Poradna Zahrada

Proč zimní ochrana rostlin igelitem není vhodná?

Dotaz: Před příchodem silných mrazů jsem choulostivé keře zabalil do igelitové fólie. Pak jsem se dozvěděl, že to prý je spíš na škodu. Je to opravdu nevhodné? Jakub K., Mlázovice

zimní ochrana rostlin

Ochrana proti mrazu igelitem je opravdu nevhodná. Jedná se o materiál nepropustný. Při slunečním svitu dochází k rychlému nárůstu teploty pod tímto krytem a do i na poměrně vysoké hodnoty. Večer se pak teplota rychle sníží prakticky na okolní hodnoty. Tyto prudké výkyvy je právě to, co rostliny nejvíc poškozuje.

Díky nepropustnosti se pod fólií sráží a zadržuje vlhkost, která může namrzat nebo při teplejším počasí napomáhá k tvorbě plísní. Může se tak snadno stát, že na jaře po odkrytí bude rostlina pokrytá houbovým povlakem.

zimní ochrana rostlin

Vhodná ochrana rostlin

Pro ochranu je vhodná bílá netkaná textilie, sláma, rákosí nebo chvojí. Všechny tyto materiály kromě ochrany proti silným mrazům zabraňují nebezpečnému přehřátí chráněných druhů zimním sluncem,  propouštějí vzduch a tak zde nehrozí ryziko kondenzace vody a vytváření nežádoucí tzv. vlhké komůrky.

Odpověděli: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autor, isifa/Shutterstock


Zeptejte se

Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz