Zahrada

POSEZONNÍ PÉČE O SKLENÍK

Skleník nám přináší po celou sezonu značný užitek. Díky němu máme k dispozici nejen rychlenou zeleninu, ale můžeme zde pěstovat i náročné druhy, jako rajčata, okurky nebo papriky. Aby příští rok byla sklizeň zase tak krásná jako letos, musíme se o skleník také řádně postarat.

KONTROLNÍ SEZNAM

MATERIÁL- 150 Kč

  • spojovací tmel (pro lepení polykarbonátových desek) – 150 Kč

NÁŘADÍ

  • železné hrábě
  • rýč
  • ruční lopatka
  • ruční plečka
  • konev s vodou
  • dada nářadí

1. NÁŘADÍ A POMŮCKY

sklenik

Připravíme si vše potřebné. Pokud se chystáme navážet rostlinný materiál nebo chlévský hnůj pro zúrodnění, nezapomeneme si přichystat i kolečko.

2. DOTAŽENÍ SPOJŮ

sklenik

Určitě se zaměříme na dotažení všech šroubových spojů skleníku.  Abychom si práci zefektivnili, můžeme využít trubkové klíče s ráčnou a cvrkem.

3. KONTROLA TMELENÍ

sklenik

UV záření a povětrnostní vlivy mají negativní vliv na spoje, vzniklé lepením. Pokud je tmel již zvětralý nebo se loupe, opatrně jej odstraníme a naneseme nový.

4. OČISTA

sklenik

Po drobných opravách se přesvědčíme o tom, zda nejsou polykarbonátové desky příliš zašpiněné. Pokud tomu tak je, můžeme nečistoty odstranit mokrým hadrem, tam, kde netmelíme, použijeme zahradní hadici.

5. DVEŘNÍ PANTY

sklenik

Vnitřní části otevírání důkladně očistíme a namažeme trochou vazelíny nebo oleje.

6. MADLA U DVEŘÍ

sklenik

Otevírání by mělo „chodit“ snadno, není-li to tak, musíme zjistit příčinu. Na vrchní části madel je vhodné použít plastové návleky – jsou příjemné pro ruce a brání příp. drobným poraněním.

7. SAMOČINNÉ VĚTRÁNÍ

sklenik

Větrání musí fungovat naprosto spolehlivě. Nejen, že v létě brání přehřívání, ale pomáhá i při likvidaci nadbytečné vlhkosti, která je původcem houbových chorob.

8. RYTÍ

sklenik

Půdu ve skleníku ryjeme každoročně. Přidáme různý rostlinný materiál nebo chlévský hnůj. Dřevěná štěpka pomáhá k provzdušnění.

9. OKAPY

sklenik

V místech, kde padá sníh, určitě odstraníme okapový systém. Větší množství sněhu totiž může okapy poškodit.

10. DESINFEKCE

sklenik

Pokud se na rostlinách objevili škůdci, musíme skleník vydezinfikovat. Půdu po rytí povápníme, čímž škůdce a choroby zlikvidujeme. Napadené rostliny likvidujeme spálením, do kompostu nepatří.

11. NA ZÁVĚR

sklenik

Skleník ponecháme po sezoně otevřený. Zabráníme tím kondenzaci vlhkosti, nebo naopak přílišnému vysychání půdy.

DOBRÉ RADY

  • Nejméně jednou za tři roky musíme půdu ve skleníku vyměnit za novou, neboť ta stávající je již vyčerpaná. Pro tyto účely je úplně nejlepším řešením řádně prosetá kompostová zemina, která je plná živin a bude vyhovovat všem druhům pěstované zeleniny.
  • Odstraněnou zeminu můžeme využít třeba na zakládání nového kompostu nebo při různých pracích v zahradě, které souvisejí s terénními úpravami. Tuto hlínu je však škoda použít jako zavážkovou, proto ji využijeme pro založení vrchní vrstvy, ve které porostou okrasné rostliny nebo trávníkový koberec.

Text, foto a realizace: Jaromír Malich