Chovatelství

Praktické rady na dovolenou pro chovatele psů

Domácí mazlíčci obvykle bývají našimi nejlepšími přáteli a parťáky. Odjet na letní dovolenou bez nich pro mnohé jejich majitele vůbec nepřipadá v úvahu.

pes na dovolené

Jak ale mazlíčky na cestu dobře připravit? Na co všechno si dát pozor? Zeptali jsme se výživového odborníka značky Brit Ing. Martina Kváše.

Je lepší vzít mazlíčka na dovolenou s sebou, nebo ho raději nechat doma?

Vždy samozřejmě záleží na tom, na co je konkrétní zvíře zvyklé. Pokud jej majitelé brali s sebou maximálně na nedalekou chatu, výjezd na dovolenou v zahraničí pro něj bude pravděpodobně velmi stresujícím zážitkem. Stejně tak může být pro mazlíčka frustrující zůstat doma bez pána s ostatními členy rodiny, na které není příliš zvyklý. Obě situace se však dají řešit postupným cvičením a přípravou. Co se koček týče, jejich účast na dovolené nebývá úplně obvyklá, protože těžko snášejí změnu podmínek. Při jejich volném pohybu venku v cizí krajině navíc hrozí, že utečou a ztratí se. A pokud kočku raději zavřete do přepravky, asi ji tím také moc nepotěšíte.

Co bychom měli před cestou zajistit?

Majitel zvířete by se měl zaprvé ujistit, že ve zvoleném ubytování mohou pobývat také mazlíčci. Dále se musí seznámit s veterinárními předpisy zvolené destinace a potřebným očkováním. Důležité je ujasnit si, jak se na dovolenou pojede, a naplánovat, kdy a kde dojde na přestávky. Před cestou je nutné psovi zařídit pas a čip. Na lokalizaci čipu je třeba dávat pozor, může se totiž stát, že pod kůží „poodcestuje“ a při kontrole pak může nastat problém.


Jak pracovat se zvířetem, které má z cestování strach?

Důležité je naučit zvíře nastupovat do dopravního prostředku. Pokud se pes nastoupení bojí, nesmí se pán uchylovat k násilí, kvůli kterému si zvíře auto spojí s nepříjemným zážitkem. Vždy je lepší psa do dopravního prostředku vlákat pomocí pamlsku. Je-li zvíře během cesty neklidné, není dobré jej uklidňovat a chlácholit, stres se tím totiž zvyšuje. Pes se tak navíc jen utvrdí v tom, že jeho chování na pána působí a brzy si „vykňučí“ místo na jeho klíně. Tam by ale rozhodně cestovat neměl. Menší zvířata by měla cestovat v přepravní kleci, větší v kufru vozidla, kde mají dostatečný prostor, aby si lehla.

se psem na dovolenou

Co psovi na cestu zabalit?

Vždy je nutné myslet na dostatečnou zásobu vody a pravidelně zastavovat, aby se pes napil a vyvenčil. V případě, že zvíře trpí žaludečními nevolnostmi, je dobré mít v kapse běžný lék jako Kinedryl, který tyto obtíže zmírní. Před cestou ani v jejím průběhu by mazlíček neměl dostávat žádné pamlsky ani krmení. Pán by také neměl zapomenout přibalit zvířátku pelíšek, na který je z domu zvyklé a pomocí kterého mu v dočasném bydlišti vytvoří jeho teritorium. Důležité je zachovat každodenní „rituály“, tj. dobu krmení, čas procházek atd.

Dobré rady

Na co dávat u zvířete během letní dovolené pozor?

  • Pokud za oknem panují vysoké teploty, je třeba přizpůsobit úroveň aktivity počasí.
  • Dlouhé dálkové pochody nejsou v horkých letních dnech chytrou volbou.
  • Je-li aktivita z různých důvodů nezbytná (výstavy, sportovní ­výkony), je třeba psovi zajistit místo ve stínu, kde si bude moci odpočinout.
  • Dále je dobré pejska pravidelně osvěžovat, ať už pomocí vlhkého ručníku, nebo speciálním izolačním oblečkem.
  • Štěňata a senioři by na slunce měli chodit jen zcela výjimečně, protože horko snášejí hůře.
  • Srst je lepší v létě nestříhat, jelikož slouží jako přirozená izolace proti přímému slunečnímu světlu.
  • Při koupání platí pro pejsky stejná pravidla jako pro lidi: do vody by rozhodně neměli skákat „rozpálení“ po výkonu, měli by nejprve vychladnout a zklidnit se, aby nedošlo k velkému teplotnímu šoku.

Jak psa na cestách krmit?

Zvíře se samozřejmě bude cítit nejlépe, když bude dostávat krmivo, na které je zvyklé z domu. Problém však může nastat ve chvíli, kdy majitel psovi běžně vaří (příp. krmí BARF), a na dovolené k tomu nebude mít vhodné podmínky. V takové situaci je dobré sáhnout po granulích složením podobných stravě, kterou obvykle dostává, a začít mu je podávat krátce před odjezdem.

Text: redakce ve spolupráci s firmou Vafo
Foto: Vafo, isifa/Shutterstock