Atlas

Bradavičnatost listů hrušní (hrbolky na listech hrušní, roztoči hrušní)

Hrbolky na listech hrušní způsobuje roztoč vlnovník hrušňový. Napadá zejména starší stromy.

bradavičnatost hrušní
Bradavičnatost hrušní (Foto: Shutterstock)

Projevy

Typickou tvorbu bradaviček a hrbolků na listech hrušní vyvolává vlnovník hrušňový. Jde o velmi častý problém starších stromů hrušní, které jsou oslabené. Jen občas se vyskytuje na mladších hrušních, a i to zejména na jedincích ve školkách nebo v zahradách se staršími hrušněmi. Škůdce přezimuje v kůře nebo pupenech.

Chemická ochrana

Není potřeba, při silnějším napadení můžeme použít akaricídy. Osvědčilo se i ošetření starších hrušní v době pučení Sulkou.

Ekologická ochrana

Důležité je mechanicky ze stromů odstranit všechny poškozené listy, případně celé výhonky s poškozenými listy. U starších jedinců to může být pracné.

Prevence

Pěstování hrušní v ideálních podmínkách, pravidelný řez a prosvětlování, předjarní postřiky, přihnojování a kontrola zdravotního stavu, například kontrola kůry. Při výskytu problému je důležité zasáhnout co nejdříve. Starší a málo rodící stromy je lepší odstranit. Pozor je třeba dát i při očkování, škůdce si můžeme ze starší dřeviny přenést na mladší.

bradavičky na listech hrušní; puchýře na listech hrušní; hrbolky na listech starších hrušní; hrušně; choroby hrušní; hrbolky na listech; roztoči; vlnovník hrušňový