Dílna a hobby

Jak opravit rezavý kov a předejít jeho další korozi: Krok za krokem

Hrbolatá, odlupující se rez vypadá opravdu špatně a nic nenaznačuje tomu, že by se jí dalo snadno zbavit. Pravdou však je, že i zrezivělý kovový předmět můžete zachránit správným očištěním a nátěrem.

Broušení rezavého kovu před nátěrem
Zdroj: iStock

I vy si při pohledu na nějaký zrezivělý předmět říkáte, že už dosloužil? Pokud však znáte vhodné techniky, může se vám podařit zachovat většinu zrezlých kovových předmětů – samozřejmě, pokud mají stále dostatek základní hmoty.

Můžete malovat na samotnou rez?

Můžete, ale rozhodně vám to nedoporučujeme. Vždy, když je to možné, rez obruste a barvu či lak nanášejte až na holý, nezrezlý kov.

Pokud přece jen natíráte barvu na rez, připravte se na to, že rez může prosakovat, zejména skrz světlejší barvy. V každém případě předtím, než začnete rezavý předmět malovat povrchovou barvou, použijte základní nátěr určený na kov.

Tento nátěr zabarví rez a zajistí, aby se neolupovala. Pokud je kov správně natřený základním nátěrem, rez by neměla pronikat skrz další povrchovou barvu. Vždy je však lepší alternativou rez odstranit broušením, a až potom kov natírat.

rezavý plot
Nedoporučujeme natírat neobroušený kov – nejprve je potřeba správná příprava | Zdroj: Shutterstock

Malování zrezlých předmětů s obroušením rzi

Tento způsob dá sice trochu více práce, ale výsledkem je zdravý kov bez rzi, který vydrží ještě dlouhé roky.

Budete potřebovat

Nářadí:

  • drátěný kartáč
  • brusný papír
  • vysavač
  • nožík na tmel
  • latexové rukavice
  • ochrana očí a dýchacích cest
  • kladivo
  • odmašťovač nebo denaturovaný líh
  • základní nátěr – konvertor rzi
  • barva na vodní nebo olejové bázi

Postup, jak na to

  1. Pomocí drátěného kartáče odstraňte všechnu uvolněnou rez a barvu. Začněte zlehka, na seškrábání velkých částí rzi použijte nůž na tmel.

    Broušení kovu kartáčem před nátěrem
    Broušení kovu kartáčem před nátěrem | Zdroj: iStock
  2. Když odstraníte velké zrezivělé části, zlehka po předmětu poklepejte kladivem, abyste zjistili, zda je dostatečně pevný na natření. Strukturálně nestabilní kov jednoduše úder kladivem nevydrží a vy víte, že se ani nevyplatí jej zachraňovat, protože rez rozežrala i jeho vnitřní strukturu. Pokud je vše v pořádku, pokračujte dále.
  3. Zrezivělý kov přebruste brusným papírem, abyste odstranili co nejvíce rzi a vyhladili povrch. Povrch i papír průběžně čistěte. Nezapomeňte obrousit i části kovu pár centimetrů za zrezivělými místy.
  4. Vyčistěte povrch předmětu. Na čištění povrchu můžete použít kartáčový nástavec na vysavači. Mastnotu nebo olej odstraníte odmašťovačem nebo denaturovaným alkoholem. I když je těžké zrezivělé místo dokonale vyčistit, snažte se odstranit většinu obroušených vloček a prachu.
  5. Použijte konvertor rzi. Po vyčištění a vysušení zrezivělé oblasti nastříkejte na ošetřovanou oblast (a pár centimetrů dále) konvertor rzi. Naneste jen tenkou vrstvu konvertoru tak, aby nestékal. Mnohé konvertory rzi jsou při prvním použití čiré a potom zčernají. Nechte ho vyschnout alespoň 24 hodin.

    nanášení konvertoru rzi
    Nanášení konvertoru rzi pro zajištění dlouhodobé ochrany kovu | Zdroj: Shutterstock
  6. a můžete malovat. Když jste celý postup až doposud absolvovali tak, jak je třeba, je čas nanést vrchní barevný nátěr. U některých konvertorů rzi je možné použít jen vrchní nátěr na bázi oleje, ne barvu na vodní bázi – proto zkontrolujte doporučení na tom vašem. Protože kov se po ošetření konvertorem rzi změní na černý, pokud používáte světlejší vrchní barvu, pravděpodobně budete muset nanést tři nebo čtyři vrstvy, abyste dosáhli požadovaného efektu.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů