Chovatelství

Potřebují psi v horku jinou stravu? Odpověď vás možná překvapí

Máte doma čtyřnohého parťáka a všimli jste si, že s příchodem teplého počasí ztrácí chuť k jídlu? Miska zůstává plná, ven ho to tolik netáhne a nejraději se celý den vyvaluje ve stínu. Je to normální, nebo byste mu měli upravit jídelníček? A opravdu psi v létě potřebují jinou stravu než v zimě? Pojďme se na to podívat zblízka.

Pes konzumuje meloun
Zdroj: Shutterstock

V horku má i pes menší chuť k jídlu

Stejně jako lidé, i psi reagují na vyšší teploty zpomalením metabolismu. V parných dnech tak často ubývá chuť k jídlu – a to je naprosto normální. Tělo se přirozeně snaží vyhnout dalšímu „zahřívání“ trávením. Pokud tedy váš pes jí méně než obvykle, ale jinak je v pořádku, není důvod k obavám. Důležité je, aby pil dostatek vody a měl přístup k chladu a stínu.

Lehčí strava psům v létě svědčí

V letních měsících se často doporučuje psí jídelníček odlehčit. To ale neznamená, že by měl dostávat méně kvalitní nebo nutričně chudší potravu. Místo těžkých a tučných krmiv můžete sáhnout po variantách s vyšším podílem bílkovin a menším množstvím tuků. Vhodné jsou například granule s rybou nebo kuřecím masem, které jsou lehce stravitelné a tolik nezatěžují organismus.

Pes konzumuje meloun
V létě můžete psovi jako osvěžení nabídnout malé množství vhodného ovoce. | Zdroj: Shutterstock

Pozor na přehnané chlazení pamlsky z mrazáku

Možná jste už viděli návody na domácí zmrzlinu pro psy – zmražený vývar, jogurt s ovocem nebo kostky ledu s pamlsky. I když to může znít osvěžující, s těmito dobrotami opatrně. Prudké ochlazení může citlivějším psům způsobit trávicí potíže nebo dokonce zánět hltanu. Pokud chcete chlazený pamlsek, nechte ho nejdřív chvíli povolit, než ho pejskovi nabídnete.

Hydratace je důležitější než množství jídla

V létě je pro psa daleko důležitější než samotné jídlo dostatečný přísun tekutin. Voda by měla být stále čerstvá, chladná, ale ne ledová, a dostupná nejen doma, ale i na cestách. Některé psy také potěší speciální vlhké krmivo, které kromě výživy dodá i tekutiny. Pokud se vám zdá, že pes méně pije, můžete mu do vody přidat pár kapek vývaru – ne slaného – nebo vyzkoušet fontánku, která podporuje přirozenou zvědavost.

Pes leží na zemi
Skvělým pomocníkem může být i chladicí podložka. | Zdroj: Shutterstock

Kdy změnit krmivo?

Pokud pes dlouhodobě nejí, hubne nebo je apatický, je na místě zpozornět. Letní změny by měly být spíše jemného rázu, ne radikální. Pokud krmivo vyhovuje celoročně a pes je zdravý, není důvod ho měnit. Úprava porcí nebo zavedení lehčích alternativ ale může pejskovi zpříjemnit léto a pomoci mu zvládnout horka s větším komfortem.

A co štěňata nebo starší psi?

Štěňata, březí feny a starší psi mohou být na změny teplot citlivější. U těchto skupin je ještě důležitější dbát na vyvážený příjem energie a tekutin. V jejich případě může být i drobný pokles apetitu signálem, že něco není v pořádku. V takových situacích se vyplatí konzultovat změny stravy s veterinářem.

Každý pes je jiný

To nejdůležitější nakonec – stejně jako lidé, i psi mají své chutě, zvyky a potřeby. Co vyhovuje jednomu, nemusí druhému. Sledujte svého parťáka, všímejte si drobných změn a reagujte s citem. V horkých dnech mu dejte prostor na odpočinek, chlad a misku s čerstvou vodou – a když bude mít chuť, nabídněte mu něco dobrého a lehkého. On vám sám ukáže, co mu vyhovuje.

Text: Katarína Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů