Dílna a hobby

Jak vyznačit kruh bez kružítka a jiné tipy pro kutily

Šikovné nápady, které mohou zefektivnit vaši práci v dílně či domácnosti.

Sponka a lepicí páska

Pokud často pracujete s kancelářskou lepicí páskou, určitě víte, že přeložením části na konci zamezíte tomu, aby se páska přilepila sama o sebe. Takto přeložený kousek je však už nepoužitelný. Zkuste však použít sponku, kterou nalepíte na konec pásky, a je po problému.

Klouzavá ramínka

Je frustrující, když vám v šatníku nebo skříni pokaždé sklouznou šaty z ramínka. Ať už je to materiálem, nebo střihem, některé oděvy velmi snadno padají dolů bez ohledu na to, jak opatrně s nimi zacházíte při prohlížení skříně. Máme však pro vás malý trik, jak na ramínkách takovéto šaty udržet. Vezměte si tavnou lepicí pistoli a na horní část ramínka naneste proužek roztaveného lepidla. Po zatvrdnutí lepidla zavěste na vylepšené ramínko „problémové“ šaty a uvidíte, že už vám z něj nesklouznou, i když budete prohlížet skříň ve velkém shonu.


Jak si vyznačit kruh

Pokud chcete rychle zaměřit a vyznačit přesné oblouky nebo kruh, je tento tip pro vás ideální. Pořiďte si laťku s rozměry asi 4 × 25 × 500 mm, papírový metr, lepidlo na dřevo a vrtačku s vrtákem velikosti 3,5 mm (1). Papírový metr nalepte na laťku a nechte zaschnout. Potom natřete lepidlem papírový metr i svrchu (2). Lepidlo bude po uschnutí průhledné a vytvoří jakousi ochrannou vrstvu proti poškození. Nakonec vrtákem vyvrtejte otvory podle potřeby, resp. průměru kruhu (3). Přes první dírku upevněte hřebík a přes další (podle potřebného průměru) vyznačte tužkou kruh nebo oblouk (4).

Jak vyznačit kruh bez kružítka

Držák na recepty

Znáte to, vaříte podle receptu a receptář se vám neustále zavírá. Můžete si opláchnout a osušit ruce, nebo si ho opětovně otevřete špinavýma rukama. Stačí však tuto knihu zavěsit na skříňku pomocí ramínka na kalhoty s klipsami. Takto budete mít recepty čisté, navíc neustále na očích.

Organizér na boty

Proč platit za luxusní skladovací box na obuv, když si ho můžete vytvořit z běžně dostupných krabic, které už doma máte? Stačí do nich vyrobit organizér z tvrdých kartónů, které si nařežete na požadované rozměry. Pozor, kartóny, ze kterých vytvoříte do krabice organizér, je nutné v každé třetině nařezat asi do poloviny a až potom je vzájemně spojit do mřížky.

Organizér na boty z krabice. Lego označení na klíče
Organizér na boty. Lego označení na klíče

Rozpoznáte si své klíče?

S tímto užitečným tipem budete vždy vědět, které klíče jsou vaše. Stačí si vyrobit na každé klíče přívěšek z jedné stavebnice lego, pomocí něhož je budete věšet (upevňovat) na desku. Tu je třeba nejdříve namontovat na vhodné místo na stěnu dvěma šrouby a do každé barevně odlišné části stavebnice udělat otvor na šroub s očkem, přes který si ji budete moci provléct na kroužek na klíčích.

Text: redakce
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů