Atlas

Bakteriální nekróza aktinidie (skvrny na listech kiwi, Pseudomonas syringae pv. actinidiae)

Nebezpečná choroba, která se může šířit kvůli tomu, že bakterie může být v době koupě sazenice přítomná bez příznaků.

Projevy

Jedná se o velmi nebezpečnou bakteriální chorobu. Původcem onemocnění je Pseudomonas syringae pv. actinidiae. Tyto bakterie dokážou přežívat v kupovaných sazenicích bez viditelných příznaků napadení, a tak si ji můžeme přinést domů se zdánlivě zdravou sazenicí. Choroba se později projevuje hnědnutím puků a květů. Na listech se objevují hnědé skvrny se žlutým okrajem (a možným přítomným slizem na spodní straně listů). Na větvích a kmeni je viditelná nekróza kůry. V polovině zimy je možné pozorovat na rostlině malé kapky slizu. Na jaře jsou pozorovatelné gumové útvary, které rostlina vylučuje z trhlin v kůře, nebo na místě řezu.

Chemická ochrana

Chemická ochrana je obtížná. V současnosti nejsou dostupné žádné chemické přípravky vhodné proti této chorobě. V případě zjištění příznaků bakteriální nekrózy aktinidie je potřeba okamžitě kontaktovat diagnostickou laboratoř ÚKZÚZ.

Prevence

Z hlediska prevence se doporučuje jarní postřik přípravky na bázi mědi, pravidelná prohlídka rostlin a sledování symptomů.

hnědé skvrny na listech kiwi; sliz na kiwi; gumové útvary na aktinidii; hnědnutí květů na kiwi; hnědnutí puků na kiwi; nekróza kůry