Zahrada

Stoletá tradice zahradníků

Jmenují se Divišovi a mají od roku 1906 v Radonicích, kousek od Prahy, zahradnictví. Založil je otec dnešního nestora této rodinné firmy pana Josefa Diviše. Ten už předal vedení svému synovi, který teď už do stejné funkce zaučuje nejmladšího z rodu Divišů – Jana.

Zakladatel firmy se věnoval především zelinářství a květinářství. Dnes Divišovi nabízejí i okrasné dřeviny, floristické služby, ale také projekci a realizaci zahrad. My jsme návštěvu zahájili natáčením s manželkou dnešního šéfa, paní Alenou Divišovou. Protože se věnuje především floristice, ukázala nám, jak si představuje svatební dekorace pro ty, kteří mají svatbu v měsíci září.

Tak tedy… Každý ze svatebních hostů dostane drobnou květinovou maličkost, na stole bude mít svoji jmenovku z jablíčka, také auto i květina do klopy pro ženicha budou zdobeny jakousi aplikací kytice nevěsty. Mimochodem – svatební kytice paní Divišové jsou vyhlášeny daleko široko, ona sama dělá nejraději právě ty záříjové, protože jednak (podle jejího muže) bývají záříjová manželství ta nejšťastnější a za druhé lze v této době kombinovat pozdně kvetoucí květiny se zrajícím ovocem.

U Divišů najdete v této době bohatý sortiment chryzantém. Škála kutivarů se liší výškou, tvarem i barvou a Jan Diviš nám ukázal, jak lze vhodně chryzantémy kombinovat i s jinými pozdně kvetoucími rostlinami do truhlíků a mis. Když odkvetlou chryzantému sestřihnete, zahrnete do záhonu a přikryjete na zimu chvojím, máte velkou naději, že vám o příštím podzimu vykvete znovu. Jen ji musíte po jaru začít vydatně živit, aby koncem léta nasadila co nejvíc poupat.

Nestor rodiny pan Josef Diviš občas zvědavě pozoruje ruch v zahradnictví, ale naplno se věnuje včelaření. Zatím se mu nepodařilo pro tohoto koníčka získat syna ani vnuka, ale věří, že se mu to jednou povede. Včelaři potřebují mladou krev jako sůl.

Článek z aktuálního čísla časopisu Recepty prima nápadů 11/2011, které je práva na stáncích.

Komentovat

Nepřehlédněte