Poradna Zahrada

Jakými způsoby je možné množit zahradní kiwi?

Dotaz: Minulý rok jsem dostal od známých rostlinu zahradního kiwi, aktinidii význačnou. Rostlině se daří, chtěl bych si ji ale namnožit, můžete poradit, jaký způsob bude nejvýhodnější?

zahradní kiwi s plody
Zdroj: Shutterstock

Odpověděla: Lucie Peukertová

Aktinidie se dá úspěšně množit řízkováním i hřížením. Při hřížení stačí výhon připevnit k půdě například drátkem. V místě kontaktu se časem vytvoří kořínky. Jakmile budou dostatečně silné, dá se výhon od mateřské rostliny odříznout a vysadit už jako samostatná rostlina.

Další možností je pak řízkování, které se dá u kiwi provádět dokonce ve třech různých obdobích. Přibližně v dubnu se dá tato jedlá popínavka množit mladými, ještě nezdřevnatělými řízky. V tomto případě se odebírají koncové zkrácené větévky, kterým se vyštípne vrchol a ze spodní části se odstraní mladé listy. Tyto nedřevnaté řízky jsou ale náchylné na vadnutí, proto se musí co nejdříve po nařezání ošetřit stimulátorem a zapíchnout do písčité zeminy. Dvakrát denně je nutné je rosit vodou.

V letním období pak máte možnost využít množení pomocí polodřevnatých řízků. Výhoda této metody spočívá ve velké produktivitě. Z jednoho delšího výhonu můžete odebrat třeba i deset řízků. U těch se nechá asi dvojice listů a báze se šikmo seřízne ostrým vydezinfikovaným nožem. Řezná plocha se opět „namočí“ do stimulátoru a hned zapíchne do substrátu.

Množit ale můžete i pozdě na podzim, ideálně pak v době, kdy jsou rostliny už bezlisté. Řízky dlouhé asi 30 cm se zapíchnou bází dlouhou 10 cm do zeminy. Musí být opět šikmo seříznuté a namočené do stimulátoru. Řízky se svazují do svazku a takto se dají do půdy. U této metody zjistíte úspěšnost až další rok přibližně v květnu, kdy bude zřejmé narašení u těch řízků, které přežily.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů