanou nepěkné díry. Lepší alternativou tedy mohou být oboustranné montážní pásky pro zavěšování těžších předmětů na hladký podklad, nebo lehčích předmětů na hrubý i zakřivený podklad.

Vnitřní montážní pásky jsou určeny do interiérů, venkovní pásky se používají na hrubý povrch venkovních stěn, ale i na hrubší vnitřní omítky. Transparentní (průhledná) páska slouží k upevnění průhledných předmětů, či k „neviditelnému“ připevnění věci na okenní sklo.

Snadné sejmutí

Doba se rychle mění a ještě včera moderní plakát na stěně dětského pokoje dnes již nevyhovuje – a musí se vyměnit. Pokud je ale fixován příliš pevně, mohou při sejmutí nastat potíže s podkladem.

Výborné řešení pro tyto případy představují oboustranně lepicí odstranitelné proužky. Háček udrží až 15 kg a navíc jej můžeme v případě potřeby sejmout i bez poškození podkladu: uchopíme odnímatelný proužek, v kolmém směru jej stáhneme a háček sundáme. V nabídce jsou různé druhy odstranitelných systémů: malé proužky pro zavěšovací háčky, držáky kabelů, dekoraci a podobně, velké pak pro připevňování těžkých předmětů.

Přilepení koberce

Výrobci nabízejí několik typů kobercových lepicích pásků pro všechny běžné typy koberců a PVC podlah ve všech standardních kvalitách. Pro citlivé povrchy je vhodná zesílená kobercová páska, která po odstranění nezanechává zbytky. Pro podlahové krytiny, vystavené velkému namáhání – například na schodech – se doporučuje podlahová páska s extra pevným přilepením. Bez problému zajistí upevnění volných koberců, můstků a vodicích lišt. Praktické jsou kobercové pásky se systémem suchého zipu, vhodné pro koberce s vlněnou nebo plstěnou vrstvou.

Za zvláštní kategorii platí protiskluzové pásky