Atlas

Dlouhonosec kaštanový (červivé kaštany)

Červivé jedlé kaštany má na svědomí dlouhonosec kaštanový. Larvy vyžírají nitro kaštanů, na povrchu je vidět dírka.

dlouhonosec kaštanový
Dlouhonosec kaštanový (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škůdce má u nás za rok jednu generaci a způsobuje červivost jedlých kaštanů. Dospělý jedinec – brouk má asi 8 mm dlouhé tělo a velmi dlouhý nos. Přezimuje ve stadiu larev, ty se následně před létem zakuklí. V létě se objevují dospělí jedinci, samičky kladou vajíčka do vyvíjejících se plodů jedlých kaštanů. Vylíhnuté larvy vyžírají nitro semen, na povrchu je viditelný okrouhlý otvor, skrz který larva vylézá.

Chemická ochrana

Ideální je použít přípravek Karate ZEON 5 CS v době rojení dospělých jedinců, tedy v srpnu a v září. Chemická ochrana je potřebná v lokalitách s vyšších výskytem tohoto škůdce. Postřik je třeba zopakovat dvakrát.

Prevence

Pěstování jedlých kaštanů na ideálních stanovištích, vhodný výživový režim, pravidelný monitoring výskytu škůdců. Sběr napadaného listí, zbytků plodů a poškozených semen z míst pod stromy. Podle potřeby řez.

dlouhonosec kaštanový; brouk na jedlém kaštanu; larvy v semenech jedlého kaštanu; okrouhlé otvory na semenech jedlého kaštanu; červivé kaštany; dírky v kaštanech; kaštany; choroby kaštanů