Nafukovací bazén a proč se v nich dělá díra
Nafukovací bazén je skvělou možností, jak se v létě můžete osvěžit. Jsou poměrně snadno dostupné, rychle se nafouknou a bavit se v nich může celá rodina. Bohužel však jejich měkká a pružná konstrukce je jejich slabou stránkou.
Jednou z nejčastějších příčin poškození stěn nebo dna bazénu je nesprávně připravený terén, na němž je bazén umístěn. Lidé se bohužel často při umístění bazénu spokojí s nalezením relativně rovného místa. Jenže to nestačí, protože zlomené větve stromů, ostré kameny, tvrdá semena nebo jiné drobné tvrdé předměty ho mohou snadno propíchnout.
Další velmi častý faktor, který vede k propíchnutí, je nesprávné skladování po ukončení sezóny. Mnoho lidí totiž bazén po létě jednoduše sbalí a uloží, aniž by ho řádně vyčistili a vysušili. Nedbají dokonce na to, kam ho ukládají. Bazén by měl být uložen ideálně v originálním obalu nebo pevné folii na místě, kam se nedostanou hlodavci ani domácí mazlíčci.

Jak najít díru v bazénu?
Hledání díry v nafukovacím bazénu může být skutečnou detektivní prací, zvláště, když jde o malý sotva viditelný otvor. Přece jen však existuje několik osvědčených metod, které vám pomohou lokalizovat únik.
Vůbec ten nejjednodušší, ale nejúčinnější způsob pro malé a střední bazény je trik s mýdlovou vodou. Stačí na povrch bazénu nanést mýdlovou vodu nebo saponát na nádobí a pečlivě sledovat, co se děje. V místě, kde uniká vzduch, se začnou tvořit charakteristické vzduchové bubliny. Může jít o malý pramínek bublinek, takže je nutné jednat velmi opatrně a s dostatečnou trpělivostí.
U větších bazénů potom můžete vyzkoušet trochu jinou metodu. Je sice časově náročnější, ale vyplatí se. Je spojena s pečlivým sledováním, zda do bazénu neunikají v nějakém místě bublinky, zatímco z druhé strany prosakuje voda.
Jak zalepit díru v bazénu
- Jakmile se vám podařilo lokalizovat únik, měli byste se vrhnout na jeho opravu. Pro nafukovací bazény si vyberte vždy vodotěsnou záplatu a lepidlo určené speciálně pro PVC materiál. Dejte si však pozor, aby dotyčná záplata byla větší než díra, tedy aby poskytla dostatečné překrytí a pevné spojení.
- Místo před nalepením záplaty očistěte, odmastěte a vysušte. Povrch totiž musí být dokonale čistý. Pro lepší přilnavost můžete povrch kolem díry ještě jemně zdrsnit jemným brusným papírem. Následně místo ještě znovu odmastěte acetonem nebo jiným vhodným odmašťovačem.
- Vystřihněte si o něco větší záplatu. Poté naneste lepidlo rovnoměrně na celou plochu záplaty a na poškozenou oblast bazénu. Vyvarujte se ale zároveň i toho, abyste nanesli nadměrné množství lepidla, které by mohlo ztížit schnutí a pevné přilnutí.
- Záplatu nalepte na poškozené místo a pořádně přitlačte. Je důležité, aby na dané místo byl vyvíjen tlak po dobu několika hodin, aby lepidlo přilnulo. Jelikož je nereálně, abyste po celou dobu záplatu drželi, zatěžte místo nějakým těžkým předmětem, abyste zajistili konstantní tlak.
- Takto opravený bazén nechte na dobře větraném místě, dokud lepidlo zcela nezaschne. Pozor, doba schnutí se může lišit v závislosti na typu lepidla a okolní teplotě, a proto vždy dodržujte to, co výrobce uvádí na obalu. Nespěchejte s napouštěním bazénu, protože by to mohlo vést k opakovanému úniku.

I v tomto případě platí, že nejdůležitější je prevence
- Při každém rozkládání bazénu věnujte maximální pozornost terénu. Důkladně ho očistěte. Vyhněte se umístění v blízkosti jehličnanů. Umístěte ho na další podložku nebo pěnovou skládačku, která ho ochrání před mechanickým poškozením. Existují dokonce speciální podložky určené přímo pro bazény, které poskytují dostatečnou ochranu a stabilitu.
- Po skončení sezóny bazén důkladně vyčistěte, opláchněte a hlavně ho vysušte. Jakákoliv vlhkost totiž může vést k plísním a poškození materiálu. Pak bazén složte podle pokynů výrobce a uložte ho nejlépe do původního obalu. Uložte ho na suché místo, kam se nedostanou hlodavci, ani domácí zvířata.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroje informací: empik.com, decathlon.pl, aquamonkey.pl, trzymyszy.pl, ataszek.pl