Interiér Online poradna

Mícháte čisticí prostředky? Riskujete otravu. Které látky nikdy nemíchat?

Míchání chemie v době, kdy se honíme za tou nejvyšší čistotou a leskem není nic neobvyklého. Pochopitelně, cíl je přece jasný, maximalizovat účinnost. Jenže si vůbec neuvědomujeme, že by tomu mohlo být úplně jinak, natož, aby nás napadlo, že tím hazardujeme se svým zdravím, případně riskujeme nebezpečnou reakci. Pojďme se proto blíže podívat na to, proč bychom některé čistící prostředky doopravdy neměli míchat. Budete překvapeni.

Žena v zástěře a růžových gumových rukavicích drží různé lahve s čisticími prostředky a vypadá unaveně nebo znechuceně.
Zdroj: Shutterstock

Míchání chemie není vždy dobrým nápadem 

Míchání chemie je důležité nejprve pochopit. Některé čistící prostředky mají totiž aktivní složky, které reagují s nečistotami na různých principech. Zásadní je to, co určuje pH roztoku (Voda má třeba neutrální pH, které je 7.).

  • Kyselé prostředky (mají nižší pH) potom skvěle odstraňují minerální usazeniny jako třeba vodní kámen nebo třeba rez. Mají také dezinfekční vlastnosti.
  • Zásadité prostředky mají zase vyšší pH. Tyto prostředky si poradí s organickými nečistotami, tuky a mastnotou.

Do tohoto bodu je to skvělé. Problém však nastává, když je smícháte dohromady nebo když je smícháte s jinými silnými chemickými látkami. Místo zvýšení účinnosti ji naopak tímto způsobem snížíte a co je horší, velmi často je to spojeno s uvolněním toxických plynů, z nichž se můžete až otrávit a někdy může dojít dokonce i k explozi. S mícháním čistících prostředků si proto není radno zahrávat. 

Plastová láhev s etiketou „Ammonia“ (čpavek), určená k použití při úklidu domácnosti.
Čpavel s bělidlem vytváří toxický plyn. | Zdroj: Shutterstock

A jaké kombinace jsou vůbec ty nejhorší?

Bělidlo s čpavkem 

Kombinace bělidla s čpavkem, který se často nachází v čističích oken, vytváří toxický plyn chloramin. Jeho vdechování může způsobit dušnost, bolest na hrudi, pálení a podráždění dýchacích cest. A proto nikdy nekombinujte bělidlo s prostředky obsahujícími čpavek. 

Bělidlo s alkoholem vás může otrávit 

Míchání bělidla s alkoholem, třeba s dezinfekčními gely na ruce nebo některými čističi, může vést k vzniku chloroformu. Ta pak způsobuje závratě, zvracení, poškození kůže, očí a dýchacího systému. 

Bělidlo s kyselinami může být vaše poslední zkušenost 

Jednou z nejčastějších a nejnebezpečnějších chyb je míchání bělidla s kyselinami, tedy s octem nebo třeba i čističi toalet. Tato směs totiž uvolňuje vysoce toxický plyn chlor, který může způsobit silné pálení a podráždění dýchacích cest, očí a kůže. V extrémních případech pak může způsobit dokonce až indukovanou pneumonii nebo může poškodit nervový systém. A proto mějte doopravdy na paměti, abyste žádné kyselé prostředky s bělidlem nemíchali. 

Další nebezpečné kombinace čistících prostředků, kterým byste se měli vyhnout 

Peroxid vodíku a ocet je poměrně otravnou kombinací

Obě látky jsou samostatně velmi oblíbenými čistícími prostředky, jejich smícháním však vzniká kyselina peroctová, což je chemická látka, která může způsobit podráždění kůže, očí, nosu a plic. 

Pozor si dejte i na kombinování čističů odpadů, může to být výbušná kombinace 

Čistící prostředky k čištění odpadů jsou extrémně silné chemikálie, které by se neměly nikdy míchat, natož mezi sebou. Výrobci totiž používají různé kombinace aktivních složek, které po smíchání s jinými čistícími prostředky mohou vyvolat prudkou, toxickou nebo dokonce výbušnou reakci. V případě, že vám jeden čistič nezabral, nepoužívejte proto hned další. Je důležité, abyste mezitím důkladně propláchli odpad.

Jedlá soda vysypaná na modrý textil, v pozadí citron, limetka, dřevěný kartáč a sklenice s nápisem „baking soda“.
Soda s peroxidem vytváří chemickou látku, která může způsobit podráždění kůže. | Zdroj: Shutterstock

Kombinace čistících prostředků mohou vyvolat nečekané reakce 

Jak již bylo zmíněno výše, výrobci do svých čistících prostředků používají různé kombinace aktivních složek mohou vyvolat nepředvídatelné a nebezpečné reakce. A proto to radši ani nezkoušejte a používejte tyto prostředky jen k tomu, čemu jsou určeny. 

Jedlá soda a ocet – falešný dojem umocnění efektu

Kombinace jedlé sody a octu patří k populárním domácím vychytávkám, jenže to je omyl. Smícháním dojde k prudké reakci, u níž vznikne octan sodný, oxid uhličitý a voda. Octan sodný má jen mírně zásadité pH a není účinným čistícím prostředkem. Oxid uhličitý je potom plyn, který uniká a zbytek je voda. V konečném výsledku se obě látky vzájemně neutralizují a směs se chová jako voda. Nic moc nevyčistí. Smysl je má však používat odděleně. 

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroje: szu.gov.cz, aazdravi.cz, dewolf.cz, fakt.pl, medonet.pl, dom.wprost.pl, tech.wp.pl,