Poradna Zahrada

Kdy přesadit starší stromek jabloně a višně?

Dotaz: Rádi bychom přesadili čtyřleté stromky jabloně a višně. Stěhujeme se a rádi bychom tyto stromky měli na jiném místě. Kdy je vhodná doba pro přesazení?

přesazování jabloně

Přesázejte podle stáří stromku

Především je nutné znát stáří stromku.

Jádroviny lze přesazovat do stáří deseti let, nejlépe na podzim, výjímečně brzy zjara, aby se do počátku vegetace dobře usadily.

Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře. Třešně, višně a slivoně pak do stáří deseti let, meruňky do sedmi let, broskvoně do čtyř let nejlépe na počátku rašení a ořešáky pak do stáří deseti až patnácti let. Stromkový angrešt a rybíz lze přesadit do stáří čtyři až šest let, keřový pak rozdělit a přesadit ve stáří deset i více let.

Přesazení mladších stromků a keřů má vždy větší naději na úspěch a je méně pracné.

Příprava kořenového balu je základ

Předpokladem úspěšného přesazení již zakořenělého stromku je zachování kořenového balu. Proto se vyplatí již rok před přesazením vykopat po obvodu koruny příkop ve vzdálenosti 40-70 cm od  kmene a zasypat jej kompostovou zeminou. Tato vrstva během vegetace dobře prokoření a kořenový bal se při přesazování lépe udrží, než když je stromek přesazován bez předchozí přípravy.

Při přesazování na větší vzdálenost kořenový bal obalíme pytlovinou, nebo jinou vhodnou tkaninou. V připravené jámě pak kořeny po obvodu hladce zarovnáme a kořeny dobře utěsníme zemí.

Při jarním přesazování korunu přesazeného stromku zmladíme. U starších stromků se osvědčuje seříznout korunu koncem února až začátkem března a samotné přesazení provést až na počátku rašení.

přesazování ovocných stromů

Aby strom dobře zakořenil, zajistíme jej proti vyvrácení větrem třemi tyčemi nebo dráty, které podložíme pytlovinou, aby se nezařezávaly do dřeva, a upevníme ke kolíkům zaražených do země. Ke zmenšení výparu se vyplatí obalit kmen pytlovinou.

Za vegetace strom důkladně zaléváme a teprve po přijmutí začneme s přihnojováním.

Rada na závěr

U přesazeného stromu je vhodné odstranit všechny květy, případně plody, aby se nevysiloval. Pokud chceme přesazovaný stromek přeroubovat, uděláme to na jaře a s přesazením počkáme na podzimní období. Přesazení vyžaduje poměrně hodně práce, a zpravidla přesazené stromy hůře rostou a méně plodí, přistupujeme k němu jen ve výjimečných případech.

Odpověděla: Ing. Ludmila Dušková
Foto: iStock

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz