Poradna

Co pěstovat na místě, kde celý den praží slunce. Určitě zkuste suchovzdorné letničky

DOTAZ: Na předzahrádce bych ráda pěstovala pestré květiny, ale na záhon celý den praží slunce a je tam sucho. Jaké letničky bych zde mohla pěstovat?

Měsíček
Zdroj: Shutterstock

Protože je už docela pokročilá doba, s výsevem už moc neotálejte. Pokud trváte na pěstování letniček, určitě doporučujeme směs suchovzdorných letniček pro přímý výsev. Mezi zastoupenými druhy najdete například chrpu, měsíček nebo sluncovku kalifornskou. Zkusit ale můžete i tak trochu sukulentně vyhlížející šruchu velkokvětou (Portulaca grandiflora).

Dorůstá výšky okolo 20 cm a kvete ve výrazných pastelových tónech, které jsou vidět už z dálky. Rostlina tvoří půdopokryvné výhony se ztlustlými lístky, které fungují jako zásobárna vody. Šrucha snese i chudší půdy včetně přísušku. Kromě odrůd s jednoduchými květy seženete i plnokvěté, krásné jsou obě. Šrucha se vysévá v březnu nebo v dubnu, proto s ní už nečekejte. V květnu budete mít možná štěstí na předpěstovanou sadbu v některém ze zahradnictví.

Pěstování letniček a šruchy velkokvěté je skvělou volbou pro každého zahrádkáře, který touží po pestré a nenáročné zahradě. S vhodnou přípravou půdy, správnou zálivkou a dodržováním jednoduchých tipů a triků můžete dosáhnout bohatého a dlouhodobého kvetení. Šrucha velkokvětá svými výraznými pastelovými barvami a nenáročností přinese do vaší zahrady živý nádech a její sukulentní lístky budou zásobárnou vody během horkých letních dnů. Neváhejte, pusťte se do výsevu a užijte si krásu kvetoucích rostlin ve své zahradě už tuto sezónu.

Odpověděla: Lucie Peukertová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů