Zahrada

Dopřejte si dokonalou relaxaci uprostřed zeleně

Místo, kde si můžete odpočinout od každodenních povinností a starostí, snadno vytvoříte v každé zahradě – menší i větší. Ve městě i na venkově. Někdy stačí skutečně málo, často detail, a zahrada se stane jedinečným místem plným pohody a klidu. A to i na konci léta…

zahradní posedení

Sympatické zahradní zákoutí pod vyššími dřevinami je jako stvořené k načerpání ztracené energie. K pohodě přispívá vodní prvek a atraktivní kompozice složená ze stínomilných trvalek. Příjemným zpestřením jsou oranžově kvetoucí kuklíky ladící se sedáky.

U vstupu

Malé zahradní posezení se dá vytvořit i na malé ploše u vstupu do domu. O pohodu se postará vkusný zahradní nábytek a několik rostlin kvetoucích nebo s okrasnými listy, klidně i ve vegetačních nádobách. Praktickým doplňkem je zahradní lucerna.

Kvetoucí les

Není nic lepšího, než si posedět po náročném pracovním dnu v zahradě, uprostřed nádherně rozkvetlých trvalek a bujného kapradí. V kurzu jsou výsadby připomínající přírodní prostředí. Důležitá je průběžná péče, ale výsledek stojí za to.

zahradní posedení

Uprostřed květin

Též na malé a částečně kryté lavičce uprostřed květinové zahrady se dá odpočívat, vychutnat si letní nápoj, případně přečíst si něco z oblíbené knihy či časopisu. Dobře udělá i chvíle odpočinku během nutných zahradních prací. Takové místo se vyplatí obklíčit kvetoucí zelení, voňavými či aromatickými květinami, které odpuzují dotíravý hmyz, například muškáty.

zahradní posedení

Zvuky přírody

I v menší městské zahradě se dá najít místo jako stvořené k meditování či intimním rozhovorům. Jeho atraktivitu zvýší rostliny, které jsou zdrojem různých zvukových efektů. Listy břízy, nízkých bambusů a okrasných trav o sobě dávají vědět už při jemném vánku.

zahradní posedení

Pod domkem

V maličké víkendové zahradě pod lesem se našlo místo pro sezení přímo před zahradním domkem. O příjemné vjemové zážitky se starají aromatické bylinky. Nechybí ani kvetoucí rostliny, ať už v nádobách, nebo vysázené přímo pod nohama. Venkov si může dovolit pestrost.

zahradní posedení

Zahradní houpačka

Najděte si pro ni místo, hlavně pokud zahradu užívá velká rodina. Vyplatí se věnovat pozornost i výsadbě v jejím okolí. Neumísťujte ji ke vzácnějším rostlinám náchylnějším na poškození.

zahradní posedení

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, isifa/Shutterstock