Chovatelství

Tyto věci své kočce rozhodně nedělejte – jinak ji pekelně naštvete!

Všimli jste si toho, že vaše kočka poslední dobou vypadá rozrušeně nebo úzkostně? Začala chodit na záchod někam jinam, než kam běžně chodila? Možná se dopouštíte něčeho, co způsobuje to, že kočka trpí a hlavně tyto vaše návyky ze srdce nesnáší. V následujícím článku se dozvíte, čemu byste se měli vyhnout a jak vnést opětovně klid do kočičí duše.

kočka
Zdroj: Shutterstock

Kočky a samota

Legenda praví, že kočky jsou samotářská zvířata, a tím pádem nemají potřebu většího kontaktu, jelikož si vystačí sami. Díky tomu si mnoho lidí myslí, že mohou kočku nechat zcela samotnou, protože jí to přece nevadí a nějak se zabaví – to však není tak zcela pravda.

Je pravda, že kočku můžete nechat o samotě delší dobu než psa, protože se během té doby dokáže skutečně zabavit snadněji (může se vydat na toulky po bytě či okolí, pokud žije venku) anebo využije klid na spánek.

Kočka však touží po pozornosti, společnosti a lásce stejně jako každý jiný chlupatý kamarád. Pokud byste ji tedy nechali samotnou delší dobu, může se začít chovat neklidně a také se u ní může vyvinout pocit úzkosti, a časem dokonce i deprese.

Pokud tedy víte, že máte každodenně velmi nabitý program, nezapomeňte si i tak každý den vyhradit alespoň několik minut na to, abyste se svou kočkou strávili nějaký společný čas. Stačí i pouhá patnáctiminutová hra během každých několika hodin.

To ji dokonale udrží šťastnou a zdravou. Ještě lepší řešení? Zvažte adopci další kočky, aby měla společníka na plný úvazek, se kterým se vyhraje ještě více, a navíc společně mohou podnikat různé aktivity.

osamělá kočka
Zdroj: Shutterstock

Kočky a špinavé záchůdky

Kočky mají ze špinavých kočičích záchůdků stejný pocit jako vy, když navštívíte znečištěnou toaletu. Taky se vám do ní moc nechce.

Je proto velmi důležité, abyste čistili kočkám záchůdek nejlépe každý den nebo alespoň každý druhý den, v závislosti na počtu koček v domácnosti a jejich zvyklostech. Pokud se vám nechce uklízet každý den, zvažte investici do samočistící kočičí toalety.

Udržování čisté toalety nespočívá jen ve vybírání kočičích výkalů. V závislosti na typu steliva, které používáte, četnosti jeho vybírání a počtu koček ve vaší domácnosti by se mělo stelivo pravidelně měnit přibližně každé dva týdny.

kočka na toaletě
Zdroj: Shutterstock

Tip: Na trhu dnes seženete různé druhy podestýlek od silikátových až po přírodní hrudkující. Ty oceníte hlavně pro jejich dlouhou trvanlivost a snadné čištění.

Kočky a zkažené krmivo

Nejenže syrové nebo zkažené jídlo nechutná dobře, ale může také způsobit to, že vaše kočka závažně onemocní. V příliš dlouho vystaveném jídle (jídlo, které kočce nasypete do misky a to tam pak stráví několik dnů) se mohou množit bakterie jako salmonela a stafylokok, a to zejména v měsících, kdy je venku teplo.

Kdykoli tedy budete své kočičce dávat jídlo, nezapomeňte nejprve zkontrolovat datum spotřeby na mokrém i suchém krmivu. Pokud zjistíte, že po nakrmení vaší kočky zůstává v misce spousta zbytků, možná budete muset dávkování upravit.

Jestliže si chcete být opravdu jisti, jaký druh krmiva a jaké množství kočičce dávat, poraďte se se svým veterinárním lékařem, který vám může pomoci rozhodnout na základě jejího plemene, věku a dalších věcí.

krmení kočky
Zdroj: Shutterstock

Stejná rovnice platí i pro zbytky jídel z vaší vlastní kuchyně. Mějte na paměti, že kočka není odpadkový koš, takže byste ji neměli krmit se vším, co sami nedokážete sníst. Podávání zkaženého jídla nevyjímaje.

Kočky a nechutná medicína

Mnoho koček při užívání léků buď pění, nebo je prostě vyplivne zpět. Ať už vaše kočka potřebuje užívat léky na nachlazení, infekci, nebo trpí chronickým onemocněním, které vyžaduje neustálé podávání, bude zapotřebí, abyste se jí snažili tuto nepříjemnou zkušenost trochu zpříjemnit.

Začněte tím, že se budete své kočky dotýkat v oblasti obličeje (můžete zkusit jemnou masáž obličeje), aby jí nevadilo, když se jí bude později manipulovat s obličejem a tlamou. Snažte se proto, aby si tyto pocity spojila s něčím pozitivním tím, že ji odměníte malým pamlskem.

Poté si stanovte rozvrh, kdy budete léky podávat, aby věděla a byla připravená, co a kdy má očekávat. Pokud budou vaše problémy s podáváním tablet přetrvávat, tak nevěste hlavu. V dnešní době existuje spousta měkkých pamlsků s kapsičkami určenými pro ukládání tablet.

podávání léků kočce
Zdroj: Shutterstock

Kočky a konkurence

Kočky na sebe mohou žárlit (to je známá věc), ať už bojují o jídlo, prostor, hračky, nebo pozornost svých páníčků. V některých případech se bohužel tato žárlivost či hlídání zdrojů může začít projevovat jako agrese či jako nesprávně zaměřená agrese.

Například pokud se kočka domácí cítí ohrožena venkovní kočkou, ale nemůže na ni zaútočit, může kočka domácí přesměrovat svou agresi na jinou kočku uvnitř domu.

Kočky a příliš agresivní mazlení

Každý kočičí majitel moc dobře ví, že na kočičce existují oblasti, které vám dovolí bez problému pohladit, a pak jsou ty, jež se vyznačují jako zakázané území a kočka po „přejetí“ rukou po této části začne syčet, škrábat nebo kousat. Kočky mohou být extrémně citlivé na hmatové podněty, a proto je velmi důležité si uvědomit, kde a jak je hladíte.

Chcete, aby byla vaše kočka skutečně spokojená? Tak si všímejte, jak se kočky k sobě vzájemně chovají. Pokud vidíte dvě kočky, můžete si všimnout, že se hlavou vzájemně hladí po hlavě a krku, třou se o sebe.

Ne že by to platilo pro všechny kočky, ale některé nemají rády mazlení tzv. po celém těle po celé délce hřbetu – proto se v těchto případech snažte držet pouze oblastí kolem hlavy a krku. Také věnujte velkou pozornost tomu, jak se kočka chová, a signálům jejího těla, abyste poznali, co je pro ni přijatelné a nepřijatelné mazlení.

mazlení s kočkou
Zdroj: Shutterstock

Kočky a hlasité zvuky

Jestliže něco kočkám skutečně vadí, pak jsou to hlasité zvuky. Velké množství hlasitých zvuků a hluku dokáže vaší kočku pořádně vystresovat – od silné bouřky s hromy a blesky přes hádky až po ohňostroj.

Chronický stres z hlasitých zvuků může navíc způsobit řadu behaviorálních a zdravotních problémů, včetně agrese nebo deprese, stejně jako vypadávání srsti, nechutenství a nadměrné péče o srst.

Může se to zdát jako těžký úkol, ale snažte se nevystavovat vaší kočku hlasitým zvukům – nebo se alespoň snažte o omezení. Pokud očekáváte hosty na velkou večeři, chystáte narozeninovou oslavu nebo je venku špatné počasí, snažte se, aby mohla být kočička během těchto událostí v tichém a bezpečném prostoru (koupelna, sklep, garáž, vzdálený pokoj).

Hlavně jí nepouštějte příliš hlasitou hudbu nebo nezvyšujte hlasitost televize v domnění, že tím přehlušíte jiné zvuky či že jí to uklidní. Dosáhnete tím přesně opačného efektu.

Text: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj:

  • Cat Pet Peeves: Things Your Cat Hates | Hill’s Pet (hillspet.com)
  • 15 things cats absolutely hate – Webbox
  • Things You Do That Your Cat Actually Hates | Reader’s Digest (rd.com)
  • 10 Things Humans Do that Cats Hate – Omlet Blog US
  • Co vadí kočkám. 15 věcí, co přímo nesnášejí Bejmi
  • 6 věcí, které vaše kočka nejvíc nesnáší a o kterých jste neměli ani tušení – NeposlušnéTlapky (neposlusnetlapky.cz)