Dílna a hobby

14 domácích zlepšováků, které vám ušetří peníze

14 užitečných nápadů, které vám ušetří peníze a vylepší váš domov.

1 Čisté plechovky od barvy

Pokud nechcete, aby byly okraje plechovek pokaždé od barvy, dříve, než začnete malovat, oviňte přes ně gumičku. Díky ní si budete moci štětec utřít od přebytečné barvy a okraj plechovky zůstane čistý.

2 Měkké ponožky na čištění žaluzií

Abyste vyčistili žaluzie, nepotřebujete na to žádný speciální nástroj. Stačí si na ruku navléct měkkou ponožku. Rukou se dostanete pod i mezi žaluzie či do každého koutku, ve kterém je nahromaděný prach. Na ponožku můžete nastříkat i trochu dezinfekčního nebo čisticího prostředku.

3 Boty jako nové

Aby vaše tenisky vypadaly opět jako nové, potřebujete jen starý zubní kartáček a trochu zubní pasty. Na pogumovanou bílou podrážku nebo špičku však doporučujeme použít čistě bílou pastu, která neobsahuje přibarvované složky. Aplikujte pastu pomocí kartáčku na boty a nechte ji asi 10 minut působit. Nakonec ji vlhkým hadrem setřete. V případě potřeby postup ještě jednou zopakujte.

4 Jak si vyrobit chladicí médium

Chladicí média jsou skvělou pomůckou, jak udržet potraviny v chladu kdekoli na cestách. Pokud je však nemáte k dispozici, médium si snadno vyrobíte i sami. Stačí namočit hubku do vody, vložit ji do uzavíracího igelitového sáčku a zamrazit.

Domácí zlepšováky: chladicí médium

5 Domácí termoobklad

Když budete mít příště bolavý krk nebo záda, snadno jim ulevíte pomocí teplého obkladu. Vyrobíte si ho úplně lehce, a to pomocí ponožky, rýže, kterou do ní nasypete, a mikrovlnné trouby, kterou ji zahřejete.

6 Zesílení reproduktoru smartphonu

Zvuk ze smartphonu zesílíte pomocí malé keramické nebo plastové misky. Stačí, když do ní vložíte svůj telefon tak, aby jeho reproduktor směřoval dovnitř misky. Zvuk se odrazí od tvrdého povrchu a ponese se po celém okolí. Je to vynikající trik například na sledování videí bez sluchátek nebo na přehrávání hudby.

7 Uspořádejte malé kabely do ruliček

V dnešních domácnostech je kabelů víc než dost a častokrát je problém vyznat se v nich. Téměř každé elektronické zařízení má kabel – fotoaparáty, smartphony, počítače a tak dále. Dříve, než je odložíte do zásuvky, kde se mohou snadno zamotat nebo zapomenout, vyzkoušejte toto jednoduché a levné řešení. Najděte malou krabici, například od bot, naplňte ji prázdnými toaletními roličkami a do každé vložte jeden kabel.

8 Vytvořte si protiskluzovou desku

Většina desek na krájení, které nemají spodní část pogumovanou, na některých površích při krájení klouže. Pomocí dvou gumiček, které navlečete na její okraje, zabezpečíte její protiskluzovou funkci. Dejte pozor, aby gumičky na desce byly rovně a nepokroucené. Pouze tak bude deska stabilně položená na vaší pracovní desce.

Domácí zlepšováky: protiskluzová deska

9 Keramický hrnek jako brusný kámen

Spodek většiny keramických hrnků na kávu má plochý neglazurovaný prstenec, který je ideálním povrchem na rychlé zaostření tupého nože nebo čepele nůžek. Pokud tedy zjistíte, že máte tupé nůžky a nemáte po ruce brusný kámen, jednoduše převraťte keramický hrnek a použijte vnější okraj jeho dna jako náhradní řešení. Samozřejmě, tento způsob není dokonalým řešením na ostření, avšak v době nouze vám trochu pomůže.

10 Stojan na telefon z „eskapásek“

Při zhotovování projektů používáme nákresy, fotografie jako předlohu nebo instruktážní videa prostřednictvím mobilních telefonů. Abyste nemuseli při práci neustále otáčet telefon, vyrobte si na něj stojan. Například i pomocí dvou „eskapásek“. Jediné, co je potřebné udělat, je natáhnout je po obou krajích telefonu tak, aby místo spojení směřovalo dolů.


4 tipy pro využití korkové zátky

1 Na bavlnky a provázky

Zátky šikovně využijete i k udržení pořádku ve vašem šuplíku s provázky nebo bavlnkami. Pokud potřebujete šikovně uskladnit nastříhané zbylé kousky, aby se nezašmodrchaly, namotejte je na korkové zátky. Konec provázku zasuňte do malého zářezu v zátce.

2 Podložka pod nábytek

Kousek korkové zátky můžete použít k podložení nábytku nebo nohy židle pro její lepší stabilitu. Přiložte zátku k noze židle, která je kratší než ostatní, tužkou na zátce označte výšku plánované podložky. Pomocí zalamovacího nožíku ze zátky odřežte vyměřenou výšku podložky a potom ji pomocí lepidla nalepte na nohu židle. Židli můžete na chvíli zatížit svojí vahou, aby podložka lépe přilnula k povrchu židle.

3 Pomocník na sluchátka

Máme pro vás radu i pro případ, že ztratíte pouzdro na sluchátka k mobilu. Šikovného pomocníka, díky kterému se vám už v tašce nezamotají, si lehko uděláte i z obyčejné korkové zátky. Z jedné strany zátky udělejte díru na vložení jacku a z druhé strany zátky udělejte zářez, do kterého zasunete konce se sluchátky.

4 Jmenovky z korku

Ostrou špičku nůžek opatrně vtlačte do korkové zátky nebo její plastové imitace, aby v ní vznikl otvor na zapíchnutí špejle – stačí asi jeden centimetr hluboko. Na zátku napište voděodolným fixem název rostlin, které budete vysévat.

Text: Marian Drobnica
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů