Atlas

Bílá hniloba mrkve (povlak na mrkvi, povlak na petrželi)

Bílý práškovitý povlak na uskladněné kořenové zelenině způsobuje bílá hniloba. V pozdější fázi se na kořenech mohou tvořit tmavě šedé až černé hrudky.

bílá hniloba mrkve
Bílá hniloba mrkve (Foto: Shutterstock)

Projevy

Patří k typickým skládkovým chorobám mrkve, petržele, celeru a pastináku. Projevuje se tím, že na napadených kořenech se vyskytuje bílý práškovitý povlak. V jeho středu se tvoří tmavě šedé až černé hrudky. Pletiva pod povlakem jsou vodnatá, zapáchají a hnijí. Houba může napadnout kořeny mrkve a další kořenové zeleniny během celého vegetačního období, nejvýraznější škody ale způsobuje během skladování.

Chemická ochrana

Používání přípravku Signum ve formě postřiku.

Ekologická ochrana

Aplikace bakteriálního produktu NovaFerm MULTI. Použití přípravku Contans WG.

Prevence

Dodržování ideálních pěstitelských podmínek, uplatnění vhodného osevního postupu a střídání pěstitelských ploch. Vyhýbání se intenzivnímu zavlažování a přehnojování hnojivy s vyšším obsahem dusíku.

bílá hniloba mrkve; bílá hniloba kořenové zeleniny; práškovitý povlak na kořenech mrkve; bílý povlak s černými tečkami na kořenech zeleniny; povlak na petrželi; kořenová zelenina; mrkev; petržel; choroby mrkve; choroby petržele; celer; choroby celeru; pastinák