Atlas

Bílá hniloba révy (měknutí hroznu, octový zápach hroznu)

Měknutí bobulí hroznu, zbarvování do mléčna a u modrých odrůd do hněda, které provází octový zápach bobulí, způsobuje bílá hniloba révy. Co pomůže?

bílá hniloba révy
Bílá hniloba révy(Foto: Shutterstock)

Projevy

Zasažené bobule bílých odrůd révy se zbarvují mléčně až světle hnědě, modrých hnědě. Bobule měknou, hnijí a obvykle rychle usychají, scvrkávají se. Identifikátorem je octový zápach napadených hroznů. Vyvolává ho přemnožení a činnost octových bakterií. K napadení dochází během teplejšího a vlhkého počasí, často po mechanickém poškození kroupami nebo po poškození chorobami a škůdci. Někdy se onemocnění projeví i na listech, ty jsou špinavě zelené a tvoří se na nich skvrny, které hnědnou a zasychají. K infekcím bobulí dochází od začátku léta do sběru hroznů. Intenzita poškození závisí na spektru podmínek pro šíření houby.

Chemická ochrana

Po krupobití nebo jiném vážnějším poškození plodů je třeba bezodkladně uskutečnit ošetření fungicidním přípravkem. Použít je možné přípravky Folpan 80 WDG, Luna Experience, Melody Combi WG nebo Quadris Max. Nejsou však dostupné v malospotřebitelském balení.

Ekologická ochrana

Preventivně použít přípravek Alginure zvyšující odolnost rostlin proti houbovým chorobám.

Prevence

Pěstování odolnějších odrůd a volba více chráněného místa. Každoroční řez, správná výživa a ochrana plodů před mechanickým poškozením. Důsledná kontrola zdravotního stavu révy a řešení problémů v počátečních stadiích.

bílá hniloba; hnědé skvrny na bobulích; hnití bobulí; scvrkávání bobulí; octový zápach bobulí; choroby révy; hrozny; réva